Miasto otwarte dla biznesu

Miasto otwarte dla biznesu

Działania Gdyni skierowane na tworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu w mieście zostały wyróżnione przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce podczas tegorocznej edycji ABSL Appreciation Gala.

ABSL jest organizacją reprezentującą sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, która zrzesza ponad 200 największych firm, wyznacza standardy i kierunki rozwoju branży, w której zatrudnionych jest ponad 350 000 osób. Organizacja co dwa lata przygotowuje Galę, na której wyróżnia swoich partnerów za ich wkład w rozwój nowoczesnego sektora. Podczas tegorocznej Gali, która odbyła się 16 grudnia w Warszawie, w kategorii City Leaders supporting sector uhonorowano Gdynię. W uzasadnieniu wyróżnienia podkreślono m.in. wkład miasta w przygotowanie dwudniowego szczytu ABSL Summit, który odbył się 14 i 15 września 2021 r., i którego współgospodarzem była Gdynia. Wydarzeniu przyświecało hasło „Beyond tomorrow. Building sustainable future” (ang. Dalej niż jutro. Budowa zrównoważonej przyszłości). Główne wątki dyskusji toczących się podczas konferencji dotyczyły kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem sektora w odniesieniu do pandemii koronawirusa. W szczycie wzięło udział około 700-osobowe, międzynarodowe grono branżowych liderów, ekspertów i reprezentantów różnych szczebli administracji centralnej oraz lokalnej.

– Chcielibyśmy wyrazić wdzięczność za pomoc w zorganizowaniu pierwszego po dwóch latach po ciężkim okresie pandemii spotkania dla środowiska nowoczesnych usług dla biznesu i środowiska samorządowego w Polsce. Państwa pomoc była nieoceniona – głosi uzasadnienie wyróżnienia dla Gdyni.

Nagrodę dla miasta odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent miasta ds. gospodarki.

– Od lat zdajemy sobie sprawę z silnej roli, jaką w lokalnej gospodarce odgrywa sektor nowoczesnych usług biznesowych. Gdynia ma wszelkie warunki ku temu, aby branża nadal dynamicznie rozwijała się w naszym mieście, korzystając z dobrej infrastruktury, komunikacji czy przestrzeni biurowej spełniającej najbardziej rygorystyczne standardy. Chcemy brać aktywny udział w jej rozwoju i przyciągać kolejnych inwestorów tworzących nowe miejsca pracy. Tegoroczny ABSL Summit pomimo pandemicznych okoliczności udowodnił, że mamy naprawdę wiele do zaoferowania – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. ABSL Poland

Jak będzie wyglądał Pirs Przyszłości?

Jak będzie wyglądał Pirs Przyszłości?

Samorząd Gdyni poszukuje inspiracji do ponownego zagospodarowania mola Południowego, Skweru Kościuszki oraz alei Jana Pawła II. W tym celu ogłoszono konkurs na projekt zabudowy tego terenu określanego mianem Pirsu Przyszłości. Sąd konkursowy właśnie wybrał projekt z efektowną, naziemną promenadą, z której można podziwiać widok na morze i port.

Miejsce odwiedzane licznie przez gdynian i turystów, jakim jest teren mola Południowego, zdaniem władz miasta, powinno bardziej kompleksowo odpowiadać na oczekiwania różnych grup społecznych i ich potrzeb. W tym celu w sierpniu br. ogłoszony został konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy tego terenu.

– Mam świadomość, że ta przestrzeń publiczna może jeszcze pełniej realizować oczekiwania mieszkańców i osób odwiedzających Gdynię. Dostrzegam potrzebę jej uatrakcyjnienia, integracji przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych, a także połączenia kompleksowości oraz wielofunkcyjności dzięki powiązaniu funkcji kulturowych, rekreacyjnych i turystycznych – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podczas ogłaszania konkursu.

Pomysł konkursu spotkał się z dużym odzewem ze strony środowiska architektonicznego. Do konkursu zgłoszono 16 prac. Teren Pirsu Przyszłości, jak określono w regulaminie teren poddany restrukturyzacji, bardzo pobudził wyobraźnię architektów. Możliwość wykreowania nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu tożsamości urbanistycznej miejsca oraz podkreśleniu jego walorów naturalnych okazała się bardzo atrakcyjna. Władze miasta zaznaczyły, że poszukują pomysłów i inspiracji do zmiany tego obszaru.

