Read More

Wschód słońca na Dworcu Morskim

Swoje 87. urodziny obchodzić będzie 8 grudnia br. modernistyczny budynek Dworca Morskiego. Oddany do użytku w 1933 r. przez wiele dziesięcioleci służył mieszkańcom i turystom. Dworzec był świadkiem zarówno radosnych chwil jak i wielu tragicznych zdarzeń. Co roku w rocznicę otwarcia gmachu organizowana była wielka impreza urodzinowa. W tym roku ze względów sanitarnych – świętujemy inaczej.

Architekturę dworca przygotowała w 1932 r. firma Dyckerhoff & Widmann SA, a już 8 grudnia 1933 r. odbyło się uroczy¬ste oddanie budynku do użytku. Fasada dworca ma wyraźne cechy architektury modernistycznej, z nawiązaniem do nurtu tzw. polskiego Art-Deco. Był to wówczas jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zastosowanie szlachetnych materiałów wykończeniowych tj. posadzki ceramiczne, gięte balustrady, przeszklenia okazały się być ponadczasowe i zachwycają swoim uniwersalizmem do dzisiaj.

Budynek składał się z dwóch części – hali pasażerskiej i magazynu tranzytowego. W głównej bryle dworca znajdowała się informacja, kasy bileto¬we, poczta, przechowalnia bagażu, gabinety le-karskie, restauracje i poczekalnie. Na dolnej kondygnacji magazynu były pomieszczenia bagażowe. Na gór¬nej, przykrytej dachem łukowym, ulokowany został hol bagażowy i hala odpraw pasażerów.

Do wybuchu wojny przez ten budynek przewinęły się setki tysięcy ludzi. W okresie międzywojennym w gmachu organizowano również bale sylwestrowe oraz imprezy sportowe. Po wojnie dworzec pełnił dalej swoją rolę, ale morski ruch pasażerski nie był już tak duży. Czas świetności budynku skończył się w 1988 roku, kiedy w swój ostatni rejs wyruszył ostatni polski transatlantyk „Stefan Batory”. W 2013 r. rozpoczął się remont dworca, w którym zdecydowano się ulokować Muzeum Emigracji, aby upamiętnić niezwykła historię budynku, którzy towarzyszył wielu ludziom w ostatniej podróży z kraju i był świadkiem wielu tragicznych historii. Wystawę muzealną uroczyście otwarto w maju 2015 r. Muzeum jako pierwsze w Polsce prezentuje zbiory, opowieści i historie losów polskiej emigracji oraz osiągnięcia rozsianej praktycznie na całym świecie Polonii.

W tym roku na obchody urodzin Dworca Morskiego Muzeum Emigracji nagrało słuchowisko, którego akcja rozgrywa się w zabytkowym budynku w roku … 2040. Anna Wakulik, autorka tekstu, przedstawiła splątane losy bohaterów słuchowiska, których łączą dynamiczne relacje. Słuchowisko „Jeszcze jeden wschód słońca” będzie dostępne od 8 grudnia na kanale Youtube Muzeum Emigracji.

fot. Chris Niedenthal