Kulinarna Świętojańska wyróżniona

Kulinarna Świętojańska wyróżniona

Gdyńskie wydarzenie „Kulinarna Świętojańska” zostało wyróżnione przez marszałka województwa pomorskiego podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki. Docenione zostało za bardzo ciekawą ofertę turystyczną, która przyciąga wielu smakoszy dobrej kuchni.

Światowy Dzień Turystyki, przypadający 27 września, jest okazją do docenienia i nagrodzenia osób, które zajmują się na co dzień tworzeniem wydarzeń pozwalających nam w sposób ciekawy spędzić czas wolny. To m.in. organizatorzy turystyki, gestorzy i pracownicy hoteli i restauracji, przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek i wiele innych grup zawodowych. Co roku podczas tego święta marszałek województwa pomorskiego nagradza najlepsze wydarzenia minionego roku, oraz honoruje wybitne postaci pracujące w turystyce. W tym roku pomorskie obchody ze względu na pandemię koronawirusa obchodzone były online.

Gdyński festiwal „Kulinarna Świętojańska” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Oferta turystyczna”. To wydarzenie odbywa się na jednej z najbardziej znanych ulic Gdyni i przyczynia się do promocji miejskiego projektu „Szlak Kulinarny Centrum Gdyni”. Festiwal przyciąga rzesze fanów dobrego jedzenia oraz tych, którzy podążają za najnowszymi trendami kulinarnymi. Restauratorzy serwują specjały inspirowane kuchniami z różnych stron świata, chętnie prezentując na swoich stanowiskach proces przyrządzania dań. Festiwal proponuje spędzanie czasu wolnego w otwartej przestrzeni miejskiej, w gronie rodziny i przyjaciół, w bliskiej relacji z dobrą kuchnią. W 2019 roku w imprezie wzięło udział 5 tysięcy osób.

– Bardzo nas cieszy wyróżnienie dla festiwalu „Kulinarna Świętojańska”, zwłaszcza że w Gdyni właśnie startuje kolejna edycja Kulinarnego Weekendu. Oba wydarzenia są ze sobą mocno powiązane – oba promują fantastycznych gdyńskich restauratorów, zrzeszonych w ramach Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni. Turystyka jest dla naszego miasta niezwykle ważna. Starannie przygotowujemy naszą ofertę, która jest spójna ze strategią miasta i strategią rozwoju turystyki. Ściśle współpracujemy przy tym z Gdyńską Radą Turystyki. Przygotowywane przez nas wydarzenia i atrakcje służą zarówno turystom, jak i mieszkańcom Gdyni. Wyróżnienie dla „Kulinarnej Świętojańskiej” tylko to potwierdza – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Turystyka kulinarna zyskuje coraz większe grono zwolenników. Poznawanie i zwiedzanie miast i krajów poprzez poznawanie lokalnych smaków jest coraz popularniejsze. Gdynia posiada bardzo różnorodne restauracje, które oferują bogatą paletę smaków. Gdyńskie restauracje są już rozpoznawalne i posiadają rzesze zwolenników, którzy przyjeżdżają do miasta specjalnie, aby zjeść obiad czy kolację w swoim ulubionym miejscu.

fot. UM Gdynia

Weekend Architektury. Antycypacja

Weekend Architektury. Antycypacja

Jak skutecznie poprawić przestrzeń miejską? Jak przewidywać przyszłe oczekiwania i potrzeby społeczne, na które architektura powinna odpowiadać? To zagadnienia, które omawiali uczestnicy X Weekendu Architektury skoncentrowanego wokół hasła Antycypacja.

Weekend Architektury jest wydarzeniem skupiającym specjalistów zajmujących się kształtowaniem przestrzeni miejskiej m.in. architektów i urbanistów. Podczas spotkań weekendowych mają okazję do przedstawienia swoich najważniejszych projektów, a także omówienia ważnych zagadnień związanych z współczesnym projektowaniem i planowaniem rozwoju nowoczesnych miast. Tegorocznym hasłem przewodnim Weekendu Architektury było słowo „antycypacja”, wskazujące na konieczność dostosowywania się architektury do oczekiwań społecznych.

