Read More

Luksusowe jachty w gdyńskiej marinie

Gdyńska Marina Yacht Parku gościła najpiękniejsze jachty motorowe i żaglowe wyprodukowane w polskich i zagranicznych stoczniach. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty wybrała właśnie gdyńską marinę na organizację Polboat Yachting Festival, imprezy branżowej prezentującej luksusowe jednostki pływające.

Wydarzenie, które swoim rozmachem nie miało sobie równych w Polsce, gościło w Śródmieściu Morskim. Ponad 20 wystawców zaprezentowało tutaj swoje najpiękniejsze i najbardziej luksusowe jednostki. Te dostojne jachty doskonale prezentowały się w sąsiedztwie nowego osiedla Yacht Park oraz rozpoznawalnego budynku Sea Towers. Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty powiedział, że bardzo starannie wybierali miejsce na organizację tego wydarzenia.

– Bardzo nam zależało, żeby zrobić coś nowego, a Marina Yacht Park w Gdyni proponuje zupełnie nową jakość. Chcieliśmy, żeby nasza impreza była bardzo prestiżowym, lifestyle’owym eventem w formie Cannes Yacht Fesival. Jachty same w sobie potrzebują pewnego anturażu i przestrzeni do pokazania. Wiele z nich jest bardzo drogich, tak więc forma ich prezentacji powinna być na poziomie. I właśnie te okoliczności przyrody, jakie oferuje Gdynia i ta marina, idealnie wpasowały się w naszą ideę – mówił Sebastian Nietupski, prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty.

Polski przemysł jachtowy jest doceniany na całym świecie. Polscy producenci specjalizują się zwłaszcza w łodziach motorowych do 11 m z silnikiem zaburtowym. Ale znani są również z produkcji jednostek luksusowych, wielokrotnie nagradzanych na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie.

Podczas trzech dni wydarzenia, które odbyło się 20-22 sierpnia br., swoje jachty zaprezentowało 20 wystawców. Nie zabrakło również naszych eksportowych producentów – Sunreef i Galeon. Pierwsza z firm pokazała 80-stopową żaglową jednostkę Sunreef 80 Double Happiness. Druga z trójmiejskich firm, Galeon, udostępniła dwie jednostki – 680 FLY (nagrodzoną podczas ostatniej edycji festiwalu jachtowego w Cannes w kategorii designu zewnętrznego) oraz 335 HTS (tegoroczny laureat Motor Boats Awards w kategorii sportcruiser).

Impreza była niebiletowana, jednak dla bezpieczeństwa odwiedzających organizatorzy wprowadzili zapisy na spotkania z wystawcami.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Miasto Gdynia.

fot. Magdalena Czernek, UM Gdynia,