Read More

Morska historia Gdyni

Doskonałych kadrów pod okiem profesjonalnego fotografa poszukiwali uczestnicy pleneru fotograficznego „Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni”. Fotospacer był częścią programu obchodów Święta Morza i poprzedził tegoroczną edycję konkursu „Legenda Morska w Obiektywie”.

Samorząd miejski kultywuje związek miasta z morzem. Wielu mieszkańców swoje życie poświęciło morzu, mieszkają tutaj wielopokoleniowe rodziny marynarzy, żeglarzy, pracowników portu i stoczni. Co roku w Gdyni organizowane jest Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, na którym przedstawiciele branży dyskutują o kierunkach rozwoju i możliwościach stojących przed tym sektorem. Morski charakter miasta widoczny jest również w jego zabudowie i architekturze. Najbardziej rozpoznawalne budynki miast nawiązują do opływowej linii statków. Również nowe projekty architektoniczne powstające w centrum i w Śródmieściu Morskim są inspirowane marynistycznymi elementami.

Co roku w mieście organizowane są huczne obchody Święta Morza. Jedną z jego stałych pozycji jest fotospacer, który daje uczestnikom możliwość wykonania niepowtarzalnych zdjęć morskiej Gdyni. Jest to szansa zajrzenia do miejsc, do których przechodnie nie mają na co dzień dostępu. W tym roku fotoamatorzy odwiedzili zabytkowe wnętrza Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz położone przy molo Rybackim tereny Dalmoru wraz z zabytkowymi chłodniami. Mieli okazję również pływać motorówką Szkoły Żeglarstwa „Junga” i wykonywać zdjęcia miasta prosto z jej pokładu.
Miłośnicy fotografii czekają na kolejny konkurs „Legendy Morskiej w Obiektywie”, który zostanie niedługo ogłoszony. Konkurs fotograficzny organizowany jest co roku i mogą brać w nim udział zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy. Fotografie można zgłaszać zawsze w kilku kategoriach. Tegoroczną odsłonę konkursu zdradził Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, organizatora konkursu.

– Tradycyjnie będziemy przyjmować fotografie konkursowe w takich kategoriach, jak „Detal Marynistyczny”, „Panorama Morska”, „Praca na Morzu” czy „Wakacje Morskie”. Ale będzie i nowa kategoria – „Historie Morskie”, czyli reportaż morski z Gdyni, portu lub pokładu statku – 3–5 fotografii opowiadających o ludziach, wydarzeniach, statkach, okrętach, życiu na morzu. Miłośnicy fotografii, ostrzcie na Gdynię! – mówi Jacek Debis.

fot. Przemysław Kozłowski