– Rzadko zdarzają się takie konkursy ideowo-studialne, w których nie trzeba za bardzo zajmować się kwestiami technologicznymi szczegółowych rozwiązań, a potrzebna jest wizja. I to wizja z diagnozą tożsamości miasta, które jest młode, niezwykle atrakcyjne i, jak się okazuje, inaczej postrzegane przez mieszkańców, a inaczej przez turystów. (…) Prace, które zostały zgłoszone, miały za zadanie połączyć te punkty widzenia w jedną całość. Już tytuł konkursu, czyli „Pirs Przyszłości”, sugerował, że oczekujemy spojrzenia, które zdiagnozuje tę tożsamość, ale też pokaże, w jakim kierunku powinna się ona dalej rozwijać – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

Sąd konkursowy po obejrzeniu wszystkich projektów nagrodę główną przyznał pracowni SMOL Architekt. Autorzy zaproponowali w swojej propozycji naziemną promenadę usytuowaną wzdłuż głównej osi kompozycyjnej, zakończonej tarasem widokowym o kolistym, rzeźbiarskim kształcie. Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona wygiętą wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego, drobne pawilony usługowe i mała architektura nawiązują do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni, podkreślając w ten sposób tożsamość miasta.

– Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach. Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez – skomentowała zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Sąd konkursowy wskazał również projekty, które uzyskały drugie i trzecie miejsce w konkursie oraz wyróżnił jeszcze trzy projekty. Szczegółowe informacje na temat złożonych prac, w tym uzasadnienia werdyktu i opinie sądu konkursowego o nagrodzonych i wyróżnionych projektach będą dostępne na stronie internetowej www.gdynia.pl/konkurs-pirs.
Zwycięskie i wyróżnione projekty można obejrzeć w ramach pokonkursowej wystawy w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30). Prace będą tam prezentowane od 14 grudnia 2021 roku do 16 stycznia 2022 roku.

foto: mat. SMOL Architekt

Świąteczny klimat w mieście

Świąteczny klimat w mieście

Żagle, ogromne bombki, gwiaździste niebo – warto sprawdzić jakie jeszcze iluminacje miasto przygotowało w okresie przedświątecznym. Gdynia, co roku w grudniu, dekoruje ulice biało-niebieskim lampkami. W tym roku iluminacja świąteczna załączona zostanie 4 grudnia i będzie można ją podziwiać do 2 lutego.

Dekoracje przyozdobią ulice w Śródmieściu, na Wzgórzu Maksymiliana, a także w dzielnicach miasta. Tradycyjnie miasto rozbłyśnie biało-niebieskim oświetleniem. Niebieskimi światełkami zamigoczą drzewa wzdłuż ul. Świętojańskiej i Starowiejskiej. Tam również zamocowane zostaną ozdoby na słupach. Nad placem Kaszubskim rozwieszone zostanie gwiaździste niebo złożone z malutkich lampek. Wieczorem warto będzie wybrać się również na skwer Kościuszki, gdzie ustawionych zostanie wiele elementów świetlnych. Tradycyjnie w różnych punktach miasta pojawią się charakterystyczne niebieskie żagle, nawiązujące do morskiej tradycji. Przed Urzędem Miasta wyrośnie ponad 17-metrowa choinka.

– Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. To magiczny czas, przez wielu bardzo wyczekiwany. Dlatego, zgodnie z tradycją, przyozdobimy nasze miasto. Tysiące ledowych światełek rozbłyśnie w centrum Gdyni, ale i dzielnicach. Mamy nadzieję, że po raz kolejny nasze gdyńskie iluminacje wprowadzą mieszkańców w wyjątkowy klimat świąt i przyniosą wiele radości podczas wieczornych spacerów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Od 4 grudnia na Placu Grunwaldzkim rozgoszczą się stoiska Jarmarku Świątecznego. Przy kubku gorącej czekolady, czy grzanego wina będzie można kupić świąteczne dekoracje i ręcznie wykonane prezenty dla bliskich. Na odwiedzających czekać będzie 29 stoisk, na których sprzedawane będą wyroby rękodzieła tj. stroiki, biżuteria, ceramiczne podkładki, obrazy, świece czy gotowe zestawy prezentowe. Na jarmarku będzie można również skosztować smaków z różnych regionów Polski i świata. Na najmłodszych czekać będzie oświetlona wiedeńska karuzela. Jarmark odwiedzi również św. Mikołaj, którego przyjazd zaplanowano 6 grudnia, a później będzie czekał na dzieci codziennie od godz. 16:00 do godz. 19:00 na placu Grunwaldzkim. Jarmark Świąteczny czynny będzie do 30 grudnia.

