Portova nagrodzona

Portova nagrodzona

Budynek mieszkalno-usługowy Portova zyskał uznanie jury ogólnopolskiego konkursu „Budowa Roku 2020”. Został zaliczony do najlepszych inwestycji polskich oddanych w 2020 roku.

Konkurs nagradzający najlepsze polskie obiekty budowlane nieprzerwanie od 30 lat organizuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Do konkursu zgłaszane są nowe obiekty budowlane, rozbudowane bądź przebudowane.
Maria Kaszyńska, przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa podsumowała XXXI edycję konkursu „mimo pandemii sektor budowlany działał prężnie i powstały obiekty, które są naszą dumą, które spełniają najwyższe standardy i które przede wszystkim są doskonałą wizytówką projektantów, wykonawców i inwestorów, obiekty te są wspaniałą promocją polskiego budownictwa”.

Kompleks Portova otrzymał nagrodę I stopnia w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne do 35 mln zł”.
Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Inwestorem jest developer Invest Komfort, który odpowiada również za powstanie charakterystycznych wież Sea Towers. Portova łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, nie zabrakło w niej nawiązań do tradycyjnej zabudowy Gdyni. Jest to trzeci pod względem wysokości budynek mieszkalny w mieście.

– Staraliśmy się nadać temu charakter, który nawiązuje w sposób twórczy do modernizmu gdyńskiego. W ścisłym centrum, w miejscu, gdzie Gdynia ma szanse rozpoząć nowe inwestycje. Staraliśmy się to zrobić w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Nigdy nie było możliwości spojrzenia na miasto z tej perspektywy, jaką daje Portova. To poczucie związku miasta, portu i zielonej przestrzeni rekreacyjnej z tego miejsca jest szczególnie widoczne – mówi Marek Droszcz, współzałożyciel studia Kwadrat.

Kompleks mieści 271 mieszkań oraz lokale usługowe. Na dachu budynku usytuowany został taras widokowy, z którego można podziwiać nadmorskie widoki. Inwestor zadbał również o części wspólne i na I piętrze odrestaurowanego budynku historycznego przygotował salę klubową, siłownię i klub fitness. Biała architektura budynku zamyka kompozycyjnie oś ulic Świętojańskiej, placu Kaszubskiego i Portowej przedłużając centrum miasta.

– Budowa Portovej to niewątpliwie zdecydowany krok miasta na północ. Krok zapewniający wysoki miejski standard temu dołączonemu obszarowi – Śródmieściu przybył cały kwartał z mieszkaniami, usługami, ukrytymi parkingami i rekreacyjną zielenią. Bryła tego zespołu budynków o zróżnicowanej wysokości jest tak ukształtowana, że 18-kondygnacyjna dominanta nie wydaje się przygniatać okolicznej, znacznie niższej zabudowy. Cieszy zręczne wkomponowanie w ten zespół historycznej, modernistycznej elewacji dawnego budynku biurowego słynnej firmy spedycyjnej C.Hartwig – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Nowy gdyński terminal

Nowy gdyński terminal

Duże promy o długości nawet 240 metrów będą mogły cumować w gdyńskim porcie, przy oddanym właśnie nowym terminalu. Inwestycja o wartości prawie 300 mln zł objęła budowę budynku dla podróżnych, rampy, magazynu, parkingów i placu manewrowego oraz przebudowę nabrzeża. Jest to obecnie najnowocześniejszy obiekt w rejonie Morza Bałtyckiego.

Nowy terminal umożliwi szybsze cumowanie po wejściu do portu, gdyż obiekt ulokowano blisko głównego wejścia, przy nabrzeżu Polskim. Pozwoli to także na przyjmowanie dłuższych jednostek niż do tej pory.

– To terminal publiczny. Jest dedykowany większej ilości operatorów niż do tej pory, w terminalu, który funkcjonował w głębi portu wewnętrznego. Dzisiaj dysponujemy czterema slotami, co oznacza, że będziemy mogli obsłużyć cztery promy na dobę. Warto zwrócić uwagę na lokalizację tego terminala, jest on dużo bliżej wejścia głównego do portu. Największe promy, które będą mogły tutaj zawijać mogą mierzyć do 240 metrów długości. Szacujemy, że nie będą spędzały przy nabrzeżach więcej czasu niż 120 minut – wymieniał Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia.

