Urodziny miasta

Urodziny miasta

10 lutego Gdynia i gdynianie świętować będą urodziny miasta. 94 lata temu, 10 lutego 1926 roku, rozporządzeniem Rady Ministrów, Gdynia uzyskała prawa miejskie. I wtedy wszystko się zaczęło…

Gdynia w 1920 r. wskazana została przez inż. Tadeusza Wendę, jako idealne miejsce do budowy portu, tak potrzebnego odradzającej się polskiej gospodarce. To zmieniło losy tej niewielkiej miejscowości ulokowanej nad Bałtykiem i spowodowała jej rozkwit. W 1921 roku Gdynię zamieszkiwało 1268 mieszkańców. Pięć lat później, po uzyskaniu prawa miejskiego, było ich już 12 tysięcy. Krótko przed wybuchem II wojny światowej w mieście mieszkało 127 tys. osób. Obecnie w Gdyni zameldowanych jest ponad 246 tys. ludzi.

Uroczystości upamiętniające rocznicę nadania praw miejskich rozpoczną się 8 lutego i potrwają do 10 lutego. W sobotę, 8 lutego, władze miasta zapraszają do Gdyni Areny. Program przygotowano głównie z myślą o seniorach. Wejście jest bezpłatne, jednak należy mieć ze sobą zaproszenie, które można odbierać od 28 stycznia w Centrum Aktywności Seniora przy ul. 3 Maja 27. Na ten dzień zaplanowano projekcje filmu Jacka Dworakowskiego „Biesiady rodów gdyńskich, występ zespołu VOX, a także wiele specjalistycznych konsultacji zdrowotnych.

Urodziny miasta świętuje również Konsulat Kultury, gdzie będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną „GDYNIA w fotografii Andrzeja Jastrzembskiego”. W Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się projekcja archiwalnych filmów o Gdyni „Dawno temu nad Bałtykiem” przedstawiających początki miasta z lat 20. XX wieku. Na kolejny dzień, 9 lutego, Muzeum przygotowało warsztaty, spotkania autorskie i nowe, ciekawe wystawy.

Oficjalne obchody z udziałem władz miejskich zaplanowane zostały na 10 lutego. O godzinie 12 pod Pomnikiem Polski Morskiej przy skwerze Kościuszki zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów. O godz. 18 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni, podczas której będą wręczane Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody „Czas Gdyni” za najlepsze gdyńskie inwestycje.
Aby ułatwić mieszkańcom udział w zaplanowanych uroczystościach, przygotowano specjalny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

Szczegółowy program obchodów 94. urodzin Gdyni

Gdynia – miasto uczące się

Gdynia – miasto uczące się

Gdynia, jako jedyne miasto w Polsce, jest członkiem Globalnej Sieci Miast Uczących się UNESCO. Jej celem jest wspieranie rozwoju edukacji formalnej i nieformalnej wszystkich mieszkańców na każdym etapie życia. Przedstawiciele gdyńskich instytucji, podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, zastanawiali się jak sprawić, by chęć rozwijania się stała się ważnym elementem codzienności mieszkańców.

Gdynia została przyjęta do Światowej Sieci Miast Uczących się UNESCO (Global Network of Learning Cities) w 2019 r. Jest to organizacja, która powstała w 2015 roku, a dzisiaj skupia 225 miast z 53 krajów ze wszystkich kontynentów. Dla uczestników tego stowarzyszenia ważna jest idea rozwoju edukacji zarówno formalnej, jak i nieformalnej w swoich miastach, która zapewni rozwój mieszkańców w każdym wieku. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek powołał zespół złożony z przedstawicieli instytucji zajmujących się przygotowaniem szerokiej oferty edukacyjno-kulturalnej w mieście, aby opracowali metody stałego rozwijania w Gdyni idei miasta uczącego.

– Nasze zadanie polega na wzmocnieniu wątków uczenia się przez całe życie w politykach miasta – wyjaśnia wiceprezydent Michał Guć, przewodniczący zespołu ds. realizacji idei miasta uczącego się. – Mamy bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju zajęć edukacyjnych kierowaną do wszystkich grup mieszkańców. To oferta instytucji miejskich, ale też organizacji pozarządowych. Dzięki pracom tego zespołu chcemy tę ofertę jeszcze poszerzyć, by w jeszcze lepszym stopniu odzwierciedlała oczekiwania mieszkańców. Jestem przekonany że realizacja pomysłów, które już mamy, zachęci gdynian do pogłębiania swojej wiedzy, kontynuowania edukacji.

