Read More

Urodziny miasta

10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. 93. urodziny miasta można świętować już od 1 lutego. Wystawa najlepszych fotografii zamieszczonych na Instagramie, bieg urodzinowy oraz urodzinowa gra miejska – to tylko wybrane atrakcje na święto Gdyni.

Od 1 lutego do końca miesiąca w Miejskiej Informacji oglądać można najlepsze fotografie Gdyni opublikowane na Instagramie. Natomiast od 6 lutego w lokalu artystycznym TYGIEL w Gdyni zaprezentowane zostaną zdjęcia Gdyni wykonane przez fotografika Janusza Uklejewskiego, który od 1945 r. utrwalał na kliszy życie miasta.

Oddział Morski PTTK w Gdyni zaprasza na grę miejską po szlakach niepodległości. Wyprawa po skarb umożliwi poznanie historii miasta, jego zabytków oraz wydarzeń i postaci z nimi związanych. Do włączenia się do gry organizatorzy szczególnie zachęcają turystów oraz młodzież szkolną i nauczycieli. Gra zaplanowana została 8 lutego. Zbiórka przy Urzędzie Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), hol na parterze, w godz. 11.00-12.30. Zgłoszenia uczestnictwa w grze należy przesyłać na adres mailowy wrzosrj@wp.pl do 5 lutego 2019 r.
9 lutego zaprasza Gdynia Arena. W programie koncert zespołu NonSTOP, a w holu można będzie skorzystać z porad wizażystki, trychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, zmierzyć sobie poziom cukru i ciśnienia.

Centralne uroczystości związane z 93. rocznicą nadania praw miejskich odbędą się 10 lutego o godz. 12 pod pomnikiem Polski Morskiej.
10 lutego o 12 gdyńscy przewodnicy zapraszają do zwiedzenia słynnych gdyńskich kamienic przy ul. Abrahama 26, Abrahama 28 i Batorego 4. Zbiórka o godz. 12.00 przed Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).

Miłośnicy biegów mogą świętować jubileusz na sportowo biorąc udział w 10-kilometrowym biegu urodzinowym, który odbędzie się 17 lutego. Dzień wcześniej organizatorzy zaplanowali zawody towarzyszące.

Specjalny urodzinowy program przygotowało Muzeum Miasta Gdyni, które 9 i 10 lutego zapewnia darmowy wstęp. A w tym czasie otwarty zostanie nowy moduł wystawy stałej „Gdynia – dzieło otwarte” poświęcony pamięci wójta Jana Radtkego. Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował niezwykłą akcję archiwizacyjną pt. „Miasto tu i teraz”, podczas której będzie można zarejestrować swoje wypowiedzi dotyczące teraźniejszości w mieście z morza i marzeń (niedziela, w godz. 12.00-15.00). 10 lutego o godz. 14 dyrektor Muzeum dr Jacek Fredrich zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”.

Osoby, które chciałyby złożyć życzenia urodzinowe Gdyni, mogą wziąć udział w konkursie na pomysłowe życzenia urodzinowe. Propozycje życzeń można przesyłać do 7 lutego. Życzenia powinny nawiązywać do jubileuszu oraz zamknąć się w 17 znakach. Te, które spodobają się jury, zostaną zamieszczone w oknie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Zgłoszenia należy wysyłać na adres – http://bit.ly/podaj_haslo

A my życzymy kolejnych stu lat Gdynio!