Gdynia Miastem Filmu UNESCO

Gdynia Miastem Filmu UNESCO

Gdynia została uznana za Miasto Filmu i przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Dołączyła razem z Cannes (Francja) i Kluż-Napoka (Rumunia) do grona miast, które bardzo mocno wspierają rozwój działalności filmowej.

Starania Gdyni o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych, które rozpoczęły się na początku 2021 roku, wspierał Polski Komitet do spraw UNESCO, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz sieć Europa Cinemas.

– Wpis na listę Miast Kreatywnych UNESCO to uznanie dla wszystkiego, co przez lata wydarzyło się w Gdyni. To możliwości współpracy. Będziemy w tej rodzinie miast, które skupiają się na filmie jako tym podstawowym obszarze swej aktywności w kulturze, szukać różnych projektów, które będą sprawiały satysfakcję uczestnikom i przede wszystkim rozwijały obszar filmu w warstwie kultury i biznesu w naszym mieście – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

W ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Gdynia planuje rozwijać projekty lokalne i międzynarodowe. Członkostwo w tej organizacji pozwala na nawiązanie kontaktów, wymianę doświadczeń i partnerstwa z innymi miastami aktywnie działającymi w obszarze filmu z całego świata.
Program Sieci Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) został utworzony w 2004 roku, aby wspierać współpracę pomiędzy miastami i regionami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej, rozumianej jako czynnik zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy stowarzyszenia zobowiązują się do budowania międzynarodowego partnerstwa, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym.
UNESCO przyznaje tytuł miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast z 90 krajów.

Gdynia od 1987 roku organizuje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, coroczne święto polskiej kinematografii i najważniejszy w kraju konkursowy przegląd jej najnowszych osiągnięć. Oprócz tego Gdynia jest jednym z miast gospodarzy największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, Millenium Docs Against Gravity oraz Festiwalu Filmowego NNW „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” i Festiwalu Wrażliwego. W mieście prężnie działa Gdyńskie Centrum Filmowe, samorządowa instytucja, która realizuje wiele projektów z obszaru kinematografii. W centrum swoją siedzibę ma Gdyńska Szkoła Filmowa, jedyna na północy Polski szkoła kształcąca reżyserów filmowych.
Samorząd planuje dalszy rozwój projektów związanych z obszarem filmowym. W planach jest powstanie Cyfrowego Centrum Filmowego, czyli internetowej przestrzeni skupiającej wszystkie działania sektora filmowego w Gdyni. Portal będzie wirtualnym repozytorium filmowym, które ma rozwijać ideę dostępności filmowych zasobów dla wszystkich grup odbiorców, w tym dla osób niewidomych i niedowidzących.

fot. Kamil Złoch, gdynia.pl

Nowy eksponat Muzeum Marynarki Wojennej

Nowy eksponat Muzeum Marynarki Wojennej

Motorówkę „Samarytanka” z 1931 r., która stała dotychczas przy rondzie Czechosłowacka, przetransportowano na teren wystawy plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Była to pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana w Stoczni Gdyńskiej.

Dotychczas motorówka znajdowała się przed dawnym biurowcem zarządu byłej Stoczni Gdyńskiej położonym przy rondzie Czechosłowacka. W nocy, 26 października br., została przetransportowana do Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie wzbogaci zbiory muzealne.
Motorówka sanitarna „Samarytanka” to jednostka stalowa, pełnopokładowa, o długości całkowitej sięgającej 15 metrów i szerokości 3,8 metra. Była pierwszą jednostką, którą zaprojektowano i zbudowano w Stoczni Gdyńskiej. Powstała na zlecenie Urzędu Morskiego, na użytek portowego lekarza, który miał transportować nią chorych ze statków do specjalnego szpitala kwarantannowego na Babich Dołach.

