Read More

ArchiBox – opowieść o modernizmie

W Gdyni powstało nowe miejsce prezentujące ikony modernistycznego dziedzictwa miasta. I co ważniejsze jest dostępne prosto z ulicy. Obiekty prezentowane w ArchiBoxie można oglądać przez szybę. Doskonała propozycja na czas pandemii.

Gdyńska dbałość o modernistyczną architekturę miasta została już wielokrotnie doceniona. Kompleksowy program ochrony i promocji modernizmu dostrzeżony został również przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który wyróżnił miasto w konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa”. Inicjatywa nagradza gminy za opracowywanie i wdrażanie kompleksowych programów opieki nad zabytkami. Gdynia zwróciła uwagę jury swoimi pionierskimi działaniami w zakresie rozpoznania i promowania wartości modernistycznych zabytków.

Nowym miejscem przybliżającym architekturę modernistyczną w mieście jest ArchiBox, zlokalizowany w niewielkim, przeszklonym pawilonie pomiędzy wieżą widokową a InfoBoxem. Ekspozycja została tak rozmieszczona, aby można ją było oglądać prosto z ulicy, przez duże okna. Sposób zaaranżowania tej przestrzeni to pomysł Marka Stępy, naczelnika Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

– ArchiBox to takie miejsce, część znanego gdynianom InfoBoxu, w którym mamy zamiar pokazywać gdyński modernizm na różne sposoby. Chcemy zaprezentować najlepsze dokonania, najciekawsze obiekty, ich twórców. Chcemy też pokazać, co je łączy z najbardziej ikonicznymi dokonaniami modernizmu w Europie i na świecie. To miejsce ma służyć gdynianom, ale oczywiście i gościom. Będziemy śledzić inspiracje. Pokażemy te najbardziej znane i mniej znane, a warte obejrzenia obiekty. Chcemy też umacniać świadomość gdynian o wartości, jaka się wiąże z tą architekturą. Wiemy, że rośnie rzesza ludzi, którzy do Gdyni przyjeżdżają po to, by się z modernizmem zapoznać. Gdynia jest miejscem, które świetnie nadaje się do recepcji modernizmu w architekturze – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Wystawę ozdabia charakterystyczny neon przedstawiający dwa transatlantyki na morzu, oświetlone promieniami zachodzącego słońca. Projekt nawiązuje do minimalistycznej grafiki przedwojennej. Zaprojektowany został przez warszawskiego artystę Maurycego Gomulickiego na zamówienie zespołu kuratorskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na wystawę „Gdynia – Tel Awiw”. Projekt nawiązuje do żeglugowej historii miasta, skąd dziesiątki statków opuszczały Polskę podbijając światowe porty. W grudniowym zmroku kolorowy neon rozświetlił przestrzeń między InfoBoxem a wieżą widokową.

Archibox powstał przy współpracy Muzeum Miasta Gdyni, Studia Architektury AOS i Wytwórni Studniak. Obecnie zaprezentowana została część ekspozycji przygotowanej na wystawę „Gdynia – Tel Awiw”.

Fot. Karolina Szypelt/UM Gdynia