Read More

Gdynia posumowała ruch turystyczny w 2019 r.

Ponad 3 miliony turystów odwiedziło Gdynię w 2019 r., z czego ponad 30 proc. dotarło do miasta drogą morską, wynika z posumowania roku przez Gdyńską Radę Turystyczną. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się Akwarium Gdyńskie. Spośród wydarzeń organizowanych w mieście największą publiczność nieodmiennie zgromadziły – Oper’er Festival i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Do Gdyni w 2019 r. przyjechało 3 121 000 turystów. Ta liczba robi wrażenie. Coraz więcej osób dociera do nas drogą morską. W zeszłym roku zawinęło do portów 12 241 różnego rodzaju jednostek z 952 924 osobami na pokładach. Najliczniejszymi środami lokomocji są promy, które przywiozły prawie 700 tys. osób. W gdyńskiej marinie zacumowało 60 statków pasażerskich z 237 410 podróżnymi oraz 11 238 jachtów.

– Zarówno w sferze przemysłu czasu wolnego, jak i przemysłu spotkań oraz turystyki biznesowej Gdynia zanotowała przyzwoite wzrosty. To, nad czym wspólnie powinniśmy się skupić, to utrwalanie tego trendu, abyśmy każdego roku zyskiwali kolejne kilkanaście procent lepszy wynik w liczbie odwiedzających nas gości. Chcemy, żeby Gdynia kojarzyła się jako ciekawa destynacja osobom, które lubią interesująco spędzić czas czy wakacje, ale żeby była również odbierana jako dobre miejsce do organizowania różnego rodzaju spotkań czy kongresów. Liczymy na to, że taki komunikat będzie się coraz mocniej utrwalał w Polsce i na świecie – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Oprócz turystyki wypoczynkowej i eventowej miasto stawia na turystykę biznesową. W 2019 roku w mieście zorganizowano ponad 2 tysiące kongresów, konferencji, targów, wystaw oraz wydarzeń korporacyjnych, w których wzięło udział ponad 177 tysięcy osób.

Samorządowcy bardzo dokładnie analizują co turyści robią w Gdyni i z jakich atrakcji najchętniej korzystają. Okazało się, że ponad milion osób (1 124 357) odwiedziło gdyńskie muzea. Największym powodzeniem cieszyło się niezmiennie Akwarium Gdyńskie, do którego zawitało 463 530 osób. Na drugim miejscu znalazło się Centrum Nauki Experyment, które zobaczyło 231 266 osób. Na podium jest też Muzeum Marynarki Wojennej z liczbą ponad 159 000 gości.

Bardzo mocnym magnesem przyciągającym do miasta podróżnych są wydarzenia kulturalne i sportowe, konsekwentnie rozwijane przez organizatorów. Wśród wydarzeń kulturalnych, które mają największą liczbę uczestników z kraju i świata prym wiodą Oper’er Festival (110 000 osób) oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (65 000 gości). W przypadku wydarzeń sportowych najwięcej osób, bo 300 tysięcy, uczestniczyło w pokazach Verva Street Racing. 310 000 widzów obejrzało pokazy lotnicze Gdynia AeroBaltic. Ponad 80 000 osób towarzyszyło Konkursowi Lotów Red Bull.