Read More

Gdynia Polskim Miastem Przyszłości

Podczas targów nieruchomości w Cannes, Gdynia została nagrodzona prestiżowym tytułem Polskiego Miasta Przyszłości w dwóch kategoriach – potencjału ekonomicznego oraz za całokształt wśród miast średniej wielkości. W siedmiu innych kategoriach uplasowała się w czołówce. Nagrodę odebrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Ranking zorganizowany przez fDi Intelligence oraz GIS Planning, w którym Gdynia znalazła się w czołówce aż siedmiu kategorii, wyróżnia najlepsze lokalizacje dla inwestycji zagranicznych. Te wyróżnienia zwracają uwagę inwestorów z całego świata na miasto i jego potencjał inwestycyjny. Gdynia po raz kolejny gości na tragach MIPIM w Cannes razem z Gdańskiem, Sopotem, Rumią i Pruszczem Gdańskim w ramach wspólnego stoiska Invest in Pomerania. W rozmowie z dziennikarzem „Rzeczpospolitej” prezydent Szczurek zdradził, gdzie miasto szuka dla siebie nowych szans rozwoju.

– Z jednej strony chcemy kreować nowe obszary rozwoju gospodarczego miasta, z drugiej strony odpowiadać na rosnące oczekiwania – wyjaśniał prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. – Nadal w Polsce brakuje bardzo wielu mieszkań, zmieniają się też oczekiwania. Potrzeba bardzo zróżnicowanej oferty na rynku mieszkaniowym, zarówno dla tych najzamożniejszych, ale także dla tych, którzy składają często w rodzinie swoje zdolności kredytowe i chcą ambitnie realizować swoje marzenia o mieszkaniu. Chcemy wychodzić temu naprzeciw, budujemy nowe dzielnice w mieście i szukamy inwestorów do takich projektów. Chcemy, by wspólnie z nami zmieniali nasze miasto – mówił prezydent Szczurek.

Gdynia podczas targów promuje tereny nadmorskie powstającej dzielnicy Śródmieścia – Sea City. Drugiego dnia targów miasto zorganizowało panel poświęcony tematyce zagospodarowania nabrzeży – „Waterfront regeneration – Challenges and opportunities”, którą poprowadził profesor Greg Clark – urbanista, autor zagadnień dotyczących rozwoju miast i inwestycji biznesowych, doradca i mentor dla wielu aglomeracji i firm na całym świecie. Swoimi doświadczeniami w projektowaniu waterfrontów podzielili się również przedstawiciele Rotterdamu, Lizbony, Belfastu i Gdyni.

– To nasz wkład seminaryjny w MIPIM, jaki możemy zaproponować będąc członkami – założycielami „Waterfront Cities”. Niezmiennie stawiamy na branżę hotelową. W Gdyni wciąż brakuje kolejnych hoteli o wysokim standardzie. W mieście są działki w unikalnych lokalizacjach, usytuowane w pasie nadmorskim – to właśnie te tereny będą tematem rozmów z kluczowymi inwestorami. Poprzez swoją obecność na targach, prezentujemy potencjał rozwojowy Gdyni i zachęcamy międzynarodowych graczy do inwestowania właśnie u nas – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Śródmieście Morskie oferować będzie miejsca do pracy, mieszkania oraz relaksu. Tak szeroka oferta ma zapobiec wyludnianiu się tego terenu w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pierwsze inwestycje Śródmieścia Morskiego oddane zostały w 2015 r. Przy nabrzeżu Basenu Prezydenta, w ramach projektu Waterfront I wzniesionego przez firmę Vastint Poland, powstał hotel Courtyard by Marriott oraz 11-kondygnacyjny budynek biurowy. Inwestor pracuje już przy drugim etapie koncepcji zagospodarowania tym razem terenu dawnego kompleksu Gemini. Przy Nabrzeżu Mola Rybackiego trwa budowa kompleksu mieszkalnego Yacht Park. Mieszkańcy, jak również pozostali gdynianie będą mogli korzystać z położonej nieopodal nowoczesnej mariny. W lipcu 2019 r. zorganizowane zostaną w Gdyni Mistrzostwa Świata Juniorów w Żeglarstwie, i to tutaj cumować będzie prawie 500 żeglarzy z 76 państw.