„Samarytanka” została zwodowana 17 września 1931 roku, ale dopiero w 1933 roku trafiła do zamawiającego ze względu na problemy z silnikiem. Jak wskazuje Muzeum Marynarki Wojennej, jednostka miała wiele wad, m.in. była powolna i mało zwrotna, a układ pomieszczeń utrudniał pracę sanitariuszom. Z tego względu portowy lekarz stosunkowo szybko zrezygnował z jej użytkowania, a motorówka trafiła do Kapitanatu Portu, gdzie była jednostką służby pilotowej aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku.

W czasie wojny Niemcy przemianowali jednostkę na „Stegen” i używali jej głównie do prac portowych, modernizując ją i wymieniając silnik. U schyłku wojny znaleziono ją jednak porzuconą, bez silnika i dopiero po latach, w 1971 roku, „Samarytanka” trafiła do Stoczni Gdynia, gdzie przeszła remont. Potem znalazła miejsce przed biurowcem należącym w tej chwili do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecny właściciel zdecydował o przekazaniu jej do Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie będzie częścią ekspozycji plenerowej.

fot. Kamil Złoch, gdynia.pl

Portova nagrodzona

Portova nagrodzona

Budynek mieszkalno-usługowy Portova zyskał uznanie jury ogólnopolskiego konkursu „Budowa Roku 2020”. Został zaliczony do najlepszych inwestycji polskich oddanych w 2020 roku.

Konkurs nagradzający najlepsze polskie obiekty budowlane nieprzerwanie od 30 lat organizuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Do konkursu zgłaszane są nowe obiekty budowlane, rozbudowane bądź przebudowane.
Maria Kaszyńska, przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa podsumowała XXXI edycję konkursu „mimo pandemii sektor budowlany działał prężnie i powstały obiekty, które są naszą dumą, które spełniają najwyższe standardy i które przede wszystkim są doskonałą wizytówką projektantów, wykonawców i inwestorów, obiekty te są wspaniałą promocją polskiego budownictwa”.

Kompleks Portova otrzymał nagrodę I stopnia w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne do 35 mln zł”.
Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Inwestorem jest developer Invest Komfort, który odpowiada również za powstanie charakterystycznych wież Sea Towers. Portova łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, nie zabrakło w niej nawiązań do tradycyjnej zabudowy Gdyni. Jest to trzeci pod względem wysokości budynek mieszkalny w mieście.

– Staraliśmy się nadać temu charakter, który nawiązuje w sposób twórczy do modernizmu gdyńskiego. W ścisłym centrum, w miejscu, gdzie Gdynia ma szanse rozpoząć nowe inwestycje. Staraliśmy się to zrobić w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Nigdy nie było możliwości spojrzenia na miasto z tej perspektywy, jaką daje Portova. To poczucie związku miasta, portu i zielonej przestrzeni rekreacyjnej z tego miejsca jest szczególnie widoczne – mówi Marek Droszcz, współzałożyciel studia Kwadrat.

Kompleks mieści 271 mieszkań oraz lokale usługowe. Na dachu budynku usytuowany został taras widokowy, z którego można podziwiać nadmorskie widoki. Inwestor zadbał również o części wspólne i na I piętrze odrestaurowanego budynku historycznego przygotował salę klubową, siłownię i klub fitness. Biała architektura budynku zamyka kompozycyjnie oś ulic Świętojańskiej, placu Kaszubskiego i Portowej przedłużając centrum miasta.

– Budowa Portovej to niewątpliwie zdecydowany krok miasta na północ. Krok zapewniający wysoki miejski standard temu dołączonemu obszarowi – Śródmieściu przybył cały kwartał z mieszkaniami, usługami, ukrytymi parkingami i rekreacyjną zielenią. Bryła tego zespołu budynków o zróżnicowanej wysokości jest tak ukształtowana, że 18-kondygnacyjna dominanta nie wydaje się przygniatać okolicznej, znacznie niższej zabudowy. Cieszy zręczne wkomponowanie w ten zespół historycznej, modernistycznej elewacji dawnego budynku biurowego słynnej firmy spedycyjnej C.Hartwig – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Nowy gdyński terminal

Nowy gdyński terminal

Duże promy o długości nawet 240 metrów będą mogły cumować w gdyńskim porcie, przy oddanym właśnie nowym terminalu. Inwestycja o wartości prawie 300 mln zł objęła budowę budynku dla podróżnych, rampy, magazynu, parkingów i placu manewrowego oraz przebudowę nabrzeża. Jest to obecnie najnowocześniejszy obiekt w rejonie Morza Bałtyckiego.

