Read More

Gdynia – doskonałe miejsce do życia

Jakość życia w Gdyni doceniło międzynarodowe jury rankingu LivCom Awards wyróżniającego miasta na całym świecie najbardziej przyjazne mieszkańcom. Gdynia, po szczegółowych przesłuchaniach, zajęła 3. miejsce, po Bergen w Norwegii i Xicheng District w Chinach. Nasze miasto, jako jedyne z Polski, znalazło się w gronie 22 finałowych miejscowości na świecie uznanych za najlepsze do życia. Nie ma lepszej rekomendacji.

Współorganizatorem konkursu jest UNEP – agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych powołana do ochrony środowiska. Ten niezwykle prestiżowy i jedyny na świecie ranking koncentruje się na jakości życia, nagradza i wskazuje miasta, w których żyje się najwygodniej. Oceny dokonuje międzynarodowe jury składające się ze specjalistów ds. środowiska i zarządzania krajobrazem. W tej edycji konkursu jury przeanalizowało ćwierć miliona miast na świecie, a do finału zaproszono 22 miasta i 34 projekty z ponad 30 krajów. Już samo znalezienie się w tym gronie było sporym wyróżnieniem, zwłaszcza, że Gdynia była jedynym miastem z Polski. W połowie grudnia (11-13.XII) na Uniwersytecie Rzymskim zorganizowano finałowe wystąpienia, podczas których reprezentanci wyróżnionych miast zaprezentowali swoje działania podnoszące jakość życia.

– Procedura konkursowa trwała kilka miesięcy. Już w samym Rzymie byliśmy zobligowani do przedstawienia blisko godzinnej prezentacji o Gdyni opowiadając o lokalnych rozwiązaniach skoncentrowanych na mieszkańcach i jakości życia. Każde z nich musieliśmy udowodnić twardymi danymi. To wyróżnienie niezwykle cieszy i jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że jako gdynianie radzimy sobie naprawdę znakomicie – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Prezentacje zostały podzielone na 5 kategorii wg populacji miast. Gdynia w kategorii miast od 150 tys. do 400 tys. mieszkańców znalazła się w ścisłym finale z fińskim Oulu, Ambon z Indonezji, Xicheng District w Chinach oraz Bergen w Norwegii ustępując miejsca jedynie dwóm ostatnim. W poprzednich edycjach finalistami konkursu abyły m.in. Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), szwedzkie Malmo, australijskie Port Fairy czy Honolulu (USA).

– Od lat konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, której celem jest zabezpieczenie wszystkich potrzeb obecnych mieszkańców, jak i kolejnych pokoleń gdynian. Dlatego, niezmiernie cieszy, że grono międzynarodowych ekspertów potwierdziło słuszność naszych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Celem LivCom Awards jest rozwijanie i dzielenie się najlepszymi praktykami międzynarodowymi oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie miast przyjaznych do życia. Tegoroczna edycja mocno koncentrowała się na problemach związanych ze zmianami klimatycznymi. Każdego roku społeczności, które spotkają się na finałach LivCom Award, wymieniają się najlepszymi praktykami i doświadczeniami oraz łączą siły, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom.

fot. UM Gdynia