Read More

Święto Morza

Po raz siódmy w Gdyni hucznie obchodzone jest Święto Morza. W tym roku świętujemy aż przez dziewięć dni – 21-30 czerwca br. W programie m.in. bezpłatne rejsy żaglowcem, koncerty, zwiedzanie statków i zmagania sportowe.

W Gdyni Święto Morza obchodzono po raz pierwszy w 1932 roku. Wziął w nim udział ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. Do przedwojennej tradycji uczczenia związków Polski z morzem, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta, powrócono w 2013 roku.  Obecnie miasto również bardzo mocno podkreśla swoje silne związki z morzem i wspiera gospodarkę morską.

Święto Morza było okazją do uczczenia pamięci tych, którzy zginęli pełniąc swoją służbę na morzu. Pierwszego dnia obchodów w tej intencji złożono wieńce na wodzie. Na Molo Południowym odsłonięto również pamiątkowa tablicę dedykowaną trzydziestu trzem marynarzom, w tym pięciu Polakom, którzy zginęli w katastrofie kontenerowca „El Faro”. Statek, który płynął pod banderą amerykańską z Florydy do Puerto Rico zatonął 1 października 2015 roku podczas huraganu Joaquin w okolicy Bahamów. W ceremonii wzięły udział rodziny zmarłych, przedstawiciele amerykańskiego armatora, służb morskich i ratowniczych oraz gdyńskiego samorządu.

W Noc Świętojańską, 22 czerwca, z Orłowa wyruszyła nocna parada jachtów. W paradzie uczestniczyła również Joanna Pajkowska, żeglarka, która ma na koncie m.in. samotny wokółziemski rejs dookoła świata bez zawijania do portu oraz zwycięstwo w dwuosobowych transatlantyckich regatach TwoSTAR 2017. Oświetlone jednostki można było podziwiać z Bulwaru Nadmorskiego. Żeglarze odpalili race z pokładów i puszczali wianki na wodę.

Atrakcje przygotowane z okazji Święta Morza zorganizowane zostały w różnych częściach miasta. Morski Instytut Rybacki umożliwił pooglądania morskich stworzeń przez mikroskop, wystawy, zabawy i konkursy. W sobotę 29 czerwca br. na Skwerze Arki Gdynia przygotowano Jarmark Morski, a na Placu Kaszubskim kaszubski kiermasz kulinarny i artystyczny, na którym obejrzeć było można  rzeźbę, malarstwo i haft regionalny, a także posłuchać występy zespołów artystycznych.
Święto Morza uatrakcyjnili również restauratorzy ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, którzy przygotowali specjalne menu świętomorskie z wykorzystaniem ryb z Morza Bałtyckiego. Była to również okazja do wypłynięcia w darmowy rejs na jednym z najstarszych polskich żaglowców Baltic Star, zbudowanym w 1947 roku.

Finał Święta Morza zakończyły obchody Święta Marynarki Wojennej. Z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową, a na Molo Południowym odbył się apel i uroczystość wręczenia sztandaru najmłodszej jednostce Marynarki Wojennej. Dla mieszkańców i turystów udostępniono do zwiedzania trzy okręty Marynarki Wojennej: podwodny ORP „Orzeł”, transportowo-minowy ORP „Kraków” oraz ratowniczy ORP „Zbyszko”. Z bliska obejrzeć można było również pojazdy militarne oraz zapoznać się z działalnością specjalistycznych jednostek wojskowych.

fot. Paweł Kukla/UM Gdynia