Read More

Portova nagrodzona

Budynek mieszkalno-usługowy Portova zyskał uznanie jury ogólnopolskiego konkursu „Budowa Roku 2020”. Został zaliczony do najlepszych inwestycji polskich oddanych w 2020 roku.

Konkurs nagradzający najlepsze polskie obiekty budowlane nieprzerwanie od 30 lat organizuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Do konkursu zgłaszane są nowe obiekty budowlane, rozbudowane bądź przebudowane.
Maria Kaszyńska, przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa podsumowała XXXI edycję konkursu „mimo pandemii sektor budowlany działał prężnie i powstały obiekty, które są naszą dumą, które spełniają najwyższe standardy i które przede wszystkim są doskonałą wizytówką projektantów, wykonawców i inwestorów, obiekty te są wspaniałą promocją polskiego budownictwa”.

Kompleks Portova otrzymał nagrodę I stopnia w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne do 35 mln zł”.
Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Inwestorem jest developer Invest Komfort, który odpowiada również za powstanie charakterystycznych wież Sea Towers. Portova łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, nie zabrakło w niej nawiązań do tradycyjnej zabudowy Gdyni. Jest to trzeci pod względem wysokości budynek mieszkalny w mieście.

– Staraliśmy się nadać temu charakter, który nawiązuje w sposób twórczy do modernizmu gdyńskiego. W ścisłym centrum, w miejscu, gdzie Gdynia ma szanse rozpoząć nowe inwestycje. Staraliśmy się to zrobić w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Nigdy nie było możliwości spojrzenia na miasto z tej perspektywy, jaką daje Portova. To poczucie związku miasta, portu i zielonej przestrzeni rekreacyjnej z tego miejsca jest szczególnie widoczne – mówi Marek Droszcz, współzałożyciel studia Kwadrat.

Kompleks mieści 271 mieszkań oraz lokale usługowe. Na dachu budynku usytuowany został taras widokowy, z którego można podziwiać nadmorskie widoki. Inwestor zadbał również o części wspólne i na I piętrze odrestaurowanego budynku historycznego przygotował salę klubową, siłownię i klub fitness. Biała architektura budynku zamyka kompozycyjnie oś ulic Świętojańskiej, placu Kaszubskiego i Portowej przedłużając centrum miasta.

– Budowa Portovej to niewątpliwie zdecydowany krok miasta na północ. Krok zapewniający wysoki miejski standard temu dołączonemu obszarowi – Śródmieściu przybył cały kwartał z mieszkaniami, usługami, ukrytymi parkingami i rekreacyjną zielenią. Bryła tego zespołu budynków o zróżnicowanej wysokości jest tak ukształtowana, że 18-kondygnacyjna dominanta nie wydaje się przygniatać okolicznej, znacznie niższej zabudowy. Cieszy zręczne wkomponowanie w ten zespół historycznej, modernistycznej elewacji dawnego budynku biurowego słynnej firmy spedycyjnej C.Hartwig – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.