Read More

2019 – rok inwestycji w Sea City

Rok 2019 przyniósł wiele zmian na terenie Śródmieścia Morskiego. Oddana została do użytku żeglarzy nowa marina. W jej pobliżu wznoszą się budynki luksusowego osiedla Yacht Park. Inwestorzy otrzymali pozwolenie na budowę kolejnych inwestycji – Mariny Office i Waterfront II.

Gdynia powstała z morza i marzeń i również dzisiaj samorządowcy bardzo mocno podkreślają związki miasta z morzem. Pierwszą inwestycją przyszłego miasta była budowa portu. Decyzja o jego budowie zapadła 23 września 1922 r. Dzięki niej w ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców. W kolejnych latach port był mocno rozbudowywany, a Gdynia szybko stała się jednym z największych i najnowocześniejszych portów na Bałtyku i rozwijała się jako nowoczesne miasto.

Po ponad 90. latach i zmianach ustrojowych i gospodarczych miasto rozwija swój potencjał również w oparciu o inne atrybuty. Jednak jej związki z morzem są widoczne w wielu miejscach. Uwolnione tereny postoczniowe w centrum miasta umożliwiły powstanie nowej dzielnicy – Sea City. Na 71 hektarch terenu położonego nad samym morzem przy Nabrzeżu Prezydenta, Mola Rybackiego i terenach należących do stoczni Nauta, a także na północ od ulicy Jana z Kolna do granicy z portem, powstaje nowe miasto z usługami mieszkalnymi, biznesowymi i usługowymi. Nową dzielnicę zamieszka 10 tys. osób, a pracę znajdzie kolejne 11 tys.

Pierwszą inwestycją Śródmieścia Morskiego był Sea Towers, dwa wieżowce mieszkalne oddane w 2009 r. Nieopodal nich usytuowany został kompleks Waterfront I, na który składają się hotel Courtyard by Marriott oraz 11-kondygnacyjny budynek biurowy wzniesione przez spółkę Vastint Poland w 2015 r. W lipcu 2019 r. inwestor otrzymał pozwolenie na budowę kolejnego etapu Waterfront II. W obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II powstaną dwa budynki biurowe oraz dwa mieszkalne.

Prace trwają również w innych rejonach Śródmieścia Morskiego. W czerwcu 2019 r. oddana została nowa marina zlokalizowana w północnej części Basenu Prezydenta. W lipcu z kompleksu korzystali uczestnicy Żeglarskich Młodzieżowych Mistrzostw Świata. W pobliżu mariny powstały już budynki luksusowych apartamentowców osiedla Yacht Park. Inwestorem obiektów jest Polski Holding Nieruchomości, który otrzymał pozwolenie na budowę trzech biurowców Marina Office w przy ul. Waszyngtona i Hryniewieckiego.W pobliżu rośnie kilka innych osiedli o morskich nazwach Awanport i Portova, których architektura nawiązuje do białego, gdyńskiego modernizmu.

Gdynia powstała dzięki portowi. Dzisiaj miasto wchłania tereny wykorzystywane przez przemysł i oddaje je do dyspozycji mieszkańcom i turystom. Proces tworzenia nowej dzielnicy miasta trwa już wiele lat. Bliskość wody przyciąga inwestorów i mieszkańców, którzy zyskali nowe miejsce do rekreacji, wypoczynku i pracy.