Read More

Przestrzeń dostępna dla wszystkich

Jak wykorzystywać potencjał otwarcia na morze, aby służył miastu i portowi rozmawiali przedstawiciele miast posiadających waterfronty podczas targów Expo Real w Monachium. Gdynia co roku bierze udział w największych targach inwestycyjnych w Europie w ramach wspólnego stoiska Invest in Pomerania prezentującego miasta naszej metropolii.

Targi Expo Real gromadzą corocznie 45 000 uczestników z 70 krajów. W ciągu trzech dni października, 7-9.10, Monachium jest miejscem spotkań przedstawicieli największych na świecie funduszy inwestycyjnych, deweloperów obiektów handlowych, biurowych, logistycznych i hotelowych, a także firm poszukujących nowych lokalizacji dla swoich projektów.

Miasto na tegorocznej edycji reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która wzięła udział m.in. w panelu poświęconym idei SmartCity 4.0, prezentując gdyńskie dokonania w kwestii budowania wysokiej jakości życia i kapitału ludzkiego.

Miasto co roku promuje obszary nadmorski zwracając uwagę inwestorów na unikatowe położenie tych terenów. Przedstawiciele miast europejskich posiadających waterfronty, od kilku lat spotykając się podczas targów, stworzyli nieformalną inicjatywę pozwalającą na wymianę poglądów i doświadczeń. Wspólnie poszukują najlepszych sposobów na rozwój tych obszarów. Wiceprezydent Gruszecka-Spychała jasno podkreślała, że miastu zależy na zachowaniu ogólnodostępnego charakteru tych terenów.

 

– Gdynia powstała z morza i zawsze będzie patrzeć w morze. To zarówno w sferze emocjonalnej, jak i czysto inwestycyjnej, policzalnej w pieniądzach, podstawa naszego istnienia. W dzisiejszych czasach tak piękne przestrzenie postindustrialne, jakie posiadamy przede wszystkim na molo dalmorowskim i w szerzej rozumianym Śródmieściu Morskim są warte każdych pieniędzy, ale nie wszystkie z nich chcemy spieniężyć – mówiła podczas rozmowy wiceprezydent Gdyni. – One mają pozostać publiczne, mają sprawić, że w Gdyni, tak jak do tej pory, jakość życia nadal będzie bardzo wysoka, mają też sprawić, że każda zainwestowana złotówka przyniesie kolejne. Warunkiem, który stawiamy jest to, że przestrzeń musi pozostać otwarta, publiczna i dostępna dla wszystkich – dodała Katarzyna Gruszecka-Spychała.