Read More

Święto Morza 2021

Gdynia obchodzi w tym roku hucznie „Święto Morza”. Imprezy i wydarzenia będą trwały ponad tydzień, a rozpoczynają się 18 czerwca. W programie m.in. parada żeglarska, pokazy w planetarium, gra rodzinna, koncerty. Wydarzeniom towarzyszyć będzie Jarmark Morski oraz Mistrzostwa Żeglarskie i wiele innych atrakcji. Zatem świętujmy razem.

Święto Morza tradycyjnie rozpoczyna się uczczeniem pamięci marynarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Z pokładu „Kontrolera-20” symboliczne wiązanki kwiatów zostaną puszczone na wody zatoki. Historia Święta Morza sięga 1932 roku, kiedy to obchodzono je po raz pierwszy. Wziął w nim udział ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. Do przedwojennej tradycji uczczenia związków Polski z morzem, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta, powrócono w 2013 roku.

W tym roku obchody rozpoczynają się 18 czerwca i kończą 27 czerwca. Święto Morza nie może się odbyć bez wydarzeń żeglarskich. Rozegrane zostaną zawody jachtów morskich o puchar Marynarki Wojennej RP, a także II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie. Sporo widzów zapewne zgromadzi Świętojańska Parada Żeglarska. 26 czerwca oficjalnie zostanie dokonane otwarcie pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 połączone z odsłonięciem tablic: Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. W niedzielę 27 czerwca odbędzie się odnowienie chrztu okrętu ORP „Błyskawica”, na który przyjadą córki pani Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej okrętu.

Atrakcje dla mieszkańców rozpoczną się już od soboty, kiedy nastąpi oficjalna inauguracja Lata #wGdyni. Na Bulwarze Nadmorskim zostanie ustawiona strefa Gdynia na fali. O godz. 17 rozpocznie się koncert otwarcia w gdyńskiej muszli. Sporo atrakcji dla miłośników kina przygotowała również Gdyńskie Centrum Filmowe. Na Skwerze Kościuszki zlokalizowany zostanie Jarmark Morski. Rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści zaoferują ręcznie robione przedmioty. Będzie można również spróbować regionalnych i egzotycznych wypieków i przekąsek. 26 czerwca odbędzie się przejazd zabytkowych pojazdów Automobilklubu Morskiego oraz będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych samochodów ustawioną przed Muzeum Marynarski Wojennej.
Święto Morza uatrakcyjnią również restauratorzy ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, którzy przygotowali specjalne menu świętomorskie z wykorzystaniem ryb z Morza Bałtyckiego.
Dokładny plan obchodów Święta Morza dostępny jest TUTAJ.