Read More

Młodzi żeglarze z całego świata ścigali się w Gdyni

409 zawodników z 66 państw uczestniczyło w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Gdyni od 15 do 19 lipca. – Żeglarstwo to wspaniały sport, a Gdynia dysponuje fantastycznymi warunkami do jego uprawiania i podziwiania – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Gdynia w staraniach o organizację tego wydarzenia pokonała Szanghaj i holenderskie Lelystad. Na potrzeby mistrzostw wybudowano nową marinę przy Nabrzeżu Prezydenta na 120 jednostek wraz z zapleczem. Uczestnicy zawodów byli zakwaterowani w położonym tuż przy Marinie hotelu Mercure Gdynia Centrum.

Oficjalne otwarcie Mistrzostw rozpoczęło się 14 lipca od barwnego przemarszu wszystkich zawodników, który przeszedł z wioski żeglarskiej położonej na końcu skweru Kościuszki na plażę w Gdyni Śródmieściu. Uczestnicy ustawieni byli w kolejności alfabetycznej reprezentowanych przez siebie krajów. Zgodnie z tradycją Mistrzostw pochód zamknęli gospodarze regat, czyli Polacy. W uroczystości otwarcia wziął udział prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen oraz prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera.

– Gdynia ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa – zauważył prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen.

Polscy zawodnicy wystąpili we wszystkich dziewięciu konkurencjach. W klasie Laser Radial Tytus Butowski z AZS AWFiS Gdańsk wywalczył brązowy medal.
Gdynia była już organizatorem tej imprezy w 2004 roku. 15 lat temu do Polski przyjechali przedstawiciele 53 państw, a walka o medale toczyła się w siedmiu konkurencjach.

– Wiele wspólnego z prawdą ma często powtarzane hasło o Gdyni jako żeglarskiej stolicy. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście jak w domu czują się żeglarze z całego świata – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Żeglarstwo to wspaniały sport, a Gdynia dysponuje fantastycznymi warunkami do jego uprawiania i podziwiania.

Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów.
Organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Gdynia oraz współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki.

fot. Gdyniasport.pl