Read More

Zrównoważony transport w Gdyni

Gdynia włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku hasło kampanii – „Przesiadaj się i jedź” promuje multimodalność, czyli łączenie różnego rodzaju transportu.

Największa ogólnoeuropejska inicjatywa organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu obchodzona jest w dniach 16-22 września. Europejskie miasta w tym okresie promują działania podnoszące jakość życia w mieście, zwracają uwagę na kwestię bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz potrzebę ochrony środowiska. Cel jest jeden – nagłośnienie zagadnień związanych z poruszaniem się po miastach, a także na kwestie dotyczące zdrowia i jakości życia mieszkańców europejskich miast.

– Gdynia i tym razem włącza się do tej inicjatyw21y. W ciągu siedmiu dni będzie wiele okazji, by aktywnie wziąć udział w obchodach tego tygodnia. Nie ma tu żadnych ograniczeń, wystarczy wybrać to, co nas interesuje najbardziej. Zachęcamy, by przesiąść się z samochodu na rower, spróbować, jak można coś przewieźć lub dowieźć dzieci do przedszkola rowerami towarowymi – mówi Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Zrównoważony transport obejmuje komunikację korzystną ekonomicznie i minimalizującą szkodliwy wpływ na środowisko. Skupia się zarówno na kontroli emisji szkodliwych spalin, jak również na promocji środków transportu wykorzystujących energię odnawialną. Zakłada też ograniczenie niszczenia przestrzeni miejskiej wskutek dominacji indywidualnego transportu samochodowego – wielkich parkingów lub samochodów zajmujących chodniki i inną przestrzeń dla pieszych.
Zakończeniem Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju był Dzień Bez Samochodu. Samorząd zaprosił mieszkańców do spędzenia czasu w centrum, gdzie na fragmencie ulicy od 3 Maja do Mściwoja obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Dzięki temu mieszkańcy mogli spotkać się ze znajomymi, usiąść w ogródkach gastronomicznych i wziąć udział w turnieju tenisa stołowego.

Gdynia od dawna angażuje się w budowę zrównoważonego transportu. Jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce wprowadziła system samochodów hybrydowych współdzielonych. Uczestniczy w budowie systemu wypożyczanych rowerów metropolitalnych. W tym roku zakupiła 6 nowych autobusów elektrycznych. Teraz planuje zakup rowerów typu cargo o napędzie elektrycznym do przewozu towarów i osób do dyspozycji szkół, przedszkoli i instytucji miejskich. Planuje również utworzenie wypożyczalni rowerów cargo dla osób indywidualnych. Na bieżąco rozwija sieć ścieżek rowerowych motywując mieszkańców do przesiadania się na ten środek transportu. Uczestniczy również w tworzeniu wspólnego biletu komunikacji publicznej na Pomorzu i próbie łączenia komunikacji regionu Pomorza ze szwedzkim regionem Blekinge.