Read More

Trzecia najwyższa inwestycja w Gdyni

Dobiega końca budowa siedemnastopiętrowego budynku Portovej. Inwestycja oferuje wiele atrakcyjnych rozwiązań dla mieszkańców, ale developer zadbał również o ciekawą aranżację przestrzeni wokół inwestycji. Czy będzie to nowe, ulubione miejsce gdynian?

Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Inwestorem jest developer Invest Komfort, który odpowiada również za powstanie charakterystycznych wież Sea Towers. Portova łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, nie zabrakło w niej nawiązań do tradycyjnej zabudowy Gdyni.

– Architektura wyraźnie nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni poprzez zastosowanie jasnych, prostych i geometrycznych form elewacyjnych, przełożonych jednak na współczesny język architektoniczny – opisuje architekt Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat. – Nowym elementem, zaznaczającym się wyraźnie w tej przestrzeni, jest dominanta widoczna nawet z dalekiej perspektywy ulicy Świętojańskiej. Jest to działanie świadome, miastotwórcze, ułatwiające orientację w strukturze miasta – dodaje.

W budynku powstało 271 mieszkań, a na parterze ulokowane zostały lokale usługowe. Na dachu deweloper zaplanował zielony taras widokowy, z którego będzie można podziwiać nadmorskie widoki. Budynek wyróżnia dbałość inwestora o aranżację części wspólnych, które uprzyjemnią spędzanie czasu jego mieszkańcom. Na 200-metrowej przestrzeni zrealizowano m.in. prywatną strefę relaksu z salą klubową z bilardem, salą do ćwiczeń oraz z saunami.

– Portova oferuje mieszkańcom dotąd niespotykane części wspólne i rekreacyjne. Doskonałym przykładem jest sala do co-workingu – opisuje Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w Invest Komfort. – Zastosowaliśmy w niej rozwiązania oraz udogodnienia, które sprzyjają skupieniu i kreatywności, a równocześnie zapewniają najwyższy komfort pracy.

Deweloper pomyślał również o rodzinach i najmłodszych mieszkańcach Portovej. Na zielonym patio powstał plac zabaw, a w strefie relaksu dla dzieci przygotowano kids room, zaaranżowany zgodnie z metodą Montessori, która kładzie nacisk na wszechstronny rozwój dziecka. Gdyński charakter osiedla został wpisany również w projekt wnętrz. Nowoczesne i eleganckie pomieszczenia zostały wykończone naturalnymi materiałami. Inwestor zadbał również o architekturę krajobrazu wokół budynku, tak aby mieszkańcy mogli cieszyć się nią przez cały rok.

– Wewnętrzne tereny dziedzińców zaprojektowano jako kameralne przestrzenie wypoczynkowe, do których bezpośredni dostęp mają właściciele ogródków – mówi Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz. – Wszystkie elementy zostały dopracowane w najmniejszym detalu, tak, aby przestrzeń była atrakcyjna wizualnie oraz, przede wszystkim, funkcjonalna. Wszystko, co widać wokół budynku na poziomie wejść z ulicy, to tylko niewielka zapowiedź tego, co dzieje się na dziedzińcach, dachach pośrednich oraz na tarasie widokowym.

Nowa inwestycja bardzo wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w tej części miasta. W ramach budowy Portovej, deweloper zadbał też o otoczenie inwestycji. Przebudowane zostało jedno z najbardziej kłopotliwych skrzyżowań w mieście – u zbiegu ulic Wendy, Portowej, Węglowej i św. Piotra. Prace zakładały też powstanie sygnalizacji świetlnej, małej architektury oraz ścieżek rowerowych. Wszystkie te działania uatrakcyjniają przestrzeń wokół budynku, przez co poszerzają teren Śródmieścia Gdyni tworząc nową, interesującą przestrzeń w mieście.

– Portova otwiera nowy rozdział w historii Śródmieścia, poszerza je, zaprasza do nowych lokali usługowych, na spacery i wycieczki rowerowe. Jesteśmy przekonani, że okolica Portovej, stanie się równie popularna do Brabanku w Gdańsku, gdzie przedłużyliśmy deptak przy Motławie i stworzyliśmy nowy, popularny plac miejski nad rzeką czy Nowego Orłowa, które poprzez liczne sklepy, kawiarnie i restauracje stało się popularnym miejscem spotkań Gdynian. Budując inwestycje w sercu miasta patrzymy perspektywicznie, starając się przewidzieć kierunek rozwoju miasta i pozytywnie go stymulować – mówi Krzysztof Piotrowski, kierownik marketingu Invest Komfort.

fot. mat. inwestora