Urodziny Dworca Morskiego

Dworzec Morski w Gdyni obchodził 84. urodziny. Przy dźwiękach jazzowej muzyki i ogromnej kolorowej animacji ten zabytkowy budynek przypomniał historię swoją i wielu tysięcy Polaków, którzy ją współtworzyli.

8 grudnia 1933 r. został oddany w Gdyni nowoczesny budynek dworca, z którego wypływały największe statki wycieczkowe. To stąd Polacy wyruszali w podróże po całym świecie. Tutaj cumowały największe polskie transatlantyki, jak choćby kultowy już dzisiaj MS „Batory”. Jednak ul. Polska 1 ma także smutną kartę historii. To stąd wielu Polaków opuszczało Polskę uciekając przed wojną zawieruchą. Dlatego właśnie w tym miejscu powstało Muzeum Emigracji, które swoją szeroką działalnością kulturalno-edukacyjną od 2014 r. upamiętnia naszą historię i zjawisko emigracji towarzyszące wielu pokoleniom Polaków. To jak bardzo również we współczesnych czasach jest to aktualny temat świadczą nagrody, które zdobywa Muzeum za swoje ekspozycje i sposób ich przedstawienia.
Na urodziny Dworca Morskiego w Gdyni trójmiejski artysta Mariusz Waras stworzył wizualizację artystyczną upamiętniającą jego bogatą historię. Dzięki animacjom do wnętrz modernistycznego Dworca wpłynął ogromny okręt. Doznania plastyczne i wizualne zostały podkreślone przez muzykę Moniki Borzym, która zaprezentowała jazzowe aranżacje utworów z repertuaru Joni Mitchell.

 

Fot. Muzeum Emigracji/ Ewelina Kamińska