Read More

Rusza święto kina w Gdyni

Po rocznej przerwie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wraca do swojej standardowej formuły. Projekcje filmów konkursowych odbędą się znowu z udziałem publiczności. Organizatorzy przygotowali dla miłośników kina wiele dodatkowych atrakcji tj. wystawy, dyskusje, czy koncerty na żywo.

Święto polskiego kina rozpoczyna się 20 września br. i przez sześć dni miasto będzie oddychało atmosferą filmową.

– Bardzo się cieszę, że tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w normalnej formule. To przede wszystkim okazja do tego, żebyśmy mogli poczuć atmosferę filmowego święta. Goście festiwalu, liczne spotkania, wystawy, projekcje festiwalowe – to zapowiedź szczególnego czasu dla gdynian. Wiem, że wielu z nas bardzo lubi ten czas i chętnie uczestniczy w wydarzeniach. Przed nami fantastyczne filmowe święto w Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Na Festiwalu będzie można obejrzeć nowe polskie produkcje filmowe, które będą konkurowały ze sobą w trzech kategoriach – filmy krótkometrażowe, filmy mikrobudżetowe oraz Konkurs Główny. W tym roku o najważniejszą statuetkę festiwalu – Złote Lwy powalczy 16 filmów. Wśród nich jest 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich.

– Jeżeli miałbym znaleźć jakieś trendy wyłaniające się z Konkursu Głównego, to twórcy dosyć mocno spoglądają za siebie. Mamy bardzo dużo produkcji, które są filmami historycznymi, osadzonymi w przeszłości. To z jednej strony tytuły odnoszące się do czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim te dziejące się w czasach PRL-u. Są to filmy oparte na faktach, prawdziwych wydarzeniach, jak „Żeby nie było śladów” Jana Matuszyńskiego czy „Hiacynt”, który odwołuje się do operacji bezpieki kierowanej przeciwko homoseksualistom. Mamy film o Kalinie Jędrusik czy Najmrodzkim, czyli polskim królu ucieczek, ale są też produkcje, które odnoszą się do „małej” historii, tak jak „Zupa nic” Kingi Dębskiej czy „Powrót do Legolandu” Konrada Aksinowicza. To historie rodzinne osadzone w PRL-u – podkreślał Kolankiewicz.

Filmowe projekcje odbywać się będą w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz kinie Helios w gdyńskiej Riwierze. Część filmów konkursowych oraz produkcji z sekcji pozakonkursowych będzie można zobaczyć również online, na platformie VOD Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorzy Festiwalu przygotowali również wiele dodatkowych wydarzeń uzupełniających festiwalowe emocje. Przygotowano wystawy upamiętniające dwóch wybitnych polskich reżyserów – Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Młodzi filmowcy będą mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi producentami, reżyserami.

Nieodłączną częścią filmu jest muzyka, dlatego nie mogło jej zabraknąć również na Festiwalu. Zarówno w Gdyńskim Centrum Filmowym jak i w muszli na Placu Grunwaldzkim odbędą się koncerty na żywo. Artyści będą wykonywali szlagiery muzyki filmowej.

fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl