Read More

Parki kieszonkowe

W Gdyni powstaną kolejne cztery parki kieszonkowe. Mieszkańcy Grabówka, Pustek Cisowskich, Leszczynek i Pogórza zyskają w swoich dzielnicach zieloną oazę dzięki projektom złożonym i wybranym w Budżecie Obywatelskim 2019.

Parki kieszonkowe to niewielkie tereny zielone stworzone w przestrzeni miejskiej. Wprowadzają roślinność do zabudowanych obszarów i stanowią miejsce relaksu dla mieszkańców. Sprzyjają nawiązywaniu więzi społecznych, zwiększają bioróżnorodność, umożliwiają mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a przy tym przeciwdziałają skutkom zmian klimatu. W Gdyni powstały już dwa parki kieszonkowe – ziołowa oaza u zbiegu ulic Miętowej i Tymiankowej na Dąbrowie oraz zielona przestrzeń przy ul. Starodworcowej w Wielkim Kacku. Obecnie w trakcie realizacji są kolejne cztery.

– Parki kieszonkowe to element zielonej strategii miasta. Nowe kieszonki nie tylko spełnią oczekiwania mieszkańców, a także ich zaskoczą, projekty są naprawdę wyjątkowe i bardzo różnorodne. Te nietuzinkowe dzielnicowe przestrzenie pojawią się w naszym mieście do końca 2021 r. Realizowane są w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, ale także dofinansowywane przez niektóre rady dzielnic – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Parki wpisują się w bieżącą zabudowę dzielnicy, dlatego wielkość każdego z nich jest inna, różne są także projekty. Na Pustkach Cisowskich-Demptowie powstanie park o nazwie „Kieszonka na kocyk”. Zostanie zagospodarowany z myślą o użytkownikach w różnym wieku, również o osobach z niepełnosprawnościami. Charakterem ma nawiązywać do miejsca piknikowego, rodzinnej atmosfery wśród leśnego otoczenia.
Przy ul. Morskiej zrealizowany zostanie park „Kieszonka na fali”. Jego projekt nawiązuje do nadmorskiego charakteru miasta. Powstaną tutaj łąki kwietne z roślinami miododajnymi, które dadzą schronienie pożytecznym owadom. Geometria przestrzeni parku będzie płynna, niejako falująca, co ma budzić skojarzenie z nadmorskim charakterem Gdyni i falami omywającymi brzeg. Pojawią się tutaj również miniogrody deszczowe.
Nadmorskim krajobrazem inspirowany będzie również park zlokalizowany na Grabówku przy ul. Kapitańskiej. Nawierzchnia z desek kompozytowych przypominać będzie pomost, a piaszczyste nawierzchnie plażę, otoczoną roślinnością w głównej mierze złożoną z ozdobnych traw.
Park „Kosmiczna kieszonka” powstanie na Pogórzu. Ten projekt inspirowany jest przestrzenią kosmiczną. Pojawią się tutaj place symbolizujące gwiazdy wykonane z betonu luminescencyjnego, świecącego po zmroku. W parku ustawiona zostanie luneta umożliwiającej obserwację nocnego nieba.
Z uroków tych niewielkich parków mieszkańcy będą mogli korzystać jeszcze w tym roku. We wszystkich przestrzeniach mieszkańcy znajdą jeden łączący je element – tajemniczy symbol. W każdej lokalizacji przybierze on inną formę. Warto będzie zatem wybrać się na spacer, odwiedzić nowe parki i odszukać te tajemnicze symbole.

fot. UM Gdynia