Samorząd miejski prowadzi wiele instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie szerokiej oferty edukacyjnej dla mieszkańców. Są wśród nich – Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Aktywności Seniora, Wydział Kultury Urzędu Miasta, Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Biblioteka Gdynia, Centrum Nauki Experyment, Gdynia Rodzinna, Gdyńskie Centrum Sportu. Przedstawiciele tych placówek spotkali się, aby przenalizować ofertę wszystkich dostępnych wydarzeń w mieście.

– Mamy nadzieję, że uda nam się przeanalizować grupę odbiorców, zobaczyć gdzie są luki, określić którymi grupami powinniśmy się jako miasto bardziej zaopiekować i zdiagnozować, czy wszystkie obszary naszego miasta mają dostęp do edukacji nieformalnej – powiedziała Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

fot. UM Gdynia/Aleksander Trafas

2019 – rok inwestycji w Sea City

2019 – rok inwestycji w Sea City

Rok 2019 przyniósł wiele zmian na terenie Śródmieścia Morskiego. Oddana została do użytku żeglarzy nowa marina. W jej pobliżu wznoszą się budynki luksusowego osiedla Yacht Park. Inwestorzy otrzymali pozwolenie na budowę kolejnych inwestycji – Mariny Office i Waterfront II.

Gdynia powstała z morza i marzeń i również dzisiaj samorządowcy bardzo mocno podkreślają związki miasta z morzem. Pierwszą inwestycją przyszłego miasta była budowa portu. Decyzja o jego budowie zapadła 23 września 1922 r. Dzięki niej w ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców. W kolejnych latach port był mocno rozbudowywany, a Gdynia szybko stała się jednym z największych i najnowocześniejszych portów na Bałtyku i rozwijała się jako nowoczesne miasto.

Po ponad 90. latach i zmianach ustrojowych i gospodarczych miasto rozwija swój potencjał również w oparciu o inne atrybuty. Jednak jej związki z morzem są widoczne w wielu miejscach. Uwolnione tereny postoczniowe w centrum miasta umożliwiły powstanie nowej dzielnicy – Sea City. Na 71 hektarch terenu położonego nad samym morzem przy Nabrzeżu Prezydenta, Mola Rybackiego i terenach należących do stoczni Nauta, a także na północ od ulicy Jana z Kolna do granicy z portem, powstaje nowe miasto z usługami mieszkalnymi, biznesowymi i usługowymi. Nową dzielnicę zamieszka 10 tys. osób, a pracę znajdzie kolejne 11 tys.

Pierwszą inwestycją Śródmieścia Morskiego był Sea Towers, dwa wieżowce mieszkalne oddane w 2009 r. Nieopodal nich usytuowany został kompleks Waterfront I, na który składają się hotel Courtyard by Marriott oraz 11-kondygnacyjny budynek biurowy wzniesione przez spółkę Vastint Poland w 2015 r. W lipcu 2019 r. inwestor otrzymał pozwolenie na budowę kolejnego etapu Waterfront II. W obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II powstaną dwa budynki biurowe oraz dwa mieszkalne.

Prace trwają również w innych rejonach Śródmieścia Morskiego. W czerwcu 2019 r. oddana została nowa marina zlokalizowana w północnej części Basenu Prezydenta. W lipcu z kompleksu korzystali uczestnicy Żeglarskich Młodzieżowych Mistrzostw Świata. W pobliżu mariny powstały już budynki luksusowych apartamentowców osiedla Yacht Park. Inwestorem obiektów jest Polski Holding Nieruchomości, który otrzymał pozwolenie na budowę trzech biurowców Marina Office w przy ul. Waszyngtona i Hryniewieckiego.W pobliżu rośnie kilka innych osiedli o morskich nazwach Awanport i Portova, których architektura nawiązuje do białego, gdyńskiego modernizmu.