W ramach inwestycji powstał piękny budynek, który swoją architekturą nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni. Wybudowano również budynek magazynowy liczący 7 tysięcy metrów sześciennych. Powstały także place manewrowe i parkingi dla pojazdów o powierzchni sięgającej 6,5 hektara. Przebudowano gruntownie nabrzeże, przygotowano specjalną rampę, została przebudowana infrastruktura kolejowa i drogowa z instalacjami technicznymi pozwalającymi na ograniczenie emisji spalin z promów zacumowanych przy brzegu. Nowy terminal znajduje się blisko centrum miasta, co jest bardzo dużym atutem dla pasażerów.

– Przeniesienie i wybudowanie nowego terminalu promowego to z jednej strony szansa na zwiększenie przewozów pasażerskich i towarowych, które poprzez promy wpływają do naszego miasta, ale to także usytuowanie terminalu, które sprawi, że nasi goście większym „spacerkiem” będą mogli dojść do centrum miasta, do ulicy Świętojańskiej. To nie tylko nowe funkcje, ale także ważny element rozwoju gospodarczego portu i miasta Gdyni – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Z terminala będą korzystać różni operatorzy. Oprócz obecnego w Gdyni od 1995 roku szwedzkiego przewoźnika Stena Line będzie można też wsiadać na pokład jednostek Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, które są znane pod szyldem Polferries. Oznacza to, że najprawdopodobniej w ofercie znajdą się nowe połączenia pasażerskie do Szwecji. Nowy terminal ma też pozwolić na więcej połączeń typu ro-ro. Pierwsi pasażerowie najprawdopodobniej do nowej lokalizacji wpłyną na początku 2022 roku. Oddany do użytku publiczny terminal promowy jest w tej chwili jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całym basenie Morza Bałtyckiego.

fot. gdynia.pl

Rusza święto kina w Gdyni

Rusza święto kina w Gdyni

Po rocznej przerwie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wraca do swojej standardowej formuły. Projekcje filmów konkursowych odbędą się znowu z udziałem publiczności. Organizatorzy przygotowali dla miłośników kina wiele dodatkowych atrakcji tj. wystawy, dyskusje, czy koncerty na żywo.

Święto polskiego kina rozpoczyna się 20 września br. i przez sześć dni miasto będzie oddychało atmosferą filmową.

– Bardzo się cieszę, że tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w normalnej formule. To przede wszystkim okazja do tego, żebyśmy mogli poczuć atmosferę filmowego święta. Goście festiwalu, liczne spotkania, wystawy, projekcje festiwalowe – to zapowiedź szczególnego czasu dla gdynian. Wiem, że wielu z nas bardzo lubi ten czas i chętnie uczestniczy w wydarzeniach. Przed nami fantastyczne filmowe święto w Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Na Festiwalu będzie można obejrzeć nowe polskie produkcje filmowe, które będą konkurowały ze sobą w trzech kategoriach – filmy krótkometrażowe, filmy mikrobudżetowe oraz Konkurs Główny. W tym roku o najważniejszą statuetkę festiwalu – Złote Lwy powalczy 16 filmów. Wśród nich jest 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich.

– Jeżeli miałbym znaleźć jakieś trendy wyłaniające się z Konkursu Głównego, to twórcy dosyć mocno spoglądają za siebie. Mamy bardzo dużo produkcji, które są filmami historycznymi, osadzonymi w przeszłości. To z jednej strony tytuły odnoszące się do czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim te dziejące się w czasach PRL-u. Są to filmy oparte na faktach, prawdziwych wydarzeniach, jak „Żeby nie było śladów” Jana Matuszyńskiego czy „Hiacynt”, który odwołuje się do operacji bezpieki kierowanej przeciwko homoseksualistom. Mamy film o Kalinie Jędrusik czy Najmrodzkim, czyli polskim królu ucieczek, ale są też produkcje, które odnoszą się do „małej” historii, tak jak „Zupa nic” Kingi Dębskiej czy „Powrót do Legolandu” Konrada Aksinowicza. To historie rodzinne osadzone w PRL-u – podkreślał Kolankiewicz.