Nowy terminal umożliwi szybsze cumowanie po wejściu do portu, gdyż obiekt ulokowano blisko głównego wejścia, przy nabrzeżu Polskim. Pozwoli to także na przyjmowanie dłuższych jednostek niż do tej pory.

– To terminal publiczny. Jest dedykowany większej ilości operatorów niż do tej pory, w terminalu, który funkcjonował w głębi portu wewnętrznego. Dzisiaj dysponujemy czterema slotami, co oznacza, że będziemy mogli obsłużyć cztery promy na dobę. Warto zwrócić uwagę na lokalizację tego terminala, jest on dużo bliżej wejścia głównego do portu. Największe promy, które będą mogły tutaj zawijać mogą mierzyć do 240 metrów długości. Szacujemy, że nie będą spędzały przy nabrzeżach więcej czasu niż 120 minut – wymieniał Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia.

W ramach inwestycji powstał piękny budynek, który swoją architekturą nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni. Wybudowano również budynek magazynowy liczący 7 tysięcy metrów sześciennych. Powstały także place manewrowe i parkingi dla pojazdów o powierzchni sięgającej 6,5 hektara. Przebudowano gruntownie nabrzeże, przygotowano specjalną rampę, została przebudowana infrastruktura kolejowa i drogowa z instalacjami technicznymi pozwalającymi na ograniczenie emisji spalin z promów zacumowanych przy brzegu. Nowy terminal znajduje się blisko centrum miasta, co jest bardzo dużym atutem dla pasażerów.

– Przeniesienie i wybudowanie nowego terminalu promowego to z jednej strony szansa na zwiększenie przewozów pasażerskich i towarowych, które poprzez promy wpływają do naszego miasta, ale to także usytuowanie terminalu, które sprawi, że nasi goście większym „spacerkiem” będą mogli dojść do centrum miasta, do ulicy Świętojańskiej. To nie tylko nowe funkcje, ale także ważny element rozwoju gospodarczego portu i miasta Gdyni – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Z terminala będą korzystać różni operatorzy. Oprócz obecnego w Gdyni od 1995 roku szwedzkiego przewoźnika Stena Line będzie można też wsiadać na pokład jednostek Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, które są znane pod szyldem Polferries. Oznacza to, że najprawdopodobniej w ofercie znajdą się nowe połączenia pasażerskie do Szwecji. Nowy terminal ma też pozwolić na więcej połączeń typu ro-ro. Pierwsi pasażerowie najprawdopodobniej do nowej lokalizacji wpłyną na początku 2022 roku. Oddany do użytku publiczny terminal promowy jest w tej chwili jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całym basenie Morza Bałtyckiego.

fot. gdynia.pl

Rusza święto kina w Gdyni

Rusza święto kina w Gdyni

Po rocznej przerwie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wraca do swojej standardowej formuły. Projekcje filmów konkursowych odbędą się znowu z udziałem publiczności. Organizatorzy przygotowali dla miłośników kina wiele dodatkowych atrakcji tj. wystawy, dyskusje, czy koncerty na żywo.

Święto polskiego kina rozpoczyna się 20 września br. i przez sześć dni miasto będzie oddychało atmosferą filmową.

– Bardzo się cieszę, że tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w normalnej formule. To przede wszystkim okazja do tego, żebyśmy mogli poczuć atmosferę filmowego święta. Goście festiwalu, liczne spotkania, wystawy, projekcje festiwalowe – to zapowiedź szczególnego czasu dla gdynian. Wiem, że wielu z nas bardzo lubi ten czas i chętnie uczestniczy w wydarzeniach. Przed nami fantastyczne filmowe święto w Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Na Festiwalu będzie można obejrzeć nowe polskie produkcje filmowe, które będą konkurowały ze sobą w trzech kategoriach – filmy krótkometrażowe, filmy mikrobudżetowe oraz Konkurs Główny. W tym roku o najważniejszą statuetkę festiwalu – Złote Lwy powalczy 16 filmów. Wśród nich jest 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich.