Gdynia powstała dzięki portowi. Dzisiaj miasto wchłania tereny wykorzystywane przez przemysł i oddaje je do dyspozycji mieszkańcom i turystom. Proces tworzenia nowej dzielnicy miasta trwa już wiele lat. Bliskość wody przyciąga inwestorów i mieszkańców, którzy zyskali nowe miejsce do rekreacji, wypoczynku i pracy.

Gdynia – doskonałe miejsce do życia

Gdynia – doskonałe miejsce do życia

Jakość życia w Gdyni doceniło międzynarodowe jury rankingu LivCom Awards wyróżniającego miasta na całym świecie najbardziej przyjazne mieszkańcom. Gdynia, po szczegółowych przesłuchaniach, zajęła 3. miejsce, po Bergen w Norwegii i Xicheng District w Chinach. Nasze miasto, jako jedyne z Polski, znalazło się w gronie 22 finałowych miejscowości na świecie uznanych za najlepsze do życia. Nie ma lepszej rekomendacji.

Współorganizatorem konkursu jest UNEP – agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych powołana do ochrony środowiska. Ten niezwykle prestiżowy i jedyny na świecie ranking koncentruje się na jakości życia, nagradza i wskazuje miasta, w których żyje się najwygodniej. Oceny dokonuje międzynarodowe jury składające się ze specjalistów ds. środowiska i zarządzania krajobrazem. W tej edycji konkursu jury przeanalizowało ćwierć miliona miast na świecie, a do finału zaproszono 22 miasta i 34 projekty z ponad 30 krajów. Już samo znalezienie się w tym gronie było sporym wyróżnieniem, zwłaszcza, że Gdynia była jedynym miastem z Polski. W połowie grudnia (11-13.XII) na Uniwersytecie Rzymskim zorganizowano finałowe wystąpienia, podczas których reprezentanci wyróżnionych miast zaprezentowali swoje działania podnoszące jakość życia.

– Procedura konkursowa trwała kilka miesięcy. Już w samym Rzymie byliśmy zobligowani do przedstawienia blisko godzinnej prezentacji o Gdyni opowiadając o lokalnych rozwiązaniach skoncentrowanych na mieszkańcach i jakości życia. Każde z nich musieliśmy udowodnić twardymi danymi. To wyróżnienie niezwykle cieszy i jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że jako gdynianie radzimy sobie naprawdę znakomicie – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Prezentacje zostały podzielone na 5 kategorii wg populacji miast. Gdynia w kategorii miast od 150 tys. do 400 tys. mieszkańców znalazła się w ścisłym finale z fińskim Oulu, Ambon z Indonezji, Xicheng District w Chinach oraz Bergen w Norwegii ustępując miejsca jedynie dwóm ostatnim. W poprzednich edycjach finalistami konkursu abyły m.in. Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), szwedzkie Malmo, australijskie Port Fairy czy Honolulu (USA).

– Od lat konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, której celem jest zabezpieczenie wszystkich potrzeb obecnych mieszkańców, jak i kolejnych pokoleń gdynian. Dlatego, niezmiernie cieszy, że grono międzynarodowych ekspertów potwierdziło słuszność naszych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Celem LivCom Awards jest rozwijanie i dzielenie się najlepszymi praktykami międzynarodowymi oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie miast przyjaznych do życia. Tegoroczna edycja mocno koncentrowała się na problemach związanych ze zmianami klimatycznymi. Każdego roku społeczności, które spotkają się na finałach LivCom Award, wymieniają się najlepszymi praktykami i doświadczeniami oraz łączą siły, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom.

fot. UM Gdynia

Marina Office z pozwoleniem na budowę

Marina Office z pozwoleniem na budowę

Polski Holding Nieruchomości otrzymał pozwolenie na budowę kompleksu biurowego Marina Office zlokalizowanego w pobliżu Sea Towers. Jak poinformował inwestor – budowa powinna rozpocząć się na początku 2020 r.

Kompleks ma składać się z trzech pięciokondygnacyjnych budynków biurowych. Do dyspozycji przedsiębiorców przeznaczonych zostanie prawie 24 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, a na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni rozmieszczone zostaną usługi handlowe. Będzie to doskonałe miejsce dla restauracji i kawiarni, z których mogli będą korzystać mieszkańcy ulokowanego nieopodal osiedla Yacht Park oraz odwiedzający tę część miasta gdynianie. W podziemnej części budynków powstanie parking dla 241 samochodów oraz 15 miejsc do ładowania samochodów elektrycznych. Pomiędzy budynkami utworzony zostanie ogólnodostępny skwer z wydzielonymi strefami do wypoczynku, aktywnego relaksu latem i lodowiskiem zimą. W weekendy na placu możliwa będzie również organizacja targów warzywnych, zdrowej żywności czy jarmarków świątecznych. Dzięki usytuowanej scenie w miejscu tym organizowane będą również imprezy masowe i koncerty.