Filmowe projekcje odbywać się będą w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz kinie Helios w gdyńskiej Riwierze. Część filmów konkursowych oraz produkcji z sekcji pozakonkursowych będzie można zobaczyć również online, na platformie VOD Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorzy Festiwalu przygotowali również wiele dodatkowych wydarzeń uzupełniających festiwalowe emocje. Przygotowano wystawy upamiętniające dwóch wybitnych polskich reżyserów – Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Młodzi filmowcy będą mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi producentami, reżyserami.

Nieodłączną częścią filmu jest muzyka, dlatego nie mogło jej zabraknąć również na Festiwalu. Zarówno w Gdyńskim Centrum Filmowym jak i w muszli na Placu Grunwaldzkim odbędą się koncerty na żywo. Artyści będą wykonywali szlagiery muzyki filmowej.

fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl

Miasto tworzy pirs przyszłości

Miasto tworzy pirs przyszłości

Gdyński samorząd zamierza zmienić zabudowę mola Południowego, alei Jana Pawła II i skweru Kościuszki. Waśnie ogłosił konkurs na nowe zagospodarowanie tego atrakcyjnie położonego terenu i zaprosił architektów do zaprezentowania swoich pomysłów na wykorzystanie jego potencjału.

Najważniejsza oś kompozycyjna Gdyni zostanie przearanżowana. Teren, który chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści, otrzyma nowy wygląd. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, chciałby, aby ta przestrzeń jeszcze pełniej realizowała oczekiwania mieszkańców i odwiedzających.

– Dostrzegam potrzebę jej uatrakcyjnienia, integracji przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych, a także połączenia kompleksowości oraz wielofunkcyjności dzięki powiązaniu funkcji kulturowych, rekreacyjnych i turystycznych. Miejsce to identyfikuje Gdynię, skupia mieszkańców i turystów zarówno podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i podczas codziennych aktywności – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Architekci będą mogli przedstawić swoją wizję zagospodarowania tej lubianej przez wszystkich przestrzeni miejskiej. Miasto określiło jednak swoje oczekiwania. Urzędnicy chcieliby, aby propozycje nawiązywały do modernistycznego charakteru Śródmieścia i były jego twórczą interpretacją. „Pirs Przyszłości”, bo tak został określony w przetargu ten teren, powinien odzwierciedlać tradycje i ambicje Gdyni jako miasta nowoczesnego i otwartego.

– Konkurs nie stanowi gwarancji jedynego i idealnego rozwiązania, ale jest to najlepszy znany sposób poszukiwania pomysłów, idei czy wizji. Zawsze zaś otwiera szanse na debatę i dialog o mieście, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do tak wyjątkowej przestrzeni – podkreśla w konkursowym liście intencyjnym dr inż. arch. Bartosz Macikowski, przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Na molo Południowym czas wolny spędzają całe rodziny. Zaproponowane rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne powinny więc sprzyjać społecznym interakcjom i aktywnościom miejskim o każdej porze roku i niezależnie od warunków atmosferycznych. Nowa przestrzeń powinna też stawiać na wysoką estetykę, tożsamość miejsca i wykorzystanie naturalnego otoczenia oraz uwzględniać potrzeby różnych grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Termin składania projektów upływa 15 listopada br. Propozycje Pirsu Przyszłości oceni ośmioosobowy sąd konkursowy, w którym zasiadają m.in. wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, architekt miejski Renata Stelmach, znany reportażysta Filip Springer, który w swojej twórczości skupia się m.in. na estetyce przestrzeni publicznych czy architekturze. Przewodniczącą sądu konkursowego jest prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone 10 grudnia br.
Nagrodzone i wyróżnione prace będą inspiracjami do ustalenia zagospodarowania i przyszłych przekształceń obszaru molo Południowego, skweru Kościuszki i okolic ul. 10 Lutego. Mogą też zostać wykorzystane np. do formułowania zapisów aktów prawa miejscowego, a także w innych konkursach lub działaniach inwestycyjnych dotyczących tego terenu.
Informacje i dokumenty dotyczące konkursu dostępne są na stronie www.gdynia.pl/konkurs-pirs.

fot. Dzielice #wGdyni

Pokora w architekturze

Pokora w architekturze

Uczestnicy XI Weekendu Architektury zmierzą się z trudnym zagadnieniem „pokory” w podejściu do zrównoważonego projektowania i rozwoju miast. Prelegenci zastanawiać się będą w jaki sposób tworzyć nowe miejsca w przestrzeni publicznej uwzględniając kontekst miejsca i otoczenia, przy jednoczesnym poszanowaniu odpowiedzialności społecznej.

