Park Centralny dla każdego

Znamy zwycięską koncepcję zagospodarowania Parku Centralnego. Władze miasta wybrały propozycję architektoniczno-urbanistyczną parku położonego między ul. Piłsudskiego i Legionów przygotowaną przez biuro Arch-Deco. 

Zwycięską koncepcję przygotowało biuro Arch-Deco. Projekt odpowiada na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców podczas konsultacji. Gdynianie chcieli przestrzeni, w której mogliby wypoczywać, dlatego architekci wiele miejsca zarezerwowali na tereny zielone. W obszarze ulic Tetmajera i Legionów powstanie strefa relaksu, gdzie będzie można pograć w bule, czy szachy przy specjalnych stolikach do gry i odpocząć na ławkach usytuowanych wśród zieleni. Projektanci pomyśleli również o posiadaczach psów i przygotowali dla nich ogrodzony wybieg.
W Parku znajdzie się miejsce dla miniskateparku i placu zabaw dla dzieci. Zorganizowana zostanie również przestrzeń na koncerty i festyny. Zaprojektowano też zbiornik wodny, który zimą ma pełnić funkcję ślizgawki. Dla rolkarzy i biegaczy przygotowany zostanie specjalny tor.

– Pierwsze wrażenie jest znakomite. Do koncepcji Parku Centralnego podchodziliśmy z jasno sprecyzowanymi założeniami. Zależało nam, by przestrzeń miejska wzbogaciła się o miejsce, które mieszkańcy będą odwiedzać z przyjemnością. W parku mają złapać chwilę wytchnienia, wypocząć w sposób, który lubią najbardziej: wypić kawę czy pojeździć na rolkach. Gdynia potrzebuje przestrzeni ogólnodostępnej, estetycznej i funkcjonalnej zarazem. Na pierwszy rzut oka przedstawiona koncepcja spełnia te zamierzenia w stu procentach i wkomponowuje się w naszą wizję rozwoju miasta. Dzisiaj zrobiliśmy duży krok w kierunku zrealizowania planów uczynienia Gdyni miastem jeszcze bardziej otwartym na mieszkańców i piękniejszym – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Szacowany koszt całej inwestycji będzie znany po wykonaniu projektu, ale dziś ocenia się go na około 35 mln zł. Park powinien być gotowy do końca 2020 roku.