– Właśnie otrzymaliśmy pozwolenie na budowę dla Mariny Office w Gdyni, dla której planujemy wybrać generalnego wykonawcę jeszcze w tym roku. Przełom 2019 i 2020 roku to czas kiedy zamierzamy rozpocząć także dwie kolejne inwestycje biurowe w Warszawie – informuje w komunikacie Polskiego Holdingu Nieruchomości Marcin Mazurek, prezes spółki.

Dzięki lokalizacji biurowca w pobliżu centrum miasta pracownicy będą mieli bardzo dogodny dojazd komunikacja miejską. Autobusy i trolejbusów zatrzymują się w pobliżu inwestycji, a na Dworzec Główny w Gdyni można dotrzeć pieszo w ciągu 20 minut. Miłośnicy dwóch kółek będa mogli przyjechać do pracy na rowerze, gdyż w budynkach powstanie parking rowerowy dla jednośladów.

Projekt architektoniczny biurowców opracowała pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

Gdyński modernizm i UNESCO

Gdyński modernizm i UNESCO

Modernistyczna zabudowa śródmieścia Gdyni coraz bliżej wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto dostało się na listę tentatywną. Jest to ostatni etap przed wpisaniem na listę zasadniczą.

O tym ważnym wydarzeniu poinformowała minister Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, w liście skierowanym do uczestników 7. Międzynarodowej Konferencji „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni”.

– Z przyjemnością pragnę Państwa poinformować, że w zeszłym tygodniu wysłałam do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu wniosek o umieszczenie na niej modernistycznego Śródmieścia Gdyni (…). Tym samym otworzyliśmy drogę do wpisania założenia urbanistycznego Gdyni na listę UNESCO. Serdecznie gratuluję władzom miasta oraz mieszkańcom Gdyni. Nie dziwi zatem, że jedna z najważniejszych i międzynarodowych konferencji poświęconych architekturze współczesnej odbywa się w tym magicznym miejscu. Gratuluję prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi, złożenia wniosku do UNESCO – czytamy w liście.

Starania o wpisanie śródmieścia Gdynia na listę UNESCO rozpoczęły się wiele lat temu. Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków, utworzone dwadzieścia lat temu, dbało o modernistyczną zabudowę miasta. W 2007 r. samorząd złożył wniosek o wpisanie Śródmieścia Gdyni do wojewódzkiego rejestru zabytków, co umożliwiło miastu ubieganie się o status Pomnika Historii RP. Tytuł ten przypadł miastu w 2015 r. na mocy rozporządzenia wydanego przez Prezydenta RP. Dzięki temu śródmieście Gdyni weszło do grona najważniejszych zabytków w Polsce. Samorząd nie ustawał w swoich działaniach podejmując wiele działań promocyjnych związanych z propagowaniem historii i architektury miasta. Od 2007 r. Gdynia organizuje międzynarodowe konferencje pod hasłem „Modernizm w Europie – Modernizm w Gdyni” poświęcone prezentacji najnowszych badań nad architekturą modernistyczną i zagadnień konserwatorskich z nią związanych. Agencja Rozwoju Gdyni na zlecenie miasta prowadzi projekt Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, w ramach którego organizowane są wykłady z ekspertami, spacery tematyczne po zabytkowej zabudowie, konkursy i rozmaite wydarzenia.

Modernistyczne przykłady architektury znaleźć można również na terenie portu morskiego. Do najważniejszych zabytków tego terenu należą: Elewator Zbożowy, Łuszczarnia Ryżu, a także Chłodnia Portowa, Chłodnia Śledziowa i Chłodnia Rybna.

fot. gdynia.pl

Gospodarka morska i turystyka

Gospodarka morska i turystyka

650 osób i niemalże 40 prelegentów z kraju i z zagranicy odwiedziło tegoroczne 19. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni podkreśliła znaczenie i dynamikę rozwoju Sea City, które staje się również zapleczem dla firm związanych z gospodarką morską.