Przed nami kolejny Weekend Architektury. To cykliczne wydarzenie skupia specjalistów związanych z kształtowaniem przestrzeni miejskiej, a także miłośników architektury. Zbierają się co roku w Gdyni, aby porozmawiać o aktualnych wyzwaniach stojących przed projektantami, czy urbanistami. W tym roku (26-29.08) hasłem przewodnim jest pokora, zarówno jako wyznacznik dla architektów, samorządów oraz samych mieszkańców.

Świat popandemiczny zmienił nasz sposób myślenia również w zakresie projektowania miast i budynków. Zmienił się sposób korzystania z przestrzeni miejskich, a także potrzeby związane z lokalami mieszkalnymi. Z tym tematem zmierzą się uczestnicy debaty zatytułowanej „Nowe minimum – jakich mieszkań potrzebują Polki i Polacy?”. Omówią standardy, jakie powinny spełniać nowo realizowane mieszkania, zastanowią się jakie są dostępne narzędzia w zakresie zmiany obecnej sytuacji mieszkaniowej, a także ile i jakiej przestrzeni mieszkaniowej potrzebują rodacy.

Ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi zmiany sposobu funkcjonowania mieszkańców miast po pandemii podzieli się prof. Michał Stangel z Politechniki Śląskiej.

Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczną prelekcje związane z hasłem „Życie Między Budynkami – Pokora Miasta”. Swoje wystąpienie zapowiedzieli m.in. Paweł Paradowski i Przemysław Kokot z pracowni ZOA Architekci, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w projektowaniu urbanistycznym w Afryce Subsaharyjskiej, na przykładzie miasta Kalemie w DR Konga.

Drugi dzień tegorocznych ARCHI Prelekcji w Gdyni będzie poświęcony architekturze XX wieku. Wystąpienia prelegentów będą dotyczyły między innymi zabudowy publicznej i poindustrialnej XX wieku czy „pokory i pychy” brutalizmu. Paneliści omówią przykłady projektów i realizacji w Polsce i Europie. Dr inż. Justyna Borucka omówi kanon architektury poindustrialnej i publicznej w XX wieku w Trójmieście.

Oprócz gorących dyskusji i ciekawych prezentacji organizatorzy wydarzenia przygotowali również wiele dodatkowych atrakcji dla swoich stałych uczestników. Będą pokazy filmów związanych z architekturą i jej twórcami, spotkania z autorami książek, foto spacery i wystawy, a także warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży.

Głównym Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wykonawcą i koordynatorem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Gdyni.

Program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

Urodziny budowniczego gdyńskiego portu

Urodziny budowniczego gdyńskiego portu

Gdynia uczciła rocznicę 158. urodzin budowniczego portu Tadeusza Wendy. Był urodzinowy tort, muzyka z okresu międzywojennego, tańce i quizy. Muzeum Miasta Gdyni przygotowało propozycję spaceru po mieście śladami Tadeusza Wendy.

Rada Miasta Gdyni w 95. rocznicę nadania praw miejskich i 100. rocznicę rozpoczęcia budowy portu, ustanowiła rok 2021 – Rokiem Tadeusza Wendy. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, które mają uczcić pamięć o inżynierze i jego dokonaniach dla miasta.
29 maja na molo Rybackim, na ostrodze nr 1 przy ul. Arkadiusza Rybickiego, odsłonięto pomnik budowniczego gdyńskiego portu. W tym miejscu 23 lipca br. spotkali się sympatycy Tadeusza Wendy, by wspólnie uczcić jego urodziny. Na przyjęciu obecna była wnuczka inżyniera Hanna Wenda-Uszyńska, a odbywało się ono w przepięknej nadmorskiej scenerii. Zapewne widok na Zatokę Gdańską niejednokrotnie podziwiał inżynier, kiedy nadzorował prace przy budowie portu.
Muzeum Miasta Gdyni zadbało także o dodatkowe atrakcje. Goście mogli wziąć udział w quizie badającym znajomość postaci Tadeusza Wendy oraz w spacerze po mieście trasami inżyniera.

