Nowy eksponat Muzeum Marynarki Wojennej

Motorówkę „Samarytanka” z 1931 r., która stała dotychczas przy rondzie Czechosłowacka, przetransportowano na teren wystawy plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Była to pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana w Stoczni Gdyńskiej.

Dotychczas motorówka znajdowała się przed dawnym biurowcem zarządu byłej Stoczni Gdyńskiej położonym przy rondzie Czechosłowacka. W nocy, 26 października br., została przetransportowana do Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie wzbogaci zbiory muzealne.
Motorówka sanitarna „Samarytanka” to jednostka stalowa, pełnopokładowa, o długości całkowitej sięgającej 15 metrów i szerokości 3,8 metra. Była pierwszą jednostką, którą zaprojektowano i zbudowano w Stoczni Gdyńskiej. Powstała na zlecenie Urzędu Morskiego, na użytek portowego lekarza, który miał transportować nią chorych ze statków do specjalnego szpitala kwarantannowego na Babich Dołach.

„Samarytanka” została zwodowana 17 września 1931 roku, ale dopiero w 1933 roku trafiła do zamawiającego ze względu na problemy z silnikiem. Jak wskazuje Muzeum Marynarki Wojennej, jednostka miała wiele wad, m.in. była powolna i mało zwrotna, a układ pomieszczeń utrudniał pracę sanitariuszom. Z tego względu portowy lekarz stosunkowo szybko zrezygnował z jej użytkowania, a motorówka trafiła do Kapitanatu Portu, gdzie była jednostką służby pilotowej aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku.

W czasie wojny Niemcy przemianowali jednostkę na „Stegen” i używali jej głównie do prac portowych, modernizując ją i wymieniając silnik. U schyłku wojny znaleziono ją jednak porzuconą, bez silnika i dopiero po latach, w 1971 roku, „Samarytanka” trafiła do Stoczni Gdynia, gdzie przeszła remont. Potem znalazła miejsce przed biurowcem należącym w tej chwili do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecny właściciel zdecydował o przekazaniu jej do Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie będzie częścią ekspozycji plenerowej.

0 Komentarzy

Zostaw komentarz