– Tegorocznym hasłem chcieliśmy zwrócić uwagę na konieczność przewidywania i planowania również w odniesieniu do architektury – wyjaśnia Jacek Debis, dyrektor Agencji Rozwoju Gdyni, organizatora wydarzenia. – Jak ważne jest przewidywanie możliwych zdarzeń pokazały nam ostatnie wydarzenia na świecie m.in. pandemia czy pożar w Bejrucie. Nie uda nam się zapewne odgadnąć wszystkich zagrożeń, jednak możemy tworzyć architekturę i miasta w taki sposób, aby pomagały ludziom i odpowiadały na ich zmieniające się potrzeby.

Uczestnicy paneli dyskusyjnych zastanawiali się nad rolą i miejscem architektury we współczesnym świecie. Jak projektanci mogą przeciwdziałać przyszłym zagrożeniom, czy są w stanie je przewidzieć i przygotować miasta na kolejne wyzwania XXI w. Paneliści analizowali zmiany, które wywołała sytuacja zagrożenia pandemią w skupiskach miejskich. Zdaniem prelegentów nowa sytuacja przemodelowała akcenty i zachowania mieszkańców. Zauważalny został odwrót od galerii handlowych na korzyść terenów zielonych, które powinny pojawić się we wszystkich dzielnicach miast, tak aby ułatwić do nich dostęp. Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni opowiedziała, o nowym podejściu samorządu do planowania rozwoju miasta.

W jaki sposób architektura może oddziaływać na zachowania mieszkańców na przykładzie swoich interaktywnych projektów mówili architekci w Pracowni LAX z Wrocławia. Dr Kazimierz Butelski z Politechniki Krakowskiej opowiedział o złożonej sytuacji w Bejrucie oraz perspektywach odbudowy zniszczonej wybuchem części miasta. Wśród problemów poruszanych podczas Weekendu były również kwestie proekologiczne, w tym redukcji emisji CO2 oraz temat oszczędności energetycznej. Dr Michał Stangel z Politechniki Śląskiej przedstawił przykłady architektury zintegrowanej z zielenią proponowane przez współczesnych projektantów w Polsce i na świecie. W ten trend zielonego miasta wpisuje się również Gdynia z projektem Klimatyczne Centrum, którego założenia przedstawił zebranym wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk. Partnerem Weekendu Architektury był Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli dyrektor Instytutu dr Bolesław Stelmach, Ewa Rombalska pełnomocnik dyrektora Instytutu oraz Patrycja Jastrzębska. Wystąpienie obu pań dotyczyło edukacji architektoniczno-urbanistycznej, która jest jednym z głównych zadań instytutu. Natomiast dyrektor Bolesław Stelmach opowiedział o rozbudowie budynku Sejmu RP w latach 2000-2018.

Program Weekendu Architektury jest zróżnicowany, gdyż oprócz rozmów o tworzeniu i projektowaniu, organizatorzy oferują również archi spacery tematyczne. Umożliwiają one zwiedzanie modernistycznej architektury Gdyni, której specyfikę zdradzają eksperci i architekci. W tym roku gdyński duet architektów z pracowni Arch-Deco pokazał i opowiedział o swoich realizacjach m.in. budynku Wydziału Oceanografii i Geografii UG, projekcie Parku Centralnego, Biurowcu „Square” oraz domu jednorodzinnym przy Prusa, nazywanym także „Domem nad Bulwarem”. W tym roku pojawiły się również nowe trasy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu – „Nieznany funkcjonalizm Kamiennej Góry” czy „Przedwojenna Lipowa”. Weekendowi Architektury towarzyszyły również inne artystyczne wydarzenia – wystawa prac na drewnie autorstwa Pilecki Institut z Berlina, instalacja wideo pt. „Vis-a-Vis”, a także pokaz przedpremierowy filmu Letters from Home – obraz autorstwa polsko-izraelskiej twórczyni Hadas Tapouchi.

