Nowy terminal promowy

Na końcu Nabrzeża Polskiego ma powstać nowy terminal promowy. Zarząd Morskiego Portu Gdynia planuje rozpoczęcie inwestycji wiosną 2018 r. W tym roku ZMPG zamierza przygotować teren pod inwestycję i wyburzyć istniejące w tym miejscu magazyny. Port chce pozyskać nowych przewoźników promowych i prowadzi rozmowy z kilkoma operatorami, którzy mieliby cumować w Gdyni.

Terminal promowy w Gdyni zlokalizowany będzie na obszarze bezpośrednio sąsiadującym z obiektem Starego Dworca Morskiego, wpisanego do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Pasażerowie promów przypływający do miasta wychodziliby bezpośrednio w jego centrum, co jest niewątpliwym atutem terminalu.

ZMPG planuje obsługę transportu promowego w systemie dwupoziomowym na jednym stanowisku promowym oraz obsługę ruchu pasażerskiego. Ruch pasażerski odbywać się będzie z galerii pasażerskiej łączącej budynek terminalu ze stanowiskiem promowym. Z terminalu będą mogły korzystać promy morskie o długości od 175 do 245 metrów.
Na terenie ok. 7 ha ulokowane mają być miejsca postojowe i perony do obsługi komunikacji publicznej dla pasażerów, w tym m.in.: miejsca postojowe dla taksówek, minibusów, autokarów i autobusów komunikacji miejskiej oraz dla dowozu prywatnego, m.in. parking Kiss&Ride.

Koszt wybudowania nowego terminala planowany jest na ok. 150 mln zł. 60 proc. tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych. Zarząd Portu planuje zakończenie inwestycji za 2,5 roku.