Read More

Kolejny wysokościowiec w Gdyni

Sześć renomowanych biur projektowych przygotowało koncepcje architektoniczne zabudowy terenu przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, w pobliżu Centrum Riviera. Wygrał projekt opracowany przez Grupę 5 Architekci z Warszawy. Najwyższy budynek będzie mierzył 120 metrów wysokości.

Na terenie liczącym ok. 2 ha powstanie jedna z najwyższych polskich inwestycji mieszkalno-usługowych. Inwestor zaplanował zagospodarowanie 55 000 m2 powierzchni użytkowej, na których zlokalizowane zostaną pomieszczenia biurowe, mieszkalne oraz lokale usługowe.
Inwestor, Grupa Allcon, ogłosił międzynarodowy konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej inwestycji. Do konkursu przystąpiło sześć biur projektowych, w tym dwa zagraniczne z Wielkiej Brytanii i Holandii. Ostatecznie jury konkursowe wybrało projekt przygotowany przez pracownię Grupa 5 Architekci z Warszawy.

– Ze względu na wysoką rangę tej inwestycji zorganizowaliśmy konkurs o charakterze międzynarodowym, by poznać różne wizje i pomysły na wykorzystanie potencjału bardzo atrakcyjnej działki, która łączy najlepsze cechy Gdyni. Wygrał projekt o wysokim standardzie, korzystny dla wizerunku miasta i konkurencyjny na rynku ogólnopolskim. Poszerzy on centrum Gdyni, stworzy nowe miejsca pracy i atrakcyjne punkty spędzania wolnego czasu dla wszystkich mieszkańców – zapowiedział Piotr Tarkowski, członek Zarządu Allcon Osiedla.

Jury oceniając prace kierowało się walorami architektoniczno-urbanistycznymi koncepcji tj. czytelność i estetyka zaproponowanych rozwiązań, pomysłowość w kształtowaniu komunikacji pieszej, aranżacja terenów zielonych i rekreacyjnych oraz powiązanie ich z otaczającymi zalesionymi wzgórzami. Oceniana była również funkcjonalność koncepcji w zakresie zrealizowania wytycznych i założeń programowo-przestrzennych oraz zastosowania optymalnych rozwiązań funkcjonalnych zarówno w części mieszkaniowej, jak i biurowej.
Najwyższy budynek kompleksu będzie mierzył ok. 120 metrów, będzie więc nieznacznie niższy od wizytówki gdyńskiej, budynku Sea Towers. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która ze względu na pandemię odbyła się online, podkreślił, że śmiała architektura zaproponowana w zwycięskiej pracy, doskonale wpisuje się w tkankę miejską Środmieścia.

– Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Ta jej część, która jest położona po zachodniej stronie torów SKM, zyska wyraziste oblicze i prestiżowy charakter. Cieszę się, że do konkursu zaproszone zostały pracownie architektoniczne nie tylko o renomie ogólnopolskiej, ale też europejskiej i światowej. Dzięki temu efekt odzwierciedla najlepsze i aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Niezmiernie cieszy też, że projektanci wyznaczyli bardzo dużą rolę przestrzeniom publicznym. Do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane nie tylko skwery o wielkomiejskim charakterze, ale też kameralne, zielone dziedzińce, a wszystko będzie połączone estetycznymi drogami dla pieszych i ścieżkami rowerowymi – uzupełnił prezydent.

Twórcy zwycięskiej pracy podkreślali, że projektując kompleks inspirowali się modernistyczną architekturą Gdyni z czasów międzywojennych, jednak zależało im również na stworzeniu kompleksu, który połączy różne funkcje miejskie i wpisze się w otaczający, przyrodniczy krajobraz.

– Ideą projektu jest stworzenie na styku Śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi – powiedział Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik Grupa 5 Architekci. – Zespół białej punktowej zabudowy, dzięki zaprojektowanym w ich sąsiedztwie placom, przeniesie wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej. Jednocześnie nawiąże do przyrodniczego sąsiedztwa. Zlokalizowane na różnych poziomach zielone ogrody, zarówno w terenie, jak i na dachach budynków, wprowadzą do wysokiej zabudowy ludzką skalę i kameralność. Kontrastująca z zielenią, prosta biała architektura budynków o geometrycznych podziałach nawiąże do jednorodnej zabudowy Gdyni z okresu przedwojennego modernizmu. Zespół ten ma szansę stać się wizytówką i markerem miasta, będąc ważnym punktem w jego identyfikacji, niczym współczesna latarnia morska wynurzająca się powyżej skali otoczenia.

fot. mat. prasowe Allcon Osiedla