Muzeum Miasta Gdyni przez cały rok przybliża sylwetkę tego nieprzeciętnego człowieka. Przygotowali stronę internetową poświęconą inżynierowi www.TadeuszWenda.pl. Opracowali również propozycję spaceru po mieście jego śladami. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego i odszukanie w Gdyni pamiątek po inżynierze. Możemy dowiedzieć się gdzie inżynier mieszkał w czasie, kiedy nadzorował budowę portu, którędy chodził do pracy, poznamy również jego późniejsze miejsce pracy. Spacer zaczyna się przy ul. Waszyngtona, a kończy na ul. Morskiej. Cała trasa liczy 3,5 km, więc jest dostępna dla każdego. Spacerownik można pobrać ze strony i odwiedzić miejsca, z którymi był związany i gdzie chodził inżynier. Wiele z nich już zmieniło się diametralnie od tamtego czasu. W wielu miejscach powstały nowe budynki, gdyż na terenach zwolnionych przez stocznię, powstaje dzisiaj Śródmieście Morskie. 14 sierpnia br. trasę tę będzie można przemierzyć z grupą, którą poprowadzi twórca spacerownika – Dawid Gajos razem z Dagmarą Płaza-Opacką. Zapewne będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek o Tadeuszu Wendzie i jego pięknej przygodzie z Gdynią.

www.gdynia.pl fot. Magdalena Śliżewska

Polboat Yachting Festiwal po raz drugi zawitał do Gdyni

Polboat Yachting Festiwal po raz drugi zawitał do Gdyni

Ponad 60 luksusowych jednostek pływających tj. jachty żaglowe, houseboaty, łodzie motorowe czy skutery wodne można podziwiać do 21 lipca br. w gdyńskiej Marinie Yacht Park. Jest to niepowtarzalna okazja do obejrzenia nowoczesnych jednostek wyprodukowanych przez polskie i zagraniczne stocznie. To już druga edycja ekskluzywnego wydarzenia branżowego Polboat Yachting Festiwal.

Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła wielu widzów. W tym roku organizatorzy mocno rozbudowali program, widzowie będą mogli zobaczyć również więcej jednostek pływających. Polscy producenci i dystrybutorzy podczas wystawy przedstawią aktualną ofertę przemysłu jachtowego. Wydarzenie jest atrakcją dla osób spoza branży, gdyż daje możliwość obejrzenia jednostek, które na co dzień cieszą oko tylko swoich właścicieli.

– W tamtym roku mieliśmy 40 jednostek, w tym jest ponad 60. To pokazuje, że druga edycja idzie w dobrym kierunku – mówi prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty Sebastian Nietupski. – Cieszymy się, że możemy być tutaj razem z miastem Gdynia i Polskim Związkiem Żeglarskim – dodaje.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowanych zostanie siedem premierowych jednostek: Maxus 34, Galeon 325 GTO, Saxdor 320, Nimbus T8, Flipper 900 DC, Wave 50, Cranchi T36 Crossover. W ramach akcji #ZostańWodniakiem odwiedzający będą mogli wziąć udział w bezpłatnych rejsach jachtami żaglowymi i łodziami motorowymi. Osoby, które wcześniej zapiszą się poprzez stronę internetową festiwalu będą miały możliwość wejścia na pokład jachtów i obejrzenia ich wnętrz.

– Niezwykle prestiżowa impreza, która jest także dowodem na to, że polski przemysł produkcji jachtów jest jednym z najlepszych na świecie. Dzisiaj produkujemy łodzie, które są sprzedawane na całym świecie, a marka polskich producentów jest naprawdę znakomita – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Organizatorzy zapewnili także udział w wydarzeniu osobom, które nie mogą osobiście pojawić się w Gdyni. Kontakt z wystawcami dostępny będzie w formie wirtualnego spaceru w technologii VR.
Polboat Yachting Festival zakończy się efektowną paradą. Prezentowane na wystawie jachty i łodzie wypłyną z Basenu Prezydenckiego, ustawią się w szyku i popłyną w stronę Sopotu.

