Read More

Gdyńska strategia doceniona w Cannes

Gdyńska strategia rozwoju gospodarki morskiej została doceniona przez specjalistyczne wydawnictwo Financial Times w rankingu Polskich Miast Przyszłości (Polish City of the Future). Gdynia nagrodę w tym rankingu otrzymuje już trzeci raz z rzędu, co potwierdza trafność założeń rozwoju miasta.

Do rankingu FDI Magazine trafiają miasta, które przyciągnęły najwięcej inwestycji zagranicznych. Każde z nich poddawane jest szczegółowej analizie pod kątem pięciu aspektów – potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego i stylu życia, efektywności kosztowej, przyjazności dla biznesu oraz łączności i dostępności. Oceniana jest także szósta kategoria: strategia. Nie wpływa ona na wynik ogólny, lecz jest osobno nagradzana. Gdynia otrzymała nagrodę właśnie w tej kategorii – FDI Strategy za strategię rozwoju gospodarki morskiej.

To wyjątkowo prestiżowe wyróżnienie jest dowodem stałego trendu rozwojowego Gdyni i potwierdza słuszność obranego przez samorząd kierunku rozwoju, w oparciu o gospodarkę morską. Ten magazyn czytają inwestorzy na całym świecie. Nagrodę odbierze w Cannes Prezydent Wojciech Szczurek podczas największych targów inwestycyjnych w Europie – MIPIM.

– Ta nagroda niewątpliwie wspomaga rozpoznawalność Gdyni na rynku inwestycyjnym. Jako miasto spoza największej piątki w Polsce, z krótką historią, miewamy z tym kłopot za granicą. Jak na zawołanie, jak remedium dostajemy tytuł, publikację rankingu w magazynie i jako wisienkę na torcie – galę wręczenia nagród organizowaną w takim miejscu i czasie, że obserwują ją wszyscy najważniejsi gracze i decydenci. To bardzo pomaga w trafieniu na listy potencjalnych lokalizacji – a gdy już tam trafimy, mamy czym przekonywać. Ja osobiście jestem również bardzo usatysfakcjonowana faktem, że regularny sukces w tym niełatwym rankingu potwierdza słuszność strategicznych decyzji gospodarczych i tym samym zachęca do dalszej wytężonej pracy na rzecz rozwoju Gdyni – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.