Trzecia najwyższa inwestycja w Gdyni

Trzecia najwyższa inwestycja w Gdyni

Dobiega końca budowa siedemnastopiętrowego budynku Portovej. Inwestycja oferuje wiele atrakcyjnych rozwiązań dla mieszkańców, ale developer zadbał również o ciekawą aranżację przestrzeni wokół inwestycji. Czy będzie to nowe, ulubione miejsce gdynian?

Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Inwestorem jest developer Invest Komfort, który odpowiada również za powstanie charakterystycznych wież Sea Towers. Portova łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, nie zabrakło w niej nawiązań do tradycyjnej zabudowy Gdyni.

– Architektura wyraźnie nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni poprzez zastosowanie jasnych, prostych i geometrycznych form elewacyjnych, przełożonych jednak na współczesny język architektoniczny – opisuje architekt Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat. – Nowym elementem, zaznaczającym się wyraźnie w tej przestrzeni, jest dominanta widoczna nawet z dalekiej perspektywy ulicy Świętojańskiej. Jest to działanie świadome, miastotwórcze, ułatwiające orientację w strukturze miasta – dodaje.

W budynku powstało 271 mieszkań, a na parterze ulokowane zostały lokale usługowe. Na dachu deweloper zaplanował zielony taras widokowy, z którego będzie można podziwiać nadmorskie widoki. Budynek wyróżnia dbałość inwestora o aranżację części wspólnych, które uprzyjemnią spędzanie czasu jego mieszkańcom. Na 200-metrowej przestrzeni zrealizowano m.in. prywatną strefę relaksu z salą klubową z bilardem, salą do ćwiczeń oraz z saunami.

– Portova oferuje mieszkańcom dotąd niespotykane części wspólne i rekreacyjne. Doskonałym przykładem jest sala do co-workingu – opisuje Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w Invest Komfort. – Zastosowaliśmy w niej rozwiązania oraz udogodnienia, które sprzyjają skupieniu i kreatywności, a równocześnie zapewniają najwyższy komfort pracy.

Deweloper pomyślał również o rodzinach i najmłodszych mieszkańcach Portovej. Na zielonym patio powstał plac zabaw, a w strefie relaksu dla dzieci przygotowano kids room, zaaranżowany zgodnie z metodą Montessori, która kładzie nacisk na wszechstronny rozwój dziecka. Gdyński charakter osiedla został wpisany również w projekt wnętrz. Nowoczesne i eleganckie pomieszczenia zostały wykończone naturalnymi materiałami. Inwestor zadbał również o architekturę krajobrazu wokół budynku, tak aby mieszkańcy mogli cieszyć się nią przez cały rok.

– Wewnętrzne tereny dziedzińców zaprojektowano jako kameralne przestrzenie wypoczynkowe, do których bezpośredni dostęp mają właściciele ogródków – mówi Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz. – Wszystkie elementy zostały dopracowane w najmniejszym detalu, tak, aby przestrzeń była atrakcyjna wizualnie oraz, przede wszystkim, funkcjonalna. Wszystko, co widać wokół budynku na poziomie wejść z ulicy, to tylko niewielka zapowiedź tego, co dzieje się na dziedzińcach, dachach pośrednich oraz na tarasie widokowym.

Nowa inwestycja bardzo wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w tej części miasta. W ramach budowy Portovej, deweloper zadbał też o otoczenie inwestycji. Przebudowane zostało jedno z najbardziej kłopotliwych skrzyżowań w mieście – u zbiegu ulic Wendy, Portowej, Węglowej i św. Piotra. Prace zakładały też powstanie sygnalizacji świetlnej, małej architektury oraz ścieżek rowerowych. Wszystkie te działania uatrakcyjniają przestrzeń wokół budynku, przez co poszerzają teren Śródmieścia Gdyni tworząc nową, interesującą przestrzeń w mieście.