Fot. www.gdynia.pl

Morska historia Gdyni

Morska historia Gdyni

Doskonałych kadrów pod okiem profesjonalnego fotografa poszukiwali uczestnicy pleneru fotograficznego „Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni”. Fotospacer był częścią programu obchodów Święta Morza i poprzedził tegoroczną edycję konkursu „Legenda Morska w Obiektywie”.

Samorząd miejski kultywuje związek miasta z morzem. Wielu mieszkańców swoje życie poświęciło morzu, mieszkają tutaj wielopokoleniowe rodziny marynarzy, żeglarzy, pracowników portu i stoczni. Co roku w Gdyni organizowane jest Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, na którym przedstawiciele branży dyskutują o kierunkach rozwoju i możliwościach stojących przed tym sektorem. Morski charakter miasta widoczny jest również w jego zabudowie i architekturze. Najbardziej rozpoznawalne budynki miast nawiązują do opływowej linii statków. Również nowe projekty architektoniczne powstające w centrum i w Śródmieściu Morskim są inspirowane marynistycznymi elementami.

Co roku w mieście organizowane są huczne obchody Święta Morza. Jedną z jego stałych pozycji jest fotospacer, który daje uczestnikom możliwość wykonania niepowtarzalnych zdjęć morskiej Gdyni. Jest to szansa zajrzenia do miejsc, do których przechodnie nie mają na co dzień dostępu. W tym roku fotoamatorzy odwiedzili zabytkowe wnętrza Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz położone przy molo Rybackim tereny Dalmoru wraz z zabytkowymi chłodniami. Mieli okazję również pływać motorówką Szkoły Żeglarstwa „Junga” i wykonywać zdjęcia miasta prosto z jej pokładu.
Miłośnicy fotografii czekają na kolejny konkurs „Legendy Morskiej w Obiektywie”, który zostanie niedługo ogłoszony. Konkurs fotograficzny organizowany jest co roku i mogą brać w nim udział zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy. Fotografie można zgłaszać zawsze w kilku kategoriach. Tegoroczną odsłonę konkursu zdradził Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, organizatora konkursu.

– Tradycyjnie będziemy przyjmować fotografie konkursowe w takich kategoriach, jak „Detal Marynistyczny”, „Panorama Morska”, „Praca na Morzu” czy „Wakacje Morskie”. Ale będzie i nowa kategoria – „Historie Morskie”, czyli reportaż morski z Gdyni, portu lub pokładu statku – 3–5 fotografii opowiadających o ludziach, wydarzeniach, statkach, okrętach, życiu na morzu. Miłośnicy fotografii, ostrzcie na Gdynię! – mówi Jacek Debis.

fot. Przemysław Kozłowski

Święto Morza 2021

Święto Morza 2021

Gdynia obchodzi w tym roku hucznie „Święto Morza”. Imprezy i wydarzenia będą trwały ponad tydzień, a rozpoczynają się 18 czerwca. W programie m.in. parada żeglarska, pokazy w planetarium, gra rodzinna, koncerty. Wydarzeniom towarzyszyć będzie Jarmark Morski oraz Mistrzostwa Żeglarskie i wiele innych atrakcji. Zatem świętujmy razem.

Święto Morza tradycyjnie rozpoczyna się uczczeniem pamięci marynarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Z pokładu „Kontrolera-20” symboliczne wiązanki kwiatów zostaną puszczone na wody zatoki. Historia Święta Morza sięga 1932 roku, kiedy to obchodzono je po raz pierwszy. Wziął w nim udział ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. Do przedwojennej tradycji uczczenia związków Polski z morzem, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta, powrócono w 2013 roku.

W tym roku obchody rozpoczynają się 18 czerwca i kończą 27 czerwca. Święto Morza nie może się odbyć bez wydarzeń żeglarskich. Rozegrane zostaną zawody jachtów morskich o puchar Marynarki Wojennej RP, a także II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie. Sporo widzów zapewne zgromadzi Świętojańska Parada Żeglarska. 26 czerwca oficjalnie zostanie dokonane otwarcie pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 połączone z odsłonięciem tablic: Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. W niedzielę 27 czerwca odbędzie się odnowienie chrztu okrętu ORP „Błyskawica”, na który przyjadą córki pani Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej okrętu.

