Read More

The Ocean Race Europe Prologue w Gdyni

W Gdyni można było oglądać rywalizację czterech oceanicznych jachtów klasy VO65. Jachty w ramach pierwszego etapu The Ocean Race Europe Prologue przypłynęły do Gdyni z Kłajpedy. Załogi stacjonowały tutaj przez trzy dni, podczas których rozegrały cztery wyścigi przybrzeżne o Puchar Prezydenta Miasta Gdynia na wodach Zatoki Gdańskiej.

Jachty wypłynęły z Kłajpedy 10 maja rozpoczynając swój pierwszy etap zawodów The Ocean Race Europe Prologue. W wyścigu brały udział cztery załogi – litewska Ambersail 2, Team Childhood 1 z Holandii, Ocean Racing Team z Austrii oraz polski reprezentant Sailing Poland. Do gdyńskiego portu jako pierwsza dotarła polska załoga. Walka o drugie miejsce toczyła się do samego końca. Ostatecznie wygrana przypadła litewskiemu jachtowi Ambersail2. Podczas trzydniowego pobytu w Gdyni jednostki rozegrały też cztery wyścigi przybrzeżne o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni, który również trafił w ręce załogi Sailing Poland.

– To wielkie wydarzenie w historii Gdyni i polskiego żeglarstwa. Po raz pierwszy szybkie, wyścigowe jachty VO65 przypłynęły do naszego miasta – komentuje Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent World Sailing. – My, jako Polski Związek Żeglarski, zawsze będziemy tego typu inicjatywy wspierać. Jest to wspaniała promocja i upowszechnianie żeglarstwa, zwłaszcza w kontekście młodych żeglarzy, którzy mogą nabywać doświadczenie od weteranów wyścigów transoceanicznych oraz przede wszystkim bawić się żeglarstwem, pokazując sobie i innym, jak świetny jest to sport, który pozwala na rozwijanie różnych umiejętności.

Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju podkreślił bliskie związki miasta z żeglarstwem.

– Jestem dumny, że po raz kolejny możemy gościć w Gdyni tak znakomitych żeglarzy i regaty na najwyższym poziomie. Doceniam wielkie zaangażowanie wszystkich osób, które przyczyniły się do sukcesu, jakim bez wątpienia jest stworzenie tak silnej polskiej załogi oraz przygotowanie do startów jachtu silnie związanego z naszym miastem. Znając profesjonalizm i zaparcie prezesa Tomasza Chamery, jestem przekonany, że wiele dobrego z żeglarstwem i Gdynią w tle jeszcze przed nami.

Załogi 12 maja opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Trasa The Ocean Race Europe Prologue wiodła dalej przez Cascais, Alicante aż do Genui, gdzie jachty przypłynęły 13 czerwca. Regaty są zapowiedzią europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient we Francji.

fot. The Ocean Race Prologue Gdynia /// fot. M.Urbaniak/gdyniasport.pl