Read More

Pokora w architekturze

Uczestnicy XI Weekendu Architektury zmierzą się z trudnym zagadnieniem „pokory” w podejściu do zrównoważonego projektowania i rozwoju miast. Prelegenci zastanawiać się będą w jaki sposób tworzyć nowe miejsca w przestrzeni publicznej uwzględniając kontekst miejsca i otoczenia, przy jednoczesnym poszanowaniu odpowiedzialności społecznej.

Przed nami kolejny Weekend Architektury. To cykliczne wydarzenie skupia specjalistów związanych z kształtowaniem przestrzeni miejskiej, a także miłośników architektury. Zbierają się co roku w Gdyni, aby porozmawiać o aktualnych wyzwaniach stojących przed projektantami, czy urbanistami. W tym roku (26-29.08) hasłem przewodnim jest pokora, zarówno jako wyznacznik dla architektów, samorządów oraz samych mieszkańców.

Świat popandemiczny zmienił nasz sposób myślenia również w zakresie projektowania miast i budynków. Zmienił się sposób korzystania z przestrzeni miejskich, a także potrzeby związane z lokalami mieszkalnymi. Z tym tematem zmierzą się uczestnicy debaty zatytułowanej „Nowe minimum – jakich mieszkań potrzebują Polki i Polacy?”. Omówią standardy, jakie powinny spełniać nowo realizowane mieszkania, zastanowią się jakie są dostępne narzędzia w zakresie zmiany obecnej sytuacji mieszkaniowej, a także ile i jakiej przestrzeni mieszkaniowej potrzebują rodacy.

Ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi zmiany sposobu funkcjonowania mieszkańców miast po pandemii podzieli się prof. Michał Stangel z Politechniki Śląskiej.

Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczną prelekcje związane z hasłem „Życie Między Budynkami – Pokora Miasta”. Swoje wystąpienie zapowiedzieli m.in. Paweł Paradowski i Przemysław Kokot z pracowni ZOA Architekci, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w projektowaniu urbanistycznym w Afryce Subsaharyjskiej, na przykładzie miasta Kalemie w DR Konga.

Drugi dzień tegorocznych ARCHI Prelekcji w Gdyni będzie poświęcony architekturze XX wieku. Wystąpienia prelegentów będą dotyczyły między innymi zabudowy publicznej i poindustrialnej XX wieku czy „pokory i pychy” brutalizmu. Paneliści omówią przykłady projektów i realizacji w Polsce i Europie. Dr inż. Justyna Borucka omówi kanon architektury poindustrialnej i publicznej w XX wieku w Trójmieście.

Oprócz gorących dyskusji i ciekawych prezentacji organizatorzy wydarzenia przygotowali również wiele dodatkowych atrakcji dla swoich stałych uczestników. Będą pokazy filmów związanych z architekturą i jej twórcami, spotkania z autorami książek, foto spacery i wystawy, a także warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży.

Głównym Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wykonawcą i koordynatorem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Gdyni.

Program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.