– Jeżeli miałbym znaleźć jakieś trendy wyłaniające się z Konkursu Głównego, to twórcy dosyć mocno spoglądają za siebie. Mamy bardzo dużo produkcji, które są filmami historycznymi, osadzonymi w przeszłości. To z jednej strony tytuły odnoszące się do czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim te dziejące się w czasach PRL-u. Są to filmy oparte na faktach, prawdziwych wydarzeniach, jak „Żeby nie było śladów” Jana Matuszyńskiego czy „Hiacynt”, który odwołuje się do operacji bezpieki kierowanej przeciwko homoseksualistom. Mamy film o Kalinie Jędrusik czy Najmrodzkim, czyli polskim królu ucieczek, ale są też produkcje, które odnoszą się do „małej” historii, tak jak „Zupa nic” Kingi Dębskiej czy „Powrót do Legolandu” Konrada Aksinowicza. To historie rodzinne osadzone w PRL-u – podkreślał Kolankiewicz.

Filmowe projekcje odbywać się będą w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz kinie Helios w gdyńskiej Riwierze. Część filmów konkursowych oraz produkcji z sekcji pozakonkursowych będzie można zobaczyć również online, na platformie VOD Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorzy Festiwalu przygotowali również wiele dodatkowych wydarzeń uzupełniających festiwalowe emocje. Przygotowano wystawy upamiętniające dwóch wybitnych polskich reżyserów – Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Młodzi filmowcy będą mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi producentami, reżyserami.

Nieodłączną częścią filmu jest muzyka, dlatego nie mogło jej zabraknąć również na Festiwalu. Zarówno w Gdyńskim Centrum Filmowym jak i w muszli na Placu Grunwaldzkim odbędą się koncerty na żywo. Artyści będą wykonywali szlagiery muzyki filmowej.

fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl

Miasto tworzy pirs przyszłości

Miasto tworzy pirs przyszłości

Gdyński samorząd zamierza zmienić zabudowę mola Południowego, alei Jana Pawła II i skweru Kościuszki. Waśnie ogłosił konkurs na nowe zagospodarowanie tego atrakcyjnie położonego terenu i zaprosił architektów do zaprezentowania swoich pomysłów na wykorzystanie jego potencjału.

Najważniejsza oś kompozycyjna Gdyni zostanie przearanżowana. Teren, który chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści, otrzyma nowy wygląd. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, chciałby, aby ta przestrzeń jeszcze pełniej realizowała oczekiwania mieszkańców i odwiedzających.

– Dostrzegam potrzebę jej uatrakcyjnienia, integracji przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych, a także połączenia kompleksowości oraz wielofunkcyjności dzięki powiązaniu funkcji kulturowych, rekreacyjnych i turystycznych. Miejsce to identyfikuje Gdynię, skupia mieszkańców i turystów zarówno podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i podczas codziennych aktywności – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Architekci będą mogli przedstawić swoją wizję zagospodarowania tej lubianej przez wszystkich przestrzeni miejskiej. Miasto określiło jednak swoje oczekiwania. Urzędnicy chcieliby, aby propozycje nawiązywały do modernistycznego charakteru Śródmieścia i były jego twórczą interpretacją. „Pirs Przyszłości”, bo tak został określony w przetargu ten teren, powinien odzwierciedlać tradycje i ambicje Gdyni jako miasta nowoczesnego i otwartego.