Tematem przewodnim Forum, nad którym zastanawiali się paneliści były „Perspektywy rozwoju gospodarki morskiej w krajach UE na tle światowych rynków”. Rozmowy specjalistów toczyły się równolegle w czterech obszarach tematycznych obejmujących najaktualniejsze trendy i wyzwania współczesnej gospodarki: Technologie Morskie, Porty i Logistyka, Prawo i Finanse oraz Shipping.

– Gospodarka morska to dziś niesłychanie prężna branża, która z powodzeniem sięga po zdobycze technologiczne sektora innowacyjnego. Współczesność to bowiem ścisły mariaż inteligentnych technologii i dobrego zarządzania – mówiła Katarzyna Gruszecka – Spychała wiceprezydent Gdyni podczas Forum.

Jak przykład takiego połączenia wiceprezydent podała Gdyński Park Konstruktorów, działający na terenach postoczniowych.
– To miejsce, gdzie firmy mogą poddawać testom prototypowe rozwiązania z dziedziny technologii. Skraca to drogę wdrożenia śmiałych pomysłów w życie, co unowocześnia branżę morską i ją rozwija – podkreśliła wiceprezydent.

Władze samorządowe na każdym kroku podkreślają ścisły związek miasta z morzem. Zagospodarowanie terenów postoczniowych i oddanie ich miastu i mieszkańcom jest kolejnym przykładem zwrócenia się miasta w stronę morza, jako ważnego sektora gospodarki regionu.

– Port w Gdyni notuje najlepsze wyniki w całej swojej historii, co napawa optymizmem i jest powodem do dumy. Powstaje nowy terminal promowy, a na terenach postoczniowych działa kilkanaście dużych firm – mówiła wiceprezydent Gdyni.

Nowością na tegorocznym Forum było seminarium Turystyka od Morza poświęcone trendom związanym z turystyką na obszarach nadmorskich. Podczas dwóch bloków tematycznych eksperci omawiali potrzeby i zachodzące zmiany w turystyce cruisingowej i żeglarskiej w rejonach Morza Bałtyckiego. Paneliści poszukiwali zależności między zmieniającymi się potrzebami turystów morskich i rejsowych, a konkurencyjną ofertą w zakresie produktów turystycznych m.in. na przykładzie rynków skandynawskich.

Przedstawiciel Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zwracał uwagę na zmieniający się styl życia, który wpływa na przeobrażanie trendów turystycznych. Współczesny turysta wyjeżdża częściej, a jego podróże są przez to krótsze. Bardzo popularne są wyjazdy kilkudniowe do miejsc usytuowanych bliżej miejsca zamieszkania. Stąd eksperci prognozują wzrost popularności turystyki morskiej umożliwiającej szybką i komfortową podróż. Rosnącym trendem w podróżach jest również łączenie wyjazdów służbowych z wypoczynkiem – bleisure travel. Uczestnicy seminarium zastanawiali się w jaki sposób wykorzystać te trendy w turystyce dopasowując do nich ofertę, która odpowie ona na oczekiwania współczesnego turysty.

fot. Paweł Kukla/UM Gdynia

Przestrzeń dostępna dla wszystkich

Przestrzeń dostępna dla wszystkich

Jak wykorzystywać potencjał otwarcia na morze, aby służył miastu i portowi rozmawiali przedstawiciele miast posiadających waterfronty podczas targów Expo Real w Monachium. Gdynia co roku bierze udział w największych targach inwestycyjnych w Europie w ramach wspólnego stoiska Invest in Pomerania prezentującego miasta naszej metropolii.

Targi Expo Real gromadzą corocznie 45 000 uczestników z 70 krajów. W ciągu trzech dni października, 7-9.10, Monachium jest miejscem spotkań przedstawicieli największych na świecie funduszy inwestycyjnych, deweloperów obiektów handlowych, biurowych, logistycznych i hotelowych, a także firm poszukujących nowych lokalizacji dla swoich projektów.

Miasto na tegorocznej edycji reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która wzięła udział m.in. w panelu poświęconym idei SmartCity 4.0, prezentując gdyńskie dokonania w kwestii budowania wysokiej jakości życia i kapitału ludzkiego.

