Read More

Port Gdynia z rekordowym wynikiem

Port Gdynia zamknął 2020 rok znakomitym wynikiem. Dokerzy przeładowali 24 mln ton towarów. To o 2,9 proc. lepszy wynik od efektów pracy w 2019 roku.

Jak poinformował Port Gdynia w 2020 r. osiągnął największy w swojej historii poziom przeładunków, bijąc tym samym zeszłoroczny rekord. W grudniu 2020 r. przeładowano 1 959,0 tys. ton, co w porównaniu do wyniku z tego samego okresu w 2019 r. jest wzrostem o 10,7%. Największa dynamika widoczna jest na przeładunku zboża – za 12 miesięcy wyniosła 68,6%. Zwiększył się również przeładunek kontenerów – 0,9% w skali roku.

– To bardzo istotny wzrost w czasie światowej pandemii i spowolnienia gospodarczego. Ten fakt najlepiej świadczy o doskonałej sprawności i efektywności terminali operujących na terenie Portu Gdynia oraz konsekwentnej realizacji strategii rozwoju Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Jako powód tak dobrych wyników Port Gdynia podaje m.in. poprawę infrastruktury, w tym modernizacje linii kolejowych i powstanie nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Wszystko to przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania polskimi terminalami.

Port Gdynia  w 2021 r. konynuować będzie wiele inwestycji, które mają jeszcze zwiększyć jego wydajność. Wartość prowadzonych inwestycji szacuje na poziomie 4 mld zł. Wśród prowadzonych prac są – pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych, przebudowa nabrzeży, budowa Publicznego Terminalu Promowego oraz przebudowa infrastruktury kolejowej.

fot. Port Gdynia