Atrakcje dla mieszkańców rozpoczną się już od soboty, kiedy nastąpi oficjalna inauguracja Lata #wGdyni. Na Bulwarze Nadmorskim zostanie ustawiona strefa Gdynia na fali. O godz. 17 rozpocznie się koncert otwarcia w gdyńskiej muszli. Sporo atrakcji dla miłośników kina przygotowała również Gdyńskie Centrum Filmowe. Na Skwerze Kościuszki zlokalizowany zostanie Jarmark Morski. Rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści zaoferują ręcznie robione przedmioty. Będzie można również spróbować regionalnych i egzotycznych wypieków i przekąsek. 26 czerwca odbędzie się przejazd zabytkowych pojazdów Automobilklubu Morskiego oraz będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych samochodów ustawioną przed Muzeum Marynarski Wojennej.
Święto Morza uatrakcyjnią również restauratorzy ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, którzy przygotowali specjalne menu świętomorskie z wykorzystaniem ryb z Morza Bałtyckiego.
Dokładny plan obchodów Święta Morza dostępny jest TUTAJ.

Trzy miasta – jedna destynacja

Trzy miasta – jedna destynacja

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna rozpoczęła kampanię promocyjną Trójmiasta – „Trzy miasta, jedna destynacja”. Każde z miast wnosi swój odmienny koloryt i dostarcza turystom innych wrażeń. Razem tworzą niepowtarzalny klimat.

Nietypowy układ graniczących ze sobą trzech miast jest ogromnym atutem Trójmiasta, co zostało uwypuklone w nowej kampanii promocyjnej. Zamiast jednego miejsca na wakacje, można mieć trzy w jednym czasie. Trójmiasto ze swoją niezwykłą lokalizacją dostarcza turystom wielu wrażeń, a każde z miast oferuje inne atrakcje. Każda miejscowość ma również trochę odmiennych charakter, chociaż wszystkie łączy nadmorska lokalizacja. Gdańsk promujący się jako miasto otwarte na ludzi przyciąga swoją bogatą historią. Jednak Gdańsk zachwyca również nowymi, modnymi miejscami, nowoczesną architekturą, która dopełnia zabytkową zabudowę, bogatą ofertą kulturalną i sportową. Sopot, od ponad wieku uznawany za jeden z najmodniejszych nadmorskich kurortów, przyciąga turystów spragnionych spacerów po rozległych plażach, klimatu nadmorskich miejscowości, małych knajpek i nieustannego szumu morza. Gdynia, najmłodsza z całej trójki – miasto z morza i marzeń z charakterystyczną modernistyczną architekturą, pełna zielonych parków i zadowolonych mieszkańców.

Na początek sezonu letniego Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna wypuściła wideoklip promujący 3 miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Teledysk został nakręcony przez zespół Poland By Locals i Smooth Ads Studio, a piosenkę do niego specjalnie na potrzeby kampanii stworzył zespół Lady Killer wraz z Piotrem Spychałą i Arkadiuszem Tyda.

„Ideą przewodnią kampanii jest prezentacja Trójmiasta jako miejsca, w którym dobrze się żyje jego mieszkańcom oraz pokazanie kilku pomysłów na to jak spędzać tu czas przez cały rok. Kampanią i klipem chcemy pokazać, jak wiele Gdańsk, Sopot i Gdynia mają wspólnie do zaoferowania – co najmniej trzy razy więcej niż gdziekolwiek indziej” – wyjaśnia na swojej stronie PROT.
W wideoklipie pokazano charakterystyczne miejsca Trójmiasta, a także powstający nowy trójmiejski mural, który zobaczyć można w Gdańsku przy Al. Grunwaldzkiej 295. Grafikę stworzył gdański artysta Piotr Jaworski – „Tuse”.

Kampania skierowana jest do młodszych odbiorców i dlatego cała komunikacja prowadzona będzie w mediach społecznościowych. Bannery reklamowe i posty odsyłać będą do strony www.trojmiasto.pomorskie.travel, na której zawarte będą oferty turystyczne partnerów PROT, formularze konkursowe oraz mapy wydarzeń. Już teraz można wziąć udział w pierwszym konkursie i opisać swoje ulubione miejsce w Trójmieście, którego nie ma w promocyjnym teledysku. Najciekawszy opis zostanie nagrodzony voucherem o wartości 600 zł do wykorzystania w hotelu Holiday Inn w Gdańsku.