– Portova otwiera nowy rozdział w historii Śródmieścia, poszerza je, zaprasza do nowych lokali usługowych, na spacery i wycieczki rowerowe. Jesteśmy przekonani, że okolica Portovej, stanie się równie popularna do Brabanku w Gdańsku, gdzie przedłużyliśmy deptak przy Motławie i stworzyliśmy nowy, popularny plac miejski nad rzeką czy Nowego Orłowa, które poprzez liczne sklepy, kawiarnie i restauracje stało się popularnym miejscem spotkań Gdynian. Budując inwestycje w sercu miasta patrzymy perspektywicznie, starając się przewidzieć kierunek rozwoju miasta i pozytywnie go stymulować – mówi Krzysztof Piotrowski, kierownik marketingu Invest Komfort.

fot. mat. inwestora

Luksusowe jachty w gdyńskiej marinie

Luksusowe jachty w gdyńskiej marinie

Gdyńska Marina Yacht Parku gościła najpiękniejsze jachty motorowe i żaglowe wyprodukowane w polskich i zagranicznych stoczniach. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty wybrała właśnie gdyńską marinę na organizację Polboat Yachting Festival, imprezy branżowej prezentującej luksusowe jednostki pływające.

Wydarzenie, które swoim rozmachem nie miało sobie równych w Polsce, gościło w Śródmieściu Morskim. Ponad 20 wystawców zaprezentowało tutaj swoje najpiękniejsze i najbardziej luksusowe jednostki. Te dostojne jachty doskonale prezentowały się w sąsiedztwie nowego osiedla Yacht Park oraz rozpoznawalnego budynku Sea Towers. Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty powiedział, że bardzo starannie wybierali miejsce na organizację tego wydarzenia.

– Bardzo nam zależało, żeby zrobić coś nowego, a Marina Yacht Park w Gdyni proponuje zupełnie nową jakość. Chcieliśmy, żeby nasza impreza była bardzo prestiżowym, lifestyle’owym eventem w formie Cannes Yacht Fesival. Jachty same w sobie potrzebują pewnego anturażu i przestrzeni do pokazania. Wiele z nich jest bardzo drogich, tak więc forma ich prezentacji powinna być na poziomie. I właśnie te okoliczności przyrody, jakie oferuje Gdynia i ta marina, idealnie wpasowały się w naszą ideę – mówił Sebastian Nietupski, prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty.

Polski przemysł jachtowy jest doceniany na całym świecie. Polscy producenci specjalizują się zwłaszcza w łodziach motorowych do 11 m z silnikiem zaburtowym. Ale znani są również z produkcji jednostek luksusowych, wielokrotnie nagradzanych na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie.

Podczas trzech dni wydarzenia, które odbyło się 20-22 sierpnia br., swoje jachty zaprezentowało 20 wystawców. Nie zabrakło również naszych eksportowych producentów – Sunreef i Galeon. Pierwsza z firm pokazała 80-stopową żaglową jednostkę Sunreef 80 Double Happiness. Druga z trójmiejskich firm, Galeon, udostępniła dwie jednostki – 680 FLY (nagrodzoną podczas ostatniej edycji festiwalu jachtowego w Cannes w kategorii designu zewnętrznego) oraz 335 HTS (tegoroczny laureat Motor Boats Awards w kategorii sportcruiser).

Impreza była niebiletowana, jednak dla bezpieczeństwa odwiedzających organizatorzy wprowadzili zapisy na spotkania z wystawcami.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Miasto Gdynia.

fot. Magdalena Czernek, UM Gdynia, 

Gdyński Modernizm w Obiektywie

Gdyński Modernizm w Obiektywie

Jeśli lubisz fotografować architekturę, wybierz się do Gdyni i uwiecznij na zdjęciu modernistyczną zabudowę miasta. Właśnie ruszył 10. jubileuszowy konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie.