Miasto co roku promuje obszary nadmorski zwracając uwagę inwestorów na unikatowe położenie tych terenów. Przedstawiciele miast europejskich posiadających waterfronty, od kilku lat spotykając się podczas targów, stworzyli nieformalną inicjatywę pozwalającą na wymianę poglądów i doświadczeń. Wspólnie poszukują najlepszych sposobów na rozwój tych obszarów. Wiceprezydent Gruszecka-Spychała jasno podkreślała, że miastu zależy na zachowaniu ogólnodostępnego charakteru tych terenów.

 

– Gdynia powstała z morza i zawsze będzie patrzeć w morze. To zarówno w sferze emocjonalnej, jak i czysto inwestycyjnej, policzalnej w pieniądzach, podstawa naszego istnienia. W dzisiejszych czasach tak piękne przestrzenie postindustrialne, jakie posiadamy przede wszystkim na molo dalmorowskim i w szerzej rozumianym Śródmieściu Morskim są warte każdych pieniędzy, ale nie wszystkie z nich chcemy spieniężyć – mówiła podczas rozmowy wiceprezydent Gdyni. – One mają pozostać publiczne, mają sprawić, że w Gdyni, tak jak do tej pory, jakość życia nadal będzie bardzo wysoka, mają też sprawić, że każda zainwestowana złotówka przyniesie kolejne. Warunkiem, który stawiamy jest to, że przestrzeń musi pozostać otwarta, publiczna i dostępna dla wszystkich – dodała Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Wspólna wizja przyszłości

Wspólna wizja przyszłości

Zabudowa Śródmieścia Morskiego i przyszły charakter tej części miasta, jest wynikiem swoistej współpracy samorządu oraz inwestorów prywatnych. Z jednej strony występują planiści określający porządek przestrzenny w planach zagospodarowania, a z drugiej inwestorzy, którzy nadają budynkom konkretną stylistykę i kształt architektoniczny.

Od tej współpracy i wzajemnego zrozumienia zależy końcowy kształt dzielnicy. Sytuacja jeszcze się komplikuje, kiedy na jednym obszarze pracuje wielu inwestorów. Taką sytuację mamy obecnie w Sea City, gdzie w różnych sektorach toczą są prace budowalne prowadzone przez wielu developerów.

– Jeśli ktoś dostrzega spójną koncepcję w powstających właśnie pojedynczych budynkach, to bardzo dobrze, lecz jeśli ktoś jej nie widzi, chcę go uspokoić, ten ład będzie nam się objawiał  wraz z zakończeniem realizacji poszczególnych kwartałów – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.  – W planach zagospodarowania przestrzennego są wyróżnione tereny szczególnie eksponowane. W takich miejscach projekt zabudowy musi zostać wyłoniony w wyniku konkursu architektonicznego. Przykładem takiego miejsca jest rozległy teren pomiędzy  Nabrzeżem Prezydenta, a ulicą Waszyngtona. Stojący tam budynek Sea Towers został zbudowany w wyniku rozstrzygnięcia jednego konkursu, istniejące obok hotel i biurowiec w wyniku rozstrzygnięcia drugiego, a pozostałą część terenu zaprojektują zwycięzcy kolejnego, już zakończonego konkursu.

Szczególny charakter dzielnicy przypominający jej związki z morzem podkreślone zostaną małą architekturą nawiązującą do nadmorskiego, portowego charakteru miasta. Wśród nowopowstających budynków na Molo Rybackim będzie można odnaleźć również zachowane industrialne perełki gdyńskiego modernizmu wpisane do ewidencji zabytków i chronione zapisami planu – Chłodnię Śledziową i Chłodnię Rybną. Przeznaczenie i wykorzystanie tych budynków nie zostało jeszcze ostatecznie przesądzone. Byłoby bardzo dobrze, gdyby chociaż jeden z nich został przeznaczony na funkcje związane z kulturą.

