Nowe biurowce przy Molo Rybackim

Projekt Pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy zwyciężył w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynków biurowych wraz z terenem zielonym przy Molo Rybackim i Sea Towers.
Zwycięzcy pokonali dziewiętnaście pracowni architektonicznych, które przesłały swoje koncepcje zagospodarowania terenu przy ul. Hryniewickiego 10. Drugie i trzecie miejsca przypadły gdyńskim pracowniom – WOLSKI Architekci oraz Arch-Deco. Pracownie PPW FORT & ROARK STUDIO zostały wyróżnione za oryginalną koncepcję zagospodarowania zieleni.
Projekty oceniał sąd konkursowy, w skład którego weszli przewodniczący Krzysztof Rychlicki, prezes Zarządu Dalmoru, wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Polskiego Holdingu Nieruchomości SA. Jury wskazując zwycięzcę konkursu podkreślił walory złożonego projektu i docenił „wysoki profesjonalizm rozwiązań, zarówno funkcjonalnych, ekonomicznych, jak i estetycznych. Wartością projektu jest interesująco rozwiązana przestrzeń publiczna, wielkością patia odpowiadająca skali budynków (…). Należy podkreślić spokojną, ponadczasową architekturę budynków (…) – wskazał w uzasadnieniu sąd konkursowy.
Autorzy nagrodzonego projektu podkreślali, że zależało im na jak najlepszym połączeniu architektury budynków z przestrzenią miejską. – Dlatego otworzyliśmy każdy narożnik i szeroko otworzyliśmy budynki na park. Poza tym chcieliśmy zróżnicować wnętrze i zewnętrze budynku – inspirowaliśmy się muszlą czy ostrygą, która z zewnątrz jest bardziej chropowata, a wewnątrz błyszcząca i opalizująca – wyjaśniał Paweł Pyłka, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji.
Zwycięska pracownia ma teraz przystąpić do opracowania dokumentacji projektowej. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2018 r. i ma potrwać ok. 2 lata. Szacowana wielkość inwestycji to ok. 25 tys. mkw. Projekt zakłada powstanie powierzchni biurowych wraz z zagospodarowaniem skweru. Krzysztof Rychlicki prezes zarządu Dalmoru, należącego do Polskiego Holdingu Nieruchomości, stwierdził, że w zależności od potrzeb rynku inwestor podejmie decyzję, czy projekt będzie realizowany w całości od razu, czy zostanie podzielony na etapy.