Konkurs na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń miasta. Co roku amatorzy fotografii razem z zawodowcami przemierzają miasto w poszukiwaniu najlepszych kadrów modernistycznych budynków i detali architektonicznych. Miasto dba o swoje dziedzictwo kulturowe i z dumą pielęgnuje modernistyczną architekturę, do której nawiązuje również współcześnie powstająca zabudowa. Gdynia, która powstała jako polskie marzenie i morskie okno na świat, przyciągała młodych polskich architektów, urbanistów, dekoratorów i projektantów wnętrz. Modernistyczne Śródmieście Gdyni ukształtowało się w bardzo krótkim okresie dekady lat 30-tych, co dodatkowo wzmocniło symboliczny przekaz „białej architektury”, również bardzo modnej w innych częściach Europy. Miasto co roku poddaje renowacji kolejne obiekty modernistyczne. W tym roku przeznaczyło na ten cel prawie 1.600.000 zł, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Uczestnicy konkursu mogą złożyć do pięciu fotografii w każdej z kategorii do 17 sierpnia br:
– FŚ – „Forma i Światło”
– DM – „Detal Modernizmu
– MAL – „Modernistyczna Abrahama i Lipowa”
– MWP – „Modernizm w podróży”-
– „Portret kamienicy modernistycznej”
– ŻM – „Życie Miasta”.

Nagrody i wyróżnienia

Laureat głównej nagrody może liczyć na atrakcyjną nagrodę w wysokości 1.500 zł oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Za drugie miejsce organizatorzy wypłacą kwotę 750 zł, a zdobywca III miejsca otrzymuje voucher o wartości 300 zł do restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni .

Uczestnicy konkursu mogą samodzielnie przemierzać miasto, jak również wziąć udział w spacerach tematycznych przedstawiających modernistyczną architekturę. Terminy spacerów oraz trasy publikowane są na stronie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Prace zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników Konkursu zostaną opublikowane na stronach internetowych organizatorów oraz wezmą udział w pokonkursowej wystawie fotograficznej podczas Weekendu Architektury w dniach 27-30 sierpnia 2020, a także w cyklu co najmniej trzech wystaw zbiorowych Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Ogłoszenie wyników nastąpi w czasie wernisażu 27 sierpnia 2020 r.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Pięć propozycji zwiedzania Gdyni

Pięć propozycji zwiedzania Gdyni

Przyjeżdżasz do Gdyni i chcesz jak najszybciej poznać miasto? A może mieszkasz w Gdyni i szukasz pomysłu na weekend? Samorząd miejski przygotował pięć wydawnictw promocyjnych dla turystów oraz mieszkańców, czyli tych którzy chcą poznać miasto i jego najciekawsze miejsca.

Zwiedzanie miasta nigdy nie było takie proste. Wystarczy pobrać ulotkę na smartfona lub wydrukować ją i zabrać ze sobą. Wydawnictwa są również dostępne w wersji „desktop”. Kliknięcie w dowolny adres, umieszczony w publikacji, powoduje przeniesienie do mapy Google, czy na odpowiednią stronę internetową.
„Gdynia weekend” to propozycja dla osób, które mają mało czasu i muszą skupić się na dwunastu najważniejszych miejscach miasta. „Gdyńskie plaże” opisują walory czterech gdyńskich kąpielisk, dzięki czemu można wybrać tę ulubioną i cieszyć się jej urokiem. „Legenda Morska” to propozycja dla wilków morskich. Dzięki tej ulotce będą mogli przejść szlakiem dawnych kapitanów, transatlantyków i miejsc związanych z historią Polski nad morzem. „Praktyczne informacje z mapą” to pozycja dla osób, które zamierzają spędzić w Gdyni więcej czasu i chcą dobrze poznać miasto. Znajdą wiele przydatnych informacji o mieście i poruszaniu się po nim. Najobszerniejszą publikacją jest 24-stronicowy przewodnik po gdyńskim modernizmie „Modernizm 2×6”. Publikacja proponuje dwie trasy prowadzące po sześciu wybranych obiektach i miejscach modernistycznych. Przejście każdej z nich zajmuje po 90 minut, ale wrażeń dostarczają całą masę. Jest to doskonałe kompendium wiedzy o modernizmie dla osób, które nigdy wcześniej się nie zetknęły z tym kierunkiem w architekturze. Pierwsza trasa prowadzi po budynkach publicznych, druga natomiast pokazuje modernistyczne kamienice zamożnych gdynian.

– Wszystkie ulotki tworzą komplet, który z pewnością nie pozwala zagubić się w mieście, a zarazem inspiruje do wymyślania najciekawszych opcji zwiedzania. To, co jest ich niezaprzeczalnym walorem, to oprawa graficzna, która pomaga w dobrym odbiorze treści. Mam nadzieję, że nasi goście będą korzystać z tych materiałów, zwłaszcza że są one interaktywne – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Strefa relaksu na Molo Południowym

Strefa relaksu na Molo Południowym

Molo Południowe wypełniło się ozdobnymi roślinami. Dzięki nowej aranżacji ta przestrzeń stała się jeszcze bardziej przyjazna dla poszukujących kontaktu z naturą mieszkańców i turystów.

Samorząd Gdyni przywiązuje bardzo dużą wagę do organizacji zieleni w mieście, która daje wytchnienie zabieganym mieszczuchom. W mieście powstają ogrody deszczowe, parki kieszonkowe, a także ustawiane są donice z roślinami ozdobnymi. Trwa rozbudowa Parku Centralnego. W nowe inwestycje powstające w mieście wkomponowywane są ogólnodostępne tereny zielone, tak aby równoważyć zabudowę architektoniczną. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach KLImatycznego Centrum zieleń rozkwitła również na Molo Południowym. Dotychczasowa, bardzo minimalistyczna aranżacja terenu, została wzbogacona o roślinność oraz ławki i siedziska. Zasiano ponad 500 m kw. trawnika, posadzono 39 brzóz, 117 sosen górskich oraz ponad 500 sztuk traw ozdobnych i bylin.

Miejsce dotychczasowego parkingu usytuowanego naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego zajęła przestrzeń bardzo pomysłowo zaaranżowana i wypełniona ozdobnymi siedziskami pomiędzy donicami z roślinnością. Teraz ten teren sprzyja obecnie wypoczynkowi oraz niespiesznemu podziwianiu żaglowców cumujących przy nabrzeżu. Jeszcze w lipcu w strefie rekreacji pojawi się nowoczesna ławka solarna, na której podczas odpoczynku będzie można m.in. doładować telefon.

– Ostatnim elementem metamorfozy Mola będzie 8-metrowy przestrzenny napis „GDYNIA”. Jego litery, wykonane w białym, półmatowym kolorze, będą nawiązywać do gdyńskiego modernizmu. Wysokość każdej z liter to ponad 1,5 metra. Wewnątrz nich zostanie umieszczone podświetlenie modułowe LED, dzięki czemu napis będzie mógł być atrakcją również po zmierzchu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

fot. Dzielnice#wgdyni

Smart Gdynia

Smart Gdynia

Gdynia razem z Gdańskiem i Sopotem zostały wyróżnione nagrodą Human Smart City. Kapituła konkursu doceniła współdziałanie samorządów w tworzenie nowoczesnej metropolii przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału każdego z miast.

Gdynia od dawna realizuje działania wpływające na poprawę jakości życia w mieście. Bliska jest jej również idea „smart city” czyli miasta wykorzystującego nowoczesne technologie stanowiące udogodnienia dla mieszkańców. Nagroda w konkursie Smart City udowadnia, że podejmowanie działania są trafne i współgrają z obecnymi trendami rozwojowymi współczesnych aglomeracji. Nagroda została ogłoszona podczas tegorocznego Kongresu Smart City Forum (15-16.06.2020 r.) Ze względu na pandemię dwudniowe dyskusje odbywały się w formule online. Miasto podczas Kongresu reprezentował wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz. Kapituła przyznając nagrodę dla samorządów Gdyni, Gdańska i Sopotu doceniała „przykład współpracy i harmonijny rozwój całego obszaru metropolitalnego poprzez jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast i gmin członkowskich, z poszanowaniem ich odrębności i specyfiki”.

Podczas dwóch dni kongresu, eksperci oraz specjaliści związani z tematyką smart city, omawiali przykłady praktycznych rozwiązań zastosowanych w Polsce i na świecie ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań w czasie kryzysu. Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad wyzwaniami europejskiej wizji miast przyszłości, edukacji obywatelskiej, konkurencyjności gospodarczej i zrównoważonym rozwojem.

Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz brał udział w rozmowie dotyczącej tworzenia miasta bezpiecznego dla mieszkańców – „Kierunek – miasto bezpieczne i przyjazne mieszkańcom”. Wiceprezydent Bartosiewicz powiedział, że w czasie epidemii „to właśnie miasta pokazały jak szybko potrafią reagować na zmieniającą się rzeczywistość, a ich „inteligencja” przejawiała się w reagowaniu i adaptowaniu do nowych wyzwań”. Zdaniem wiceprezydenta samorząd dzięki podjętym wcześniej działaniom mógł dalej realizować swoje zadania w nowej formule.

– Błyskawicznie przeszliśmy do obsługi online. To przyszłość. To rozwiązania techniczne, które pozwalają załatwiać sprawy online, bez wizyty w urzędzie. To kwestia aplikacji mobilnej, kwestia monitoringu, który dostarcza nam informacje. Musieliśmy mieć bardzo dużo rozwiązań dedykowanych mieszkańcom, ale bez bardzo dokładnej analityki nie moglibyśmy kierować tych rozwiązań do konkretnych osób – mówił podczas debaty Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Gdynia ideę Smart City wdraża w mieście od wielu lat. Gdyńska edukacja wykorzystuje e-dziennik oraz portal e-GIO umożliwiający dostęp do danych liczbowych gdyńskich szkół. Poruszanie po drogach ułatwia Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR. Komputery pokładowe zamontowane w autobusach i trolejbusach na bieżąco dostarczają informacji o lokalizacji pojazdu za pośrednictwem systemu GPS oraz informacji o prędkości i opóźnieniu w stosunku do rozkładu jazdy. W ramach miejskiego programu UrbanLab Gdynia wypracowywane są rozwiązania służące rozwojowi miasta i podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Mieszkańcy mogą korzystać z usługi samochodów współdzielonych – tzw. car sharingu. Miasto rozwija również elektromobilność i ekologiczne rozwiązania w transporcie publicznym. Po Gdyni jeżdżą bezemisyjne, elektryczne autobusy. W mieście trwa wymiana oświetlenia ulicznego. 5658 szt. opraw sodowych zostanie zastąpionych przez oprawy LED. Dzięki temu zredukowane zostanie zużycie energii elektrycznej oraz obniżona emisja CO2 o 8000 ton rocznie. Prowadzony jest projekt KLIMATyczne Centrum, który zakłada systematyczne ograniczanie emisji dwutlenku węgla poprzez m.in. zwiększanie powierzchni terenów zielonych w Śródmieściu.

Gdynia pomaga przedsiębiorcom

Gdynia pomaga przedsiębiorcom

W Gdyni rozpoczęła działalność Rada Ekonomiczno-Społeczna Zespołu Tematycznego UrbanLab Gdynia ds. adaptacji do życia po pandemii. Przedstawiciele biznesu, świata nauki oraz organizacji pozarządowych będą wspólnie wypracowywać rozwiązania pomagające minimalizować skutki kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa.

Radę powołał prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Samorząd od początku zaangażował się w pomoc lokalnemu biznesowi oraz wspierał mieszkańców. Opracował program pomocowy Falochron dedykowany przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, kulturze, sportowi i edukacji. Miasto zaoferowało lokalnym przedsiębiorcom m.in. zwolnienie z czynszu za wynajem gminnych lokali, doradztwo, czy renegocjację umów na wykonywanie zadań publicznych. Do tych działań dołącza również Rada Ekonomiczno-Społeczna Zespołu Tematycznego UrbanLab Gdynia ds. adaptacji do życia po pandemii.

– Z ekonomicznymi skutkami pandemii przyjdzie nam się zmagać długo i na wielu płaszczyznach. Warto próbować przewidywać różne scenariusze i budować na ich podstawie skuteczne programy wsparcia i rozwoju. To zadanie interdyscyplinarne, a zarazem wymagające dużego doświadczenia. Jestem wdzięczny, że wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie. Wierzę, że w takim gronie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które będą szyte na miarę i bardzo trafne – wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przed Radą stoją zadania minimalizacji skutków pandemii, konsolidacji środowiska biznesu i nauki oraz gdyńskiego samorządu, a także opracowanie diagnozy bieżącej sytuacji gdyńskiego biznesu i wytypowanie branż wymagających największego wsparcia. Rada będzie również monitorowała efekty działań wprowadzonych przez Gdyński Falochron. Na tej podstawie zaproponuje kolejne propozycje inicjatyw pomocowych dla lokalnej przedsiębiorczości.

Pierwsze spotkanie Rady odbyło się w formie telekonferencji. Skład rady tworzą Katarzyna Gruszecka-Spychała (wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki), dr hab. Marcin Wołek (ekonomista, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni), Agata Witczak (dyrektor Refinitiv), dr hab. Dariusz Filar (ekonomista, Uniwersytet Gdański), dr hab. n. pr. Anna Jurkowska-Zeidler (Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego), Marcin Sikorski (dyrektor Bolloré Logistics Poland), Dariusz Bazeli (dyrektor Geoban Poland, członek ABSL), Leszek Kopeć (dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego), Bartłomiej Pawlak (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju), Krzysztof Borusowski (prezes Best SA), Magdalena Reńska (dyrektor Euro Styl SA), Maciej Dobrzyniecki (Konsul Honorowy Hiszpanii, kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club i członek RN Pomorskiego Funduszu Rozwoju), dr n. pr. Marek Głuchowski (prezes Gdańskiego Klubu Biznesu) oraz Katarzyna Wierzbowska (prezes Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet).

– Zaskoczyła nas nowa sytuacja i potrzebujemy niezwykłych rozwiązań by sobie z nią radzić. W takim gronie na pewno wypracujemy je skuteczniej niż samodzielnie. Bardzo serdecznie dziękuję zapracowanym dyrektorom, prezesom i profesorom, że zdecydowali się poświecić Gdyni swój cenny czas i są gotowi pracować dla miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. UM Gdyni

InfoBox z nowym sąsiedztwem

InfoBox z nowym sąsiedztwem

Siedmiopiętrowy budynek biurowo-usługowy z ogólnodostępnym tarasem widokowym na dachu powstanie na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej w Gdyni. Na parterze i najwyższym piętrze ma znajdować się restauracja, której dodatkowym atutem będzie wspaniały widok na miasto.

AB Inwestor, który chce zrealizować inwestycję, zorganizował konkurs na projekt architektoniczny budynku. Do konkursu przystąpiły cztery biura. Siedmioosobowe jury składające się z architektów z Politechniki Gdańskiej, przedstawicieli samorządu, prezesa AB Inwestor oraz dwóch pełnomocników organizatora, wybrało koncepcję autorstwa pracowni 3MA.

Jak podkreślali przedstawiciele jury, zwycięska praca najbardziej nawiązywała do skali oraz charakteru okolicznej zabudowy. Budynek charakteryzują opływowe kształty, motywy wykończeniowe z płyt z betonu architektonicznego o fakturze i kolorystyce marmuru z detalami nawiązującymi do stylu art déco.

Budynek będzie liczył 7 kondygnacji nadziemnych oraz 1 kondygnację podziemną z parkingiem dla samochodów i rowerów. Parter ma zostać wykorzystany na lokale usługowe i szeroki ciąg pieszy prowadzący bezpośrednio z ul. 10 Lutego na zielony skwer Żeromskiego. Na ostatniej kondygnacji ulokowany ma zostać lokal gastronomiczny z dwoma poziomami tarasu widokowego. Wieża widokowa zostanie przeniesiona w kierunku ul. Świętojańskiej. Zmiana jej lokalizacji pozwoli m.in. na lepszą ekspozycję modernistycznej osi ulicy Świętojańskiej, a także pirsu Mola Południowego. Wieża widokowa, tak jak dotychczas, będzie udostępniana za darmo dla mieszkańców, turystów i odwiedzających.
Suma powierzchni użytkowej biur i lokali usługowych nowego budynku wyniesie ponad 2,8 tys. m kw.

Do zrealizowania inwestycji w kształcie zaproponowanym przez dewelopera potrzebna jest zamiana działek należących do dewelopera z miastem. Zgodę na to muszą wyrazić radni miasta.

Proj. 3MA, mat. AB Inwestor