Read More

Młodzi architekci projektują w Śródmieściu Morskim

Muzeum Żeglarstwa oraz Przystań Filmowa na Molo Rybackim? To ciekawe propozycje studentów architektury na aranżację tego tajemniczego miejsca. Teren Śródmieścia Morskiego rozpala wyobraźnię architektów, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne nowatorskie propozycje.

Projekt Muzeum Żeglarstwa usytuowany w 87 metrowym budynku w kształcie żagla przy Molo Rybackim to propozycja Agaty Morawczyńskiej, absolwentki architektury Politechniki Poznańskiej. Projekt został stworzony w ramach pracy magisterskiej. Gdynianka przedmiot swojej pracy wieńczącej studia postanowiła właśnie umieścić w rodzinnym mieście. Bryła muzeum nawiązuje do miejsca oraz charakteru muzeum, gdyż przypomina żagiel statku. W jego konstrukcji przewidziano miejsce dla dźwigu, przy pomocy którego można zmieniać ekspozycje, oddawać eksponaty do renowacji bądź dodawać kolejne, które mogą być wciągane na odpowiednie piętra przez zaprojektowane w środku atrium.

Projektantka zaplanowała również sposób zwiedzania muzeum. Ekspozycję poznaje się od najwyższego piętra kierując się w dół. W części podziemnej zostały umieszczone sale wykładowe i workshop z szatnią. Na czwartym piętrze, ze względu na doskonałe walory widokowe, które umożliwia dodatkowo nawis podtrzymywany przez stalowe kable, ulokowana została restauracja oraz kącik zabaw dla dzieci. Na 15 piętrze architektka usytuowała punkt widokowy.
Artystka zaplanowała również ogólnodostępny park i przewidziała w nim miejsce wystawowe dla studentów i artystów. Jest tam też zbiornik, w którym można podziwiać fantastyczną łódź żeglarską „S/Y Korsarz” oraz mała marina zarezerwowana dla jachtów.

Koncepcja Muzeum Żeglarstwa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, w rejonie mola Rybackiego. Uwzględniono w nim miejsce dla zabytkowych jachtów („Dal”, „Kumka IV”, „Opty” i „Miranda”) z takielunkiem oraz ożaglowaniem.

Kolejną ciekawą propozycją na renowację budynku znajdującego się przy Molo Rybackim jest praca Martyny Nagórskiej, studentki architektury Politechniki Gdańskiej. Zaproponowała ona adaptację dawnych chłodni na Molo Rybackim na Przystań Filmową. Praca ta zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Gdyni na najlepszą pracę dyplomową o tematyce gdyńskiej wśród prac powstałych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W konkursie mogą startować studenci, których prace opowiadają o Gdyni i odpowiadają miejskim potrzebom, noszą cechy realności i reprezentują wysoki poziom estetyczny. W tegorocznej edycji konkursu za dyplomy obronione w 2019 roku zwyciężyła Martyna Nagórska. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, a recenzentką dr inż. arch. Elżbieta Marczak.

fot. mat. prasowe