Read More

Urodziny budowniczego gdyńskiego portu

Gdynia uczciła rocznicę 158. urodzin budowniczego portu Tadeusza Wendy. Był urodzinowy tort, muzyka z okresu międzywojennego, tańce i quizy. Muzeum Miasta Gdyni przygotowało propozycję spaceru po mieście śladami Tadeusza Wendy.

Rada Miasta Gdyni w 95. rocznicę nadania praw miejskich i 100. rocznicę rozpoczęcia budowy portu, ustanowiła rok 2021 – Rokiem Tadeusza Wendy. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, które mają uczcić pamięć o inżynierze i jego dokonaniach dla miasta.
29 maja na molo Rybackim, na ostrodze nr 1 przy ul. Arkadiusza Rybickiego, odsłonięto pomnik budowniczego gdyńskiego portu. W tym miejscu 23 lipca br. spotkali się sympatycy Tadeusza Wendy, by wspólnie uczcić jego urodziny. Na przyjęciu obecna była wnuczka inżyniera Hanna Wenda-Uszyńska, a odbywało się ono w przepięknej nadmorskiej scenerii. Zapewne widok na Zatokę Gdańską niejednokrotnie podziwiał inżynier, kiedy nadzorował prace przy budowie portu.
Muzeum Miasta Gdyni zadbało także o dodatkowe atrakcje. Goście mogli wziąć udział w quizie badającym znajomość postaci Tadeusza Wendy oraz w spacerze po mieście trasami inżyniera.

Muzeum Miasta Gdyni przez cały rok przybliża sylwetkę tego nieprzeciętnego człowieka. Przygotowali stronę internetową poświęconą inżynierowi www.TadeuszWenda.pl. Opracowali również propozycję spaceru po mieście jego śladami. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego i odszukanie w Gdyni pamiątek po inżynierze. Możemy dowiedzieć się gdzie inżynier mieszkał w czasie, kiedy nadzorował budowę portu, którędy chodził do pracy, poznamy również jego późniejsze miejsce pracy. Spacer zaczyna się przy ul. Waszyngtona, a kończy na ul. Morskiej. Cała trasa liczy 3,5 km, więc jest dostępna dla każdego. Spacerownik można pobrać ze strony i odwiedzić miejsca, z którymi był związany i gdzie chodził inżynier. Wiele z nich już zmieniło się diametralnie od tamtego czasu. W wielu miejscach powstały nowe budynki, gdyż na terenach zwolnionych przez stocznię, powstaje dzisiaj Śródmieście Morskie. 14 sierpnia br. trasę tę będzie można przemierzyć z grupą, którą poprowadzi twórca spacerownika – Dawid Gajos razem z Dagmarą Płaza-Opacką. Zapewne będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek o Tadeuszu Wendzie i jego pięknej przygodzie z Gdynią.

www.gdynia.pl fot. Magdalena Śliżewska