– Konkurs nie stanowi gwarancji jedynego i idealnego rozwiązania, ale jest to najlepszy znany sposób poszukiwania pomysłów, idei czy wizji. Zawsze zaś otwiera szanse na debatę i dialog o mieście, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do tak wyjątkowej przestrzeni – podkreśla w konkursowym liście intencyjnym dr inż. arch. Bartosz Macikowski, przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Na molo Południowym czas wolny spędzają całe rodziny. Zaproponowane rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne powinny więc sprzyjać społecznym interakcjom i aktywnościom miejskim o każdej porze roku i niezależnie od warunków atmosferycznych. Nowa przestrzeń powinna też stawiać na wysoką estetykę, tożsamość miejsca i wykorzystanie naturalnego otoczenia oraz uwzględniać potrzeby różnych grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Termin składania projektów upływa 15 listopada br. Propozycje Pirsu Przyszłości oceni ośmioosobowy sąd konkursowy, w którym zasiadają m.in. wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, architekt miejski Renata Stelmach, znany reportażysta Filip Springer, który w swojej twórczości skupia się m.in. na estetyce przestrzeni publicznych czy architekturze. Przewodniczącą sądu konkursowego jest prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone 10 grudnia br.
Nagrodzone i wyróżnione prace będą inspiracjami do ustalenia zagospodarowania i przyszłych przekształceń obszaru molo Południowego, skweru Kościuszki i okolic ul. 10 Lutego. Mogą też zostać wykorzystane np. do formułowania zapisów aktów prawa miejscowego, a także w innych konkursach lub działaniach inwestycyjnych dotyczących tego terenu.
Informacje i dokumenty dotyczące konkursu dostępne są na stronie www.gdynia.pl/konkurs-pirs.

fot. Dzielice #wGdyni

Pokora w architekturze

Pokora w architekturze

Uczestnicy XI Weekendu Architektury zmierzą się z trudnym zagadnieniem „pokory” w podejściu do zrównoważonego projektowania i rozwoju miast. Prelegenci zastanawiać się będą w jaki sposób tworzyć nowe miejsca w przestrzeni publicznej uwzględniając kontekst miejsca i otoczenia, przy jednoczesnym poszanowaniu odpowiedzialności społecznej.

Przed nami kolejny Weekend Architektury. To cykliczne wydarzenie skupia specjalistów związanych z kształtowaniem przestrzeni miejskiej, a także miłośników architektury. Zbierają się co roku w Gdyni, aby porozmawiać o aktualnych wyzwaniach stojących przed projektantami, czy urbanistami. W tym roku (26-29.08) hasłem przewodnim jest pokora, zarówno jako wyznacznik dla architektów, samorządów oraz samych mieszkańców.

Świat popandemiczny zmienił nasz sposób myślenia również w zakresie projektowania miast i budynków. Zmienił się sposób korzystania z przestrzeni miejskich, a także potrzeby związane z lokalami mieszkalnymi. Z tym tematem zmierzą się uczestnicy debaty zatytułowanej „Nowe minimum – jakich mieszkań potrzebują Polki i Polacy?”. Omówią standardy, jakie powinny spełniać nowo realizowane mieszkania, zastanowią się jakie są dostępne narzędzia w zakresie zmiany obecnej sytuacji mieszkaniowej, a także ile i jakiej przestrzeni mieszkaniowej potrzebują rodacy.

Ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi zmiany sposobu funkcjonowania mieszkańców miast po pandemii podzieli się prof. Michał Stangel z Politechniki Śląskiej.

Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczną prelekcje związane z hasłem „Życie Między Budynkami – Pokora Miasta”. Swoje wystąpienie zapowiedzieli m.in. Paweł Paradowski i Przemysław Kokot z pracowni ZOA Architekci, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w projektowaniu urbanistycznym w Afryce Subsaharyjskiej, na przykładzie miasta Kalemie w DR Konga.

Drugi dzień tegorocznych ARCHI Prelekcji w Gdyni będzie poświęcony architekturze XX wieku. Wystąpienia prelegentów będą dotyczyły między innymi zabudowy publicznej i poindustrialnej XX wieku czy „pokory i pychy” brutalizmu. Paneliści omówią przykłady projektów i realizacji w Polsce i Europie. Dr inż. Justyna Borucka omówi kanon architektury poindustrialnej i publicznej w XX wieku w Trójmieście.

Oprócz gorących dyskusji i ciekawych prezentacji organizatorzy wydarzenia przygotowali również wiele dodatkowych atrakcji dla swoich stałych uczestników. Będą pokazy filmów związanych z architekturą i jej twórcami, spotkania z autorami książek, foto spacery i wystawy, a także warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży.

Głównym Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wykonawcą i koordynatorem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Gdyni.

Program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.