–  Instytucje kultury znacznie wzbogacają ofertę miasta oraz są generatorem ruchu przyciągając do siebie mieszkańców również w porach wieczornych i weekendy – mówi Marek Stępa. – Dlatego projektując Śródmieście Morskie założyliśmy, że w tym rejonie miasta powinny przenikać się wszystkie funkcje – mieszkaniowa, biznesowa i usługowa. Marzy nam się także, aby na końcu Mola Rybackiego, w miejscu bardzo widocznym i przez swoje położenie ekskluzywnym, pojawił się obiekt kulturalny o bardzo charakterystycznej architekturze. Uważamy bowiem, że tak wyjątkowe w skali międzynarodowej miejsce, powinno zostać bardzo atrakcyjnie wykorzystane, być łatwo dla wszystkich dostępne i często odwiedzane przez jak największą liczbę użytkowników, tak miejscowych jak i przyjezdnych.

Zagospodarowanie terenów poportowych w rejonie Mola Rybackiego jest powrotem do pierwotnego planu twórców Gdyni z lat 30. zwrócenia centrum miasta ku morzu. Ten niesamowity widok na morze będziemy mogli podziwiać w trakcie naszych codziennych wędrówek w drodze do pracy, domu, sklepu czy restauracji.

Opowieść o białych miastach

Opowieść o białych miastach

Co łączy Gdynię i Tel Awiw, miasta oddalone od siebie o 3000 km, można się przekonać oglądając wystawę „Gdynia – Tel Awiw” prezentowaną obecnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Gdynię i Tel Awiw, jak udowadniają organizatorzy wystawy, łączy bardzo wiele. Przede wszystkim powstawały w podobnym czasie i w zamiłowaniu do modernistycznej architektury. Gdynia, której budowę rozpoczęto w 1920 r. miała być oknem Polski na świat. Budowa portu obudziła marzenia i zjednoczyła siły wielu Polaków, którzy uwierzyli, że stać ich na realizację najambitniejszych marzeń.

Tel Awiw założony nieco wcześniej, bo w 1909 r. nazywano pierwszym miastem hebrajskim. Nadmorski Tel Awiw miał pełnić rolę bramy wjazdowej, stając się celem podróży oraz miejscem osiedlania się imigrantów przybywających, by tworzyć przyszłe państwo żydowskie. W obu miastach powstawała architektura modernistyczna. Minimalistyczna, funkcjonalna i biała zabudowa jest cechą charakterystyczną obu miast.

– Te dwa miasta miały szczęście, bo projektowane były przez architektów, których inspirował słynny Bauhaus. To miasta, w których modernizm stał się marką. Dziś te miasta inspiruje z jednej strony ich piękna historia, ale także to, że wplatają w swój rozwój te elementy modernizmu, które są wykorzystywane ku nowoczesności. Ta wystawa pięknie to pokazuje – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, obecny na uroczystym otwarciu wystawy, 12 września.

Na wystawie prezentowane są makiety najważniejszych budynków miast, zdjęcia jego mieszkańców, a także przedmioty związane z życiem codziennym. Na wystawie zobaczyć można m.in. zdjęcia i makiety najbardziej rozpoznawalnego budynku modernistycznego Gdyni tzw. „Bankowca” autorstwa Stanisława Ziołowskiego. A także zaprojektowanego przez Romana Piotrowskiego budynku biurowo-mieszkalnego ZUS. Podobieństwo do flagowych obiektów gdyńskich można zauważyć w centrum Tel Awiwu, w budynkach wokół Ronda Ziny Dizengoff, zaprojektowanych przez Genię Averbouch.

Miasta łączyła linia żeglugowa „Gdynia-Ameryka Line”, dzięki której mieszkańcy mogli się swobodne przemieszczać. Na tak zwanej Linii Palestyńskiej pływał statek pasażerski S/S „Polonia”, który jako pierwszy zawinął do nowego portu w Tel Awiwie. Wyposażenie i wnętrza statków GAL-u projektowali czołowi polscy artyści.

Wystawa „Gdynia – Tel Awiw” jest prezentowana od 13 września 2019 r. do 3 lutego 2020 r. w Muzeum POLIN w Warszawie, a od 7 marca do 7 czerwca 2020 będzie można ją odwiedzić w Gdyni.

W październiku (3-5.10) Gdynia gościć będzie uczestników 7. Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Modernizm w Europie – Modernizm w Gdyni”, na której specjaliści z wielu krajów, m.in. Tel Awiwu, Izraela, Estonii, Austrii, Czech, Rumuni będą koncentrować się na zagadnieniach związanych z formą architektury modernistycznej i problemami zachowania jej integralności i autentyzmu.