Miasto z widokiem na wodę

Gdyńskie Śródmieście Morskie oraz przemiany dokonujące się w tej części miasta stały się inspiracją filmu dokumentalnego „Miasto z widokiem na wodę” autorstwa Małgorzaty Rakowiec, gdańskiej dziennikarki. Film można oglądać w kwietniu i maju w TVP Gdańsk.

 

Dziennikarka dostrzegła ogromne wyzwanie, przed którym stanęły władze Gdyni, decydując się na zagospodarowanie i włączenie w struktury miasta dużych terenów poprzemysłowych. Śródmieście Morskie ma stanowić nowoczesną dzielnicę miasta, ze wszystkimi jego funkcjami, zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Dziennikarka pokazuje potencjał tego miejsca podkreślając jego unikatowość i niepowtarzalną lokalizację łączącą śródmieście miasta z Zatoką Gdańską. Na przykładzie Sztokholmu i dzielnicy Hammarby Sjöstad w filmie prześledzono w jaki sposób ożywienie zdegradowanych terenów udało się naszym sąsiadom. Film zawiera również wypowiedzi światowej sławy urbanistów i architektów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o możliwościach wykorzystania potencjałów miast. Z przywołanych w dokumencie przykładów zagospodarowania  waterfrontów w innych miastach europejskich – Hamburgu i Rotterdamu wynika, że przemiany przemysłowych dzielnic okazały się bardzo opłacalne, gdyż wygenerowały nowe i bardzo atrakcyjne miejsca do życia dla tysięcy osób, zaktywizowały „miejskie życie” wokół wody, ale także okazały się rentownym przedsięwzięciem zarówno dla firm, jak i dla indywidualnych inwestorów.

Film „Miasto z widokiem na wodę” emitowany będzie w TVP Gdańsk kilkukrotnie – 12 kwietnia godz. 16.00, 29 kwietnia godz. 18, 10 i 31 maja godz. 18.00.