Read More

Gdyński Modernizm w Obiektywie

Jeśli lubisz fotografować architekturę, wybierz się do Gdyni i uwiecznij na zdjęciu modernistyczną zabudowę miasta. Właśnie ruszył 10. jubileuszowy konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie.

Konkurs na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń miasta. Co roku amatorzy fotografii razem z zawodowcami przemierzają miasto w poszukiwaniu najlepszych kadrów modernistycznych budynków i detali architektonicznych. Miasto dba o swoje dziedzictwo kulturowe i z dumą pielęgnuje modernistyczną architekturę, do której nawiązuje również współcześnie powstająca zabudowa. Gdynia, która powstała jako polskie marzenie i morskie okno na świat, przyciągała młodych polskich architektów, urbanistów, dekoratorów i projektantów wnętrz. Modernistyczne Śródmieście Gdyni ukształtowało się w bardzo krótkim okresie dekady lat 30-tych, co dodatkowo wzmocniło symboliczny przekaz „białej architektury”, również bardzo modnej w innych częściach Europy. Miasto co roku poddaje renowacji kolejne obiekty modernistyczne. W tym roku przeznaczyło na ten cel prawie 1.600.000 zł, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Uczestnicy konkursu mogą złożyć do pięciu fotografii w każdej z kategorii do 17 sierpnia br:
– FŚ – „Forma i Światło”
– DM – „Detal Modernizmu
– MAL – „Modernistyczna Abrahama i Lipowa”
– MWP – „Modernizm w podróży”-
– „Portret kamienicy modernistycznej”
– ŻM – „Życie Miasta”.

Nagrody i wyróżnienia

Laureat głównej nagrody może liczyć na atrakcyjną nagrodę w wysokości 1.500 zł oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Za drugie miejsce organizatorzy wypłacą kwotę 750 zł, a zdobywca III miejsca otrzymuje voucher o wartości 300 zł do restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni .

Uczestnicy konkursu mogą samodzielnie przemierzać miasto, jak również wziąć udział w spacerach tematycznych przedstawiających modernistyczną architekturę. Terminy spacerów oraz trasy publikowane są na stronie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Prace zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników Konkursu zostaną opublikowane na stronach internetowych organizatorów oraz wezmą udział w pokonkursowej wystawie fotograficznej podczas Weekendu Architektury w dniach 27-30 sierpnia 2020, a także w cyklu co najmniej trzech wystaw zbiorowych Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Ogłoszenie wyników nastąpi w czasie wernisażu 27